29.10.2021 5 minut čtení

Znáte dva základní typy digitálních peněženek?

Existují dva základní typy digitálních peněženek nebo peněženek pro digitální měny, tzv. non-custodial a custodial. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a jaké mají výhody a nevýhody?

U non-custodial peněženky máte výhradní kontrolu nad svými soukromými klíči, a tedy i nad svou kryptoměnou. Na druhou stranu každá chyba, kterou uděláte, je na vás a neexistuje žádné pojištění ani pomoc. U custodial peněženky kontroluje vaše soukromé klíče třetí strana. Webové peněženky u kryptoburz nebo aplikací jsou většinou custodial peněženky. Platon Wallet je také custodial peněženka.

Custodial vs. non-custodial peněženka

Non-custodial peněženka poskytuje výhradní kontrolu nad vašimi soukromými klíči, a tedy i nad vaší kryptoměnou. Při používání non-custodial peněženky sice nemusíte důvěřovat třetí straně, ale to také znamená, že nesete výhradní odpovědnost za to, že své klíče neztratíte, za každou chybu, kterou uděláte, a za zabezpečení své peněženky a svých prostředků, bez pomoci.

Custodial peněženka funguje tak, že vaše soukromé klíče kontroluje třetí strana. Jinými slovy, důvěřujete třetí straně, že za vás zabezpečí vaše finanční prostředky. Custodial peněženka tak snižuje osobní odpovědnost, a vyžaduje důvěru v uschovatele, který vaše prostředky drží.

Kryptoměnové peněženky: Pro a proti

Custodial peněženky

Většina webových kryptopeněženek je typu custodial, a je velmi pravděpodobné, že při prvním nákupu kryptoměny skončí v custodial kryptopeněžence. V takovém případě má správce vaše klíče a jeho úkolem je bezpečně uchovávat vaše finanční prostředky.

Ačkoli může být custodial peněženka považována za méně bezpečnou než non-custodial peněženka, mnozí jim dávají přednost, protože nevyžadují tolik odpovědnosti a jsou obvykle pohodlnější. Ztráta hesla k non-custodial peněžence by vás mohla finančně zničit, pokud nepřijmete dostatečná opatření. Pokud však zapomenete heslo k účtu custodial peněženky, pravděpodobně jej budete moci obnovit.

Některá řešení pro custodial peněženky zahrnují další služby, jako je investování, staking apod. Nabízejí možnost investovat do kryptoměn, která nevyžaduje správu klíčů ani transakce na blockchainu. Účtují si ale v některých případech vyšší poplatky a poskytují expozici pouze ve vybraných kryptoměnách.

Non-custodial peněženky

Kryptopeněženky typu non-custodial vám dávají plnou kontrolu nad klíči, a tedy i nad vašimi prostředky. Non-custodial peněženky mohou být založeny na prohlížeči, mohou mít podobu softwaru nainstalovaného na mobilních zařízeních nebo na stolních počítačích, nebo to mohou být mimo jiné hardwarová zařízení. Ačkoli mohou mít mnoho podob, nejbezpečnějším způsobem, jak uchovávat kryptoměny, je použití hardwarových peněženek. Tyto kryptopeněženky obvykle vypadají jako USB paměťové zařízení s obrazovkou a analogovými tlačítky.

Tyto hardwarové kryptopeněženky musí být vypnuty, když se nepoužívají, a pro transakce musí být připojeny k počítači nebo mobilnímu zařízení prostřednictvím portů USB nebo Bluetooth. Přestože jsou během transakce technicky připojeny k internetu, podepisování transakce soukromými klíči probíhá offline v samotné hardwarové peněžence, než je odeslána online do blockchainu k potvrzení. Z tohoto důvodu se při použití neautorizované hardwarové peněženky k vašim prostředkům nedostane ani počítač nebo telefon infikovaný malwarem.

Zatímco non-custodial peněženky nevyžadují, abyste důvěřovali třetí straně, vyžadují, abyste důvěřovali sami sobě, že své klíče a peněženku udržíte v bezpečí. Pokud byste peněženku ztratili, zničili nebo zapomněli heslo a nepřijali opatření, abyste mohli peněženku obnovit, mohli byste ztratit přístup ke svým finančním prostředkům. Jakákoli non-custodial peněženka, která obsahuje významné finanční prostředky, by měla být chráněna heslem a toto heslo by mělo být uloženo v písemné podobě na místě, které znáte pouze vy.

Platon Wallet

Platon Wallet je digitální peněženka. Platon Life funguje jako třetí strana, která drží aktiva jménem uživatelů stejně jako Binance nebo Coinbase. Je zabezpečena ve spolupráci se špičkovou společností Broadcom (Symantec) zabývající se kybernetickou bezpečností a pojištěna na částku až 1 milion EUR pro případ ztráty finančních prostředků. To je mnohem více než obvyklé pojištění bankovního účtu ve výši 250 000 EUR. Naše peněženka Platon nabízí i další služby, jako je staking a nabízí tak bezpečnost klasického bankovního účtu s pohodlím pojištění prostředků a asistenční služby a také možnosti dalších digitálních měn, a to vše na dosah ruky v jediné aplikaci. 

Závěr

Výběr mezi custodial a non-custodial peněženkou je klíčovým rozhodnutím, pokud jde o zabezpečení vašich kryptoměn. Někteří dávají přednost custodial účtu, jiní preferují non-custodial peněženky a někteří nakonec používají kombinaci obou. Bez ohledu na vaši volbu nezapomeňte vždy dodržovat osvědčené bezpečnostní postupy.

Zdroje: Platon Life, Gemini.com

#PlatonLife #PlatonWallet #PlatonCoin #digitalnipenezenka #custodial #noncustodial

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.