4 minuty čtení

Proč je Open Source budoucnost?

Chtěli byste auto, kterému nemůžete otevřít kapotu a podívat se do motoru?

Chtěli byste auto, kterému nemůžete otevřít kapotu a podívat se do motoru? A proč si kupujete takovéto systémy u kterých dokonce podepíšete, že toto virtuální auto není vaším majetkem, právo opravovat ho , provozovat, řídit, aktualizovat a celkově do něj zasahovat má pouze firma, které jej vyrobila.

Jakékoli úpravy systému, které zaplatíte, nejsou vaším majetkem. Veškeré know-how, kódy (čili šroubky systému), náleží výrobci. A vy musíte pouze platit benzín a cokoli se na onom autě porouchá hlásit výrobci a čekat ve frontě, kde je před vámi takovýchto uživatelů vašeho virtuálního auta, čili softwaru mnoho.

Klepete si na čelo? Nikdy byste si takovou věc nekoupili? Proč to ale děláte vy nebo mnoho a mnoho dalších firem, podepisujících absurdní podmínky užívání licencí software, kdy dodavatelé takovýchto closed source systémů se tváří jako milující bytosti a zamknou si vás smlouvou, která přesně odpovídá výše uvedeným podmínkám?

Je to proto, že za sto let fungování aut, jsme si již nějak zvykli na chování aut, na možnosti oprav, na celkový ekosystém okolo aut.

Za pár desetiletí fungování spotřební elektroniky se nám začal zvrácený systém, kdy v USA například neplatí stejná pravidla pro výrobce aut jako pro výrobce elektroniky, zvrtávat. Zvrácet, Až by z něj člově zvracel. Jde o to, že kupříkladu výrobci hardware nemusejí splňovat podmínky pro opravitelnost výrobku, které platí pro výrobce aut.

A v oblasti software je to ještě mnohem horší. Věděli jste kupříkladu, že ona skvělá Windows na “skoro vašem počítači” nejsou ale vůbec vaše? Máte pouze právo užívání. Nesmíte si ani změnit úvodní obrazovku a její pozadí, aniž byste tím neporušovali licenci. Nemáte žádná práva. Nemáte právo na úhradu škody, když vám aktualizace smaže celý disk. Nemáte právo jakkoli zasahovat do kódu software, který jste si koupili.

A toto zlo zavedlo pár pánů z USA v čele s Billem Gatesem, přesvedčili světové vědomí lidí, že takto je to správně a ono chování převzala spousta firem produkujících closed source software. Pojď zákazníku. Kup. Nainstaluj. Budeme tě dle podmínek sledovat, posílat si o tobě veškerá data pod záminkou zlepšování našich služeb, nenecháme tě cokoli modifikovat, budeš naším majetkem. Pod zkompilovanou kapotu našeho software se nepodíváš. Nesmíš. Nebo tě budeme žalovat a vysoudíme na tobě kalhoty. Podpsal jsi smlouvu. Celý software je stále náš.

To, že nám platíš za vývoj komponent, které my pak rádi přeprodáme s enormním ziskem dál, sloužíš nám jako pokusný králík a pořád ti software nepatří? To je standard milý zákazníku. Ty jsi pořádně nepochopil naši licenci na dvacet stran, která dovoluje nám vše a tobě vše zakazuje? Tak si ji přečti příště pořádně. Teď ale plať. Navždy. Nám. Za software, který ti nepatří.

A proto Open Source zvítězí na chamtivostí a neználkovstvím. Protože tento software patří vám.

 

…………………………..

David Strejc je ve firemním IT od roku 2004. Byl zakladatelem úspěšné mezinárodní společnosti Easy Software s.r.o., dále pracoval jako architekt v O2, solution designer v T – Mobile.

Nyní je spolumajitelem společnosti WYR, s.r.o., která má více značek a implementuje Open Source do společností

WPDistro se zabývá profesionálním webovým řešením na systému WordPress (weby, e-shopy, systémy, news zpravodajství, sociální platformy atd.) https://wpdistro.cz/.

AutoCRM je CRM systém pod Open Source licencí, který  implementujeme do středních a větších společností. https://autocrm.cz/.

Hodnocení: +2
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.