4 minuty čtení

42 % investorů udělalo během úderu pandemie zásadní chybu. Jak se jí jednoduše vyhnout?

Téměř polovina amerických investorů prodala v loňském březnu své akciové investice. Není třeba zdůrazňovat, že svého rozhodnutí později litovali.

Investoři, kteří prodali své akciové pozice je v drtivé většině prodávali kvůli pandemii - 60 % z nich chtělo mít po ruce hotovost pro případ recese a 35 % se obávalo krachu na trhu. Naopak 18 % investorů, kteří nutkání prodat odolali, o tom uvažovalo, ale rozhodlo se neprodávat, 32 % o tom ani neuvažovalo a pouze 8 % investorů ve skutečnosti nakoupilo další akcie.

Propady trhu mohou být samozřejmě vyvolány vnějšími událostmi, jako byla například krize spojená s koronavirem, proto je důležité mít plán, díky kterému dokážete tyto situace přečkat. Nejrozumnější tak je peníze, které budete potřebovat v pár následujících letech, neinvestovat, což vám umožní navzdory poklesům setrvat na trhu.

V krátkodobém horizontu se trhy mohou náhle pohnout oběma směry – nahoru nebo dolů. Jakkoli je to těžké, investoři si musí tváří v tvář krátkodobé volatilitě zachovat dlouhodobou perspektivu a nicnedělání je často nejrozumnější reakcí.

Panické prodeje v době nejistoty vám přinesou ztráty, protože odprodej vašich investic během poklesu vám znemožní získat své peníze zpět, když se trh nakonec odrazí ode dna, což se nakonec vždy stane.

Držte tak diverzifikované portfolio, které zahrnuje kombinaci akcií, dluhopisů a dalších investičních nástrojů. I když se některé oblasti trhu mohou propadnout, je pravděpodobné, že zůstanete zainvestovaní v odvětvích, kterým se daří dobře, pokud jsou vaše investice diverzifikované a rozložené mezi různá odvětví. Zkrátka, nevkládejte všechna svá vejce do jednoho košíku. Diverzifikací můžete snížit riziko a dosáhnout smysluplných výnosů.

Historicky se trhy vždy odrazily ode dna.

Je pochopitelné, že výkyvy na trzích mohou investory znervózňovat, zejména ty s menšími zkušenostmi. Zkušení investoři zažili korekce a medvědí trhy a vědí, že se trh nakonec zotavil a dosáhl nových maxim. Začínající investoři však nemusí mít takovou perspektivu a jsou náchylní k tomu, aby se při prvním náznaku problémů vzdali. Pohled na dlouhodobou výkonnost akciového trhu vám však může pomoci zabránit tomu, abyste udělali něco zbrklého.

Vývoj hodnoty indexu S&P 500 za posledních 5 let. Zdroj: finance.yahoo.com

Setrvejte na trhu, děj se co děj

Po hrbolaté cestě během prvních měsíců pandemie se index S&P 500 odrazil od svého dna, a ačkoliv během měsíce ztratil 34 % své hodnoty, posléze dosáhl nových rekordních hodnot a ve své cestě vzhůru pokračuje až do dnešních dnů.

Snažte se proto zachovat chladnou hlavu a před prodejem svých investic vždy zvažte všechny možnosti. Jedním z faktorů, který způsobil, že loňský pokles akciového trhu byl ještě horší než minulé výkyvy, bylo to, že většina z nás zůstala zavřená doma. Nemohli jsme si pomoci, neustále jsme sledovali zprávy, kontrolovali zůstatky na účtech a dělali si starosti o své zdraví, a to jak osobní, tak finanční.

Přemýšlejte však o tom, že byste se měli "vzdálit od hluku" nebo si na chvíli od zpráv odpočinout. Udělejte si v takových chvílích čas na to, abyste si znovu prošli svůj plán a vzpomněli si, proč jste začali investovat a za jakým účelem investujete. A především – neprodávejte v době propadu své investice.

#akcie #jakinvestovat #investovani #investice #investicnistrategie #strategie #propad #krize #prodej

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.