20.10.2021 3 minuty čtení

Vyplatí se ještě vytvářet finanční rezervu?

Pokud jste si zvykli spořit, bohužel to již pravděpodobně není nejlepší forma vytváření finanční rezervy. Důvodem je inflace, která pomalu, ale jistě znehodnocuje kupní sílu aktiv.

Pokud jste si naspořili určitou částku peněz, rozhodně už není dobré ji držet na účtu nebo pod polštářem, protože v průběhu času bude mít stále menší hodnotu.

Finanční rezerva

Mnozí z nás vyrostli v domnění, že je třeba spořit určitou část příjmů, abychom měli finanční rezervu pro případ nečekaných událostí. Bohužel s vývojem doby se tato myšlenka vytrácí a je lepší hledat jiný způsob zhodnocování peněz než pouhé spoření. V dnešní době se v podstatě vyplatí žít "na dluh", protože se znehodnocením peněz klesá i hodnota vypůjčených peněz. Inflace tedy dlouhodobě snižuje reálné závazky dlužníků.

Inflace

Inflace ovlivňuje také například ceny nemovitostí. Vzhledem k tomu, že nabídka nemovitostí se v důsledku vyšší poptávky snižuje a nových nemovitostí se nestaví mnoho, protože ceny stavebních materiálů se zdvojnásobily nebo ztrojnásobily, rostou i ceny. To vytváří bublinu v cenách nemovitostí, a tím i riziko pro potenciálního investora, že získá nevýhodnou hypotéku. To je případ, kdy je skutečná cena domu nebo bytu mnohem nižší než nafouknutá cena, na kterou jste si vzali hypotéku. A když bublina splaskne, a to dříve či později splasknou všechny, zůstane vám splátka hypotéky za mnohem vyšší cenu, než je hodnota vaší nemovitosti, pokud byste se dostali do problémů se splácením a chtěli ji prodat. Takže se zdá, že ani investice do nemovitosti není v dnešní době dobrý nápad.

Existuje způsob, jak ochránit naše peníze?

Jak tedy ochráníme své peníze? Pokud nechcete žít na dluh, existuje kromě investice do léty prověřeného zlata, u kterého nošení, skladování a bezpečné placení může být velmi problematické, ještě jedna možnost. Touto možností je investice do digitálních měn. Nejlepší způsob, jak začít, je si to vyzkoušet s malým obnosem peněz a otestovat, jaká možnost je pro vás nejlepší. Nebo další možností je spořit každý měsíc malou částku, a to prostřednictvím například tzv. fixací. Prostě si ji uložte a zapomeňte na ni, ať vám přináší pasivní příjem. Pokud vás tato forma zaujala, můžeme vám nabídnout zabezpečenou peněženku, kde jsou vaše prostředky pojištěny stejně jako na bankovním účtu, s komfortem zákaznického servisu, lokalizací ve vašem jazyce a mnoha dalších možností.

Zdroj: mesec.cz

#fixace #inflace #spoření #PlatonLife

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.