Warren Buffett se ujal vedení společnosti Berkshire Hathaway v polovině 60. let a zajistil držitelům akcií třídy A průměrný roční výnos 20 %. To se nemusí zdát jako mnoho, díky vlivu složeného úročení se však v souhrnu jedná za tuto dobu o výnos více než 2 800 000 %.
Přestože existuje řada faktorů, které z Buffetta udělaly investiční legendu, asi nejvíce přehlíženým důvodem jeho úspěchu jsou dividendové akcie. Věštec z Omahy naprosto miluje značkové, časem prověřené společnosti, které trvale vyplácejí dividendu. Jen v letošním roce se očekává, že Berkshire vybere na dividendách více než 4,3 miliardy dolarů.
Více než polovina ze čtyř desítek akcií držených společností Berkshire Hathaway vyplácí dividendu, následující tři společnosti jsou však Buffettovými akciemi s nejvyšším dividendovým výnosem.
1. Chevron ($CVX)
Warren Buffett a jeho investiční tým nakoupili ve čtvrtém čtvrtletí roku 2020 do portfolia společnosti Berkshire několik nových akcií, ale žádná z nich se nemůže pochlubit vyšším dividendovým výnosem než ropný a plynárenský gigant Chevron, jehož akcie charakterizuje dividendový výnos 4,9 %.
Na společnosti je zajímavá její rozumně řízená rozvaha – objem zadlužení. Zatímco většina ropných společností se během pandemie ocitla v situaci, kdy byla předlužena, poměr dluhu k vlastnímu kapitálu, který byl poměrně nízký a činil 34 %, dával Chevronu mnohem větší finanční prostor než jejím konkurentům. Zřejmě není na škodu, že společnost přistupovala obezřetně i ke svým kapitálovým výdajům. V roce 2021 vynaloží 14 miliard dolarů na kapitálové výdaje, což je méně než předpandemická prognóza 19 až 22 miliard dolarů ročně v letech 2021 až 2024.
Provozní model pak společnosti přináší stabilitu navzdory nevyhnutelným poklesům ceny ropy. I když z těžebních operací bude vždy generovat větší zisky, petrochemické závody a rafinérie přináší Chevronu jisté zajištění proti poklesu cen ropy.
Chevron by přesto měl v nejbližších měsících těžit z vyšších cen černého zlata, jak se americká a světová ekonomika odrazí od pandemického minima. Na druhou stranu musí společnost také někdy v budoucnu přemýšlet o investicích do obnovitelných zdrojů energie, což by nakonec mohlo budoucí růst dividend snížit.
2. AbbVie ($ABBV)
Ačkoli zdravotnické společnosti nejsou obvykle známé vysokými dividendami, farmaceutické akcie bývají jednou z výjimek. Farmaceutický gigant AbbVie, který byl poprvé přidán do portfolia společnosti Berkshire ve třetím čtvrtletí roku 2020, se v současné době může pochlubit dividendovým výnosem ve výši 4,5 %.
Investoři nemusí příliš pátrat, aby zjistili, co je hnací silou růstu AbbVie. Protizánětlivý lék Humira je podle ročních tržeb nejprodávanějším lékem na světě. Jen v prvním čtvrtletí roku 2021 přinesla Humira společnosti celosvětově téměř 4,9 miliardy dolarů. Letos by tak tržby z prodejů tohoto léku mohly atakovat téměř 20 miliard dolarů. Jako značkový lék s vysokými maržemi a značnou cenovou silou je Humira dojnou krávou společnosti, která umožňuje AbbVie vyplácet vynikající dividendu. Špatnou zprávou je, že Humira začne v USA v roce 2023 čelit konkurenci generických léků. Ačkoli prodeje nespadnou hned výrazně dolů, lze od tohoto okamžiku pokles očekávat. Z toho důvodu AbbVie podniká kroky k zajištění dlouhodobého růstu.
Nejvýznamnější kroky, které společnost dosud učinila, je akvizice společnosti Allergan, která do jejího portfolia přidala novou řadu léčiv. Velmi důležitý je především botox. Botox má jak neurologické, tak estetické využití. V prvním čtvrtletí se prodej botoxu dostal těsně nad 1 miliardu dolarů, přičemž prodej estetického botoxu celosvětově vzrostly o 45 %. Stále se jedná o pětinu prodejů Humiry, nicméně tržby z botoxu rostou výrazně vyšším tempem. Je tak velmi pravděpodobné, že AbbVie dokáže vyplácet zajímavou dividendu i v následujících letech, navzdory budoucímu propadu prodejů léku Humira.
3. Verizon ($VZ)
Telekomunikační gigant Verizon se během šesti měsíců stal šestou největší pozicí společnosti Berkshire Hathaway. Pokud vás zajímá, proč Buffett a jeho tým najednou nakoupili 158,8 milionu akcií Verizonu, nehledejte za tím nic jiného než jeho 4,4% výnos. Vzhledem k nízké volatilitě akcií a zajímavému výnosu, je Verizon chytrým místem, kam může Berkshire dlouhodobě investovat své peníze.
Není pochyb o tom, že byznys model Verizonu není nic, čím byste měli být nadšení a možná je dokonce trochu nudný. Nudné podniky jsou však často velmi ziskové a Verizon navíc charakterizují dva zajímavé katalyzátory růstu.
V prvé řadě bude Verizon těžit ze zavádění 5G infrastruktury. Ačkoli modernizace bezdrátové infrastruktury nebude levná ani neproběhne přes noc, návratnost bude stát za to. Od posledního zlepšení rychlosti bezdrátového stahování dat uplynulo již deset let, což naznačuje, že půjde o několikaletý cyklus modernizace technologií. Vzhledem k tomu, že bezdrátový segment společnosti Verizon generuje nejvyšší marže ze spotřeby dat, přechod na 5G sítě by měl být organickým oživením jeho hospodářských výsledků.
Poté to je investice do středního frekvenčního pásma, které by mohly společnosti umožnit rozšířit do roku 2023 pevné širokopásmové připojení až do 30 milionů domácností. Dividendový výnos Verizonu, tak může být dlouhodobě minimálně udržitelný.
#dividenda #dividendovyvynos #dividendoveakcie #prijem #prijmoveakcie #buffett #warrenbuffett #akcie #jakinvestovat #investovani
A co teprve takova Coca Cola, kde ma k dnesku divi yield cca 50% ;)