15.06.2021 6 minut čtení

Máte obavy z krachu akciového trhu? Takhle se na něj můžete připravit

Obáváte se, že se americký akciový trh ze svých historických maxim propadne? Není k tomu důvod. Místo obav se na něj můžete proaktivně připravit a vhodně nastavit své investice.

Pokud byste byli tak prozíraví a zahájili byste svou investiční cestu v lednu 2009, začali byste investovat na počátku nejdelšího býčího trhu v historii. Vaše investice do indexu S&P 500 by od té doby vzrostla o 467 %!

Po tak dlouhém období, kdy americký akciový trh převážně rostl, může být myšlenka na krach akciového trhu poměrně aktuální. Při dlouhodobém investování však přirozeně zaznamenáte i období ztrát. Místo toho, abyste se nevyhnutelného sledu událostí obávali, se na něj můžete vhodně připravit, pokud uděláte tyto čtyři věci.

1. Nastudujte si historii krachů akciového trhu

Akumulace bohatství může trvat roky. A pokud se akciový trh zhroutí, můžete během krátké doby přijít o velkou sumu peněz. Tyto ztráty jsou však dočasné, a pokud dokážete zůstat zainvestovaní, měli by se vaše investice zotavit.

K posledním třem krachům akciového trhu došlo v letech 2000 až 2002, 2008 a v březnu 2020. Pokud jste v roce 2000 vlastnili americké akcie, utrpěli byste v následujících třech letech ztráty v celkové výši 43 %, v roce 2006 byste se však vrátili na své, pokud byste zůstali zainvestovaní. Podobnou ztrátu byste zaznamenali i v roce 2008, kdy byste ztratili během jediného roku 37 % svého majetku, ale do roku 2012 byste byli opět v plusu. A pokud byste americké akcie vlastnili v roce 2020, přišli byste o 34 % hodnoty svého portfolia jenom během března. Do července téhož roku byste nicméně získali zpět každý ztracený dolar.

Samozřejmě platí i opak, pokud byste v březnu 2020 prodali své investice v domnění, že krach bude trvat déle, propásli byste neopakovatelné zotavení amerického akciového trhu a váš výnos za rok 2020 by byl velmi bídný. Proto je čas na trhu tak důležitý – i když se prodej vašich akcií, abyste se vyhnuli ztrátám, může zdát jako dobrý nápad, mnohem pravděpodobněji vás vyjde velmi draho. Neměli byste tak prodávat své investice v době propadu, jenom proto, že se aktuálně snížila jejich hodnota.

Vývoj hodnoty indexu S&P 500 od roku 1870. Zdroj: multpl.com

2. Buďte zaměření dlouhodobě

Na jakou dobu jste peníze investovali? Jsou určeny na důchod za 20 let nebo na to, abyste je za pět let použili jako základ pro hypotéku? Peníze, které budete potřebovat v nejbližší době, byste neměli investovat agresivně – neměli byste je investovat na akciovém trhu. Jak je zjevné ze studia krachů akciových trhů, pokud se propadne hodnota vašeho investičního portfolia, může trvat roky, než se opět vrátí na předkrizové hodnoty, což by bezpochyby mohlo zmařit dosažení vašeho cíle.

Pokud však své peníze nebudete potřebovat po mnoho desítek let, získají vaše investice nejenom dostatek času, aby se zotavily ze ztrát, ale také získaly prostor pro zvýšení své hodnoty. Index S&P 500 otevíral 3. ledna 2000 obchodování na hodnotě 1 469 a v současné době se obchoduje nad hodnotou 4 200 bodů, téměř třikrát výše než na začátku tisíciletí!

3. Zhodnoťte svou toleranci rizika

Pokud zjišťujete, že se příliš obáváte krachu akciového trhu, může to být tím, že způsob, jakým alokujete svá aktiva, není v souladu s vaší přirozeností. Čím větší expozici vůči akciím máte, tím vyšší může být průměrný výnos, který zaznamenáte. Na druhé straně však budete muset snášet mnohem výraznější volatilitu – budete dosahovat větších výnosů v letech s dobrou výkonností akciového trhu a větších ztrát v letech, kdy se akciovému trhu nedaří.

Pokud by v letech 1926 až 2020 tvořily vaše portfolio 100% akcie, dosáhli byste průměrného ročního výnosu 10,3 % (včetně dividend). V nejlepším roce byste vydělali 54 %, v nejhorším roce byste však byli svědky propadu hodnoty svých investic o 43 %. Pokud jsou pro vás tyto výkyvy ve špatných letech příliš velké, bude vás podobný vývoj nutit k impulzivním prodejům. Lepší strategií pro vás tak může být snížení expozice vůči akciím. Pokud byste místo toho vlastnili 60 % akcií a 40 % dluhopisů, vaše průměrná roční návratnost za toto období by se snížila na 9,1 %, ale vaše ztráty v nejhorším roce by činily pouze 27 %.

K odpovědi, jak velké riziko jste schopní snášet vám může pomoci zodpovězení těchto 5 otázek. Odpovědi na otázky týkající se vašeho časového horizontu a toho, jak jste se cítili při volatilitě v minulosti, vám mohou poskytnout skvělý přehled o tom, jak byste měli nejlépe rozdělit své investiční podíly v současnosti.

Průměrný dividendový výnos největších amerických akcií od roku 1870. Zdroj: multpl.com

4. Musíte rozumět tomu, do jakých akcií jste investovali

Některé akcie jsou volatilnější než jiné a v období, jako byl rok 2008, kdy by vaše investice na americkém akciovém trhu ztratily 37 % hodnoty, by se investice do akcií rozvíjejících se trhů propadly o 53 %.

Pokud byste investovali na tomto trhu, hodnota vašich investic by se propadla ještě více než hodnota amerického indexu. Jiných letech však naopak akcie rozvíjejících se trhů americký trh outperformují – charakterizuje je ještě vyšší volatilita. Porozumění tomu, do jakých akcií investujete vám nezabrání ve ztrátě peněz, ale mohlo by vám pomoci lépe pochopit rizika, která podstupujete. A znalost tohoto faktu by vám mohla pomoci správně nastavit vaše očekávání. A to by vám nakonec mohlo pomoci neprodávat investice v dočasných obdobích ztrát.

---

Propady, krachy a korekce akciového trhu jsou součástí normálního tržního cyklu. Jak dobře je překonáte bude hrát velkou roli v tom, jaké bohatství se vám jako investorovi podaří za celý život nashromáždit. A protože k propadu trhu určitě dojde, neměli byste se ho bát. Naopak, mnohem lepší strategií, jak tuto nevyhnutelnou událost přečkat, je naučit se zvládat své emoce, vzdělávat se a omezit své ztráty.

#akcie #jakinvestovat #investovani #akciovytrh #investicnistrategie #strategie #jakinvestovat #korekce #krach #propad

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.