3 minuty čtení

TÝDEN NA FINANČNÍCH TRZÍCH – Americká inflace na 13letém maximu

Americká inflace na 13letém maximu

V minulém týdnu byla zveřejněna data o americké inflaci za červen. Růst spotřebitelských cen v uplynulém měsíci dále zrychlil, když meziroční růst indexu spotřebitelských cen (Consumer Price Index – CPI) činil 5,4 %. Aktuálně je tak inflace v největší světové ekonomice výrazně výše než 2% inflační cíl americké centrální banky Fed. Představitelé Fedu a americké administrativy nicméně v posledních dnech indikovali, že zvýšená inflace bude americkou ekonomiku trápit déle, než se původně očekávalo a že se v nejbližších měsících k 2% inflačnímu cíli rozhodně nevrátí.

Nejširší globální akciový index MSCI All Country World v minulém týdnu odepsal 0,6 %. Hlavní americký akciový index S&P 500 odepsal 1,0 %. Naopak středoevropský akciový index CECEEUR připsal mírný zisk 0,5 %.

Celkově zůstávají globální akciové trhy jako celek i nadále předražené, neboť moje globální valuační Z-Score dosahuje hodnoty 2,3, což je stále blízko historického maxima. Průměrná globální akciová valuace se tak momentálně pohybuje přibližně 2,3 směrodatné odchylky nad historickým průměrem, což je skutečně bezprecedentní. Proto se domnívám, že akciové výnosy budou v příštích několika letech spíše podprůměrné. Průměrné roční akciové zhodnocení včetně dividend v následujících pěti letech pravděpodobně nepřekročí 5 %.

Dluhopisy se minulý týden obchodovaly bez větších pohybů. Nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond připsal nepatrný zisk 0,2 %, přičemž průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti poklesl o 0,02 procentního bodu na úroveň 1,05 %. V reálném inflačně očištěném vyjádření ovšem zůstává průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti hluboko v záporu, aktuálně na úrovni -3,1 %. Záporné reálné inflačně-očištěné dluhopisové výnosy do doby splatnosti přitom označujeme jako finanční represi (angl. financial repression). Výkonnost indexů korporátních dluhopisů se také pohybovala kolem nuly.

Pokud jde o můj výhled na dluhopisy, i ty jsou stejně jako akcie momentálně drahé, na relativní bázi dokonce ještě dražší než akcie. Proto se domnívám, že zhodnocení dluhopisů bude v příštích několika letech podprůměrné ve srovnání s historickými tendencemi.

Ani komoditám se v minulém týdnu příliš nedařilo. Globální komoditní index S&P GSCI mírně poklesl o 0,3 %. Cena barelu severomořského Brentu poklesla o 2,6 % na 74 dolarů. Zlato nepatrně posílilo o 0,2 % na úroveň 1815 dolarů za trojskou unci.

Americký dolar v minulém týdnu posílil. Dolarový index DXY, který měří výkonnost dolaru vůči koši dalších hlavním měn, posílil o 0,6 %. Vůči euru dolar posílil také o 0,6 % na úroveň 1,181 USD/EUR. Koruna minulý týden posílila. Vůči dolaru koruna posílila 0,6 % na úroveň 21,63 CZK/USD a vůči euru koruna posílila o 1,0 % 25,54 CZK/EUR.

 

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.