4 minuty čtení

TÝDEN NA FINANČNÍCH TRZÍCH – Finanční trhy opět pokračovaly v mírném růstu

Finanční trhy opět pokračovaly v mírném růstu

V průběhu minulého týdne finanční trhy opět pokračovaly v mírném růstu, a to jak akcie, tak i dluhopisy a komodity. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zisk 0,4 %. Americký akciový index S&P 500 připsal zisk 0,4 % a týden uzavřel na novém historickém rekordu na úrovni 4247 bodů. Na druhou stranu středoevropský akciový index CECEEUR po velice silném předchozím růstu minulý týden oslabil o 0,6 %.

Celkově zůstávají globální akciové trhy jako celek předražené, neboť naše globální valuační Z-Score dosahuje hodnoty 2,4, což je stále blízko historického maxima. Průměrná globální akciová valuace se tak pohybuje přibližně 2,4 směrodatné odchylky nad historickým průměrem, což je skutečně bezprecedentní. Proto se domnívám, že akciové výnosy budou v příštích několika letech spíše podprůměrné.

Nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond připsal zisk 0,3 %, přičemž průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti poklesl o 0,04 procentního bodu na úroveň 1,08 %. V reálném inflačně očištěném vyjádření ovšem zůstává průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti hluboko v záporu, aktuálně na úrovni -2,8 %. Výkonnost indexů korporátních dluhopisů byla také mírně v plusu.

Pokud jde o výhled na dluhopisy, i ty jsou stejně jako akcie momentálně velice drahé, na relativní bázi rozhodně ještě dražší než akcie. Proto se domnívám, že zhodnocení dluhopisů bude v příštích několika letech silně podprůměrné ve srovnání s průměrnými historickými tendencemi.

V minulém týdnu se dařilo rovněž komoditám. Globální komoditní index S&P GSCI připsal zisk 0,7 %. Cena barelu severomořského Brentu vzrostla o 1,1 % na 73 dolarů. Zlato oslabilo o 0,7 % na úroveň 1877 dolarů za trojskou unci.

Dolar v průběhu minulého týdne posiloval. Dolarový index DXY, který měří výkonnost dolaru vůči koši dalších hlavním měn, za minulý týden posílil o 0,5 %. Vůči euru dolar posílil také o 0,5 % na úroveň 1,211 USD/EUR. Koruna minulý týden posilovala. Vůči dolaru koruna posílila o 0,5 % na úroveň 20,90 CZK/USD a vůči euru koruna posílila o 0,4 % na úroveň 25,34 CZK/EUR.

 

 

 

Graf týdne – Euforie v sektoru fondů soukromého kapitálu (private equity – PE)

Podle dat poradenské společnosti McKinsey momentálně připomíná sektor fondů soukromého kapitálu (private equity – PE) doslova euforii. Celosvětový objem transakcí (nákupy/prodeje podniků) od začátku letošního roku dosahuje půl bilionu dolarů. Pokud bude toto tempo pokračovat i po zbytek roku, za celý rok 2021 se dostaneme přes úroveň jednoho bilionu dolarů, což by představovalo nový a jednoznačný historický rekord.

Zároveň platí, že fondy soukromého kapitálu momentálně používají při financování transakcí na relativní bázi nejvíce dluhového kapitálu v historii. Průměrný poměr zadluženosti  – dluh/EBITDA – se blíží sedminásobku, což je také nový historický rekord. Fondy soukromého kapitálu tak zvesela jedou na vlně bezprecedentních monetárních stimulů klíčových centrálních bank a nulových nominálních úrokových sazeb.

Tento vývoj mě nabádá k opatrnosti. Z historického pohledu vždy platilo, že vrchol cyklu akciových trhů korespondoval právě s vrcholem aktivity fondů soukromého kapitálu. Troufám si dokonce tvrdit, že veřejné i soukromého trhy akciového i dluhového kapitálu „jedou na steroidech“ bezprecedentního kvantitativního uvolňování klíčových centrálních bank a nulových nominálních úrokových sazeb. I toto je proto jeden z důvodů, proč je náš investiční výhledu v Consequ spíše opatrný a proč jsme v rámci asset alokace našich investičních portfolií vůči benchmarkům neboli srovnávacím indexům na akciové složce poměrně výrazně podvážení.

 

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.