3 minuty čtení

TÝDEN NA FINANČNÍCH TRZÍCH – Akciové trhy na dalších historických maximech

Akciové trhy na dalších historických maximech

V minulém týdnu byla v USA zveřejněna důležitá data z trhu práce. Americká ekonomika v červenci vytvořila 943 tisíc pracovních míst, což bylo oproti konsenzuálnímu odhadu analytiků o poznání více. I z dalších globálních makroekonomických dat se zdá, že je aktuální dynamika růstu světové ekonomiky na svém vrcholu.

Tento příznivý globální makroekonomický obrázek se v průběhu minulého týdne odrazil také na akciových trzích, neboť hlavní akciové indexy se dostaly na další historická maxima. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zisk 1,0 % a pravděpodobně nejsledovanější akciový index vůbec, americký akciový index S&P 500, připsal zisk 0,9 %, a týden zakončil na novém rekordu 4437 bodů. Velmi dobře se dařilo také středoevropským akciím, který je naším preferovaným regionem. Index CECEEUR připsal zisk 2,0 %.

Celkově ovšem zůstávají globální akciové trhy jako celek i nadále předražené, neboť moje globální valuační Z-Score dosahuje hodnoty 2,0, což je stále blízko historického maxima. Průměrná globální akciová valuace se tak momentálně pohybuje přibližně 2,0 směrodatné odchylky nad historickým průměrem, což je přibližně na úrovni z vrcholu akciového trhu v roce 2000. Proto se domnívám, že akciové výnosy budou v příštích několika letech spíše podprůměrné. Průměrné roční akciové zhodnocení včetně dividend v následujících pěti až sedmi letech na bázi nejširšího globálního akciového indexu MSCI All Country World pravděpodobně nepřekročí 5 %.

Na druhou stranu se minulý týden nedařilo dluhopisům, neboť nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond odepsal 0,5 %, přičemž průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti vzrostl o 0,03 procentního bodu na úroveň 1,02 %. V reálném inflačně očištěném vyjádření zůstává průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti hluboko v záporu, aktuálně na úrovni -3,3 %. Záporné reálné inflačně-očištěné dluhopisové výnosy do doby splatnosti přitom označujeme jako finanční represi (angl. financial repression). Výkonnost indexů korporátních dluhopisů se pohybovala kolem nuly.

Pokud jde o můj výhled na dluhopisy, i ty jsou stejně jako akcie momentálně drahé. Proto se domnívám, že zhodnocení dluhopisů bude v následujících pěti až sedmi letech podprůměrné ve srovnání s historickými tendencemi.

Ani komoditám se minulý týden nedařilo. Globální komoditní index S&P GSCI odepsal o 3,4 %. Cena barelu severomořského Brentu poklesla dokonce o 7,4 % na 71 dolarů. Zlato oslabilo o 2,9 % na úroveň 1760 dolarů za trojskou unci.

Americký dolar v minulém týdnu posílil. Dolarový index DXY, který měří výkonnost dolaru vůči koši dalších hlavních měn, posílil o 0,7 %. Vůči euru dolar posílil o 0,9 % na úroveň 1,176 USD/EUR. Koruna vůči dolaru oslabila o 0,3 % na úroveň 21,52 CZK/USD a naopak vůči euru posílila o 0,4 % na úroveň 25,41 CZK/EUR.

 

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.