...ne vždy je to možné, a ne vždy to umíme. Neustále procházíme změnami, řešíme posuny v kariéře, změny v rodině, získáváme nové znalosti a v lepším případě i dovednosti. Často se přitom dostáváme do tzv. krysího závodu a zapomínáme sami na sebe.
Pak nastane vyhoření. A přitom je možné i tyto situace zvládat s grácií a nadhledem. Tj. být mimo jiné produktivnější vzhledem ke svým silným stránkám. Když objevíte svůj talent a budete ho správně používat – posílíte radost a produktivitu ve svém životě, obnovíte své vlastní životní zdroje a konečně možná zažijete to, co jste vždy chtěli…
Předtím, než budete číst tento článek dál, vezměte si prosím tužku a papír a napište 3 činnosti, při kterých ztrácíte pojem o čase a prostoru. Může to být cokoliv.
Když to máte hotovo, zodpovězte si sami za sebe, kterou z nich aktivně využíváte ve své kariéře, ve své práci, každý den?
Proč je zajímavé se nad tím zamyslet?
Psycholog Mihaly Csikszentmihalyi popsal ve svých pracích fenomén flow, který můžeme volně přeložit jako „plynutí“. Při jeho prožitku zažíváme pocity smysluplnosti, štěstí, energie. (O těchto prožitcích a jejich důležitosti pro lidský život se zmiňovali už dávní filosofové – například Marcus Aurélius – i novodobí psychologové, jako je například zakladatel existenciální analýzy - Viktor Frankl.) Pocit flow je pro práci velmi důležitý: dokážeme se intenzivně soustředit, máme okamžitou zpětnou vazbu na všechny aktivity, jasně myslíme a zažíváme pocit uspokojení. Tím pádem podáváme lepší výkon za využití méně energie – dokonce energii získáme (Určitě taky znáte ten pocit: něco děláte dlouho a měli byste být unaveni, ale na konci se cítíte plní energie. To znamená, že tuto práci rádi děláte a vidíte její smysl). Abychom mohli opakovaně zažívat stav flow, musíme se dobře znát, tj. ideálně sladit:
- naše skutečné potřeby (ne potřeby externího světa),
- s našimi talenty a kompetencemi,
- a hlavně, s našimi hodnotami.
A možná teď opět vezměte tužku a na papír, který už máte, si napište:
- jaký je můj osobní sen, přání, vysněné zaměstnání?
- O jakých 5 hodnot se v životě opírám?
- Co bych udělal, kdybych se nebál?
Tohle je začátek. Sebeuvědomění. Popřemýšlejte o tom pravdivě. Poté můžete pokračovat osobní SWOT analýzou (analýza silných a slabých stránek, příležitostí a hrozeb), seznamem překážek v realizaci…a pak přidat trochu procesního řízení: jak z nápadu a vize udělat proces, který bude směrovat k zdárné realizaci toho vašeho štěstí...
Proč? Protože lidi vždy hledali a budou hledat pocity štěstí. A štěstí není „Muška jenom zlatá“. Mohli bychom říci, že „štěstí je flow“. Někteří ho nacházejí ve své rodině…někteří u svých koníčků. Bylo by hodně dobře, kdybychom ho zažívali každý den, i ve své práci. A na tom, aby to tak bylo - je potřeba tvrdě zapracovat.
Když se o tom chcete dozvědět více, připravujeme pro APEK (Asociace pro elektronickou komerci) na toto téma seminář. Můžeme si tam o tom popovídat…
Martin Králík, konzultant a kouč, FBE Praha