5 minut čtení

Jak dosáhnout perfektní investiční strategie? Položte si těchto 5 otázek

Vhodně stanovená investiční strategie předurčuje, zda vůbec a za jak dlouho dosáhnete na své investiční cíle. Z dlouhodobého hlediska rozhoduje o tom, zda budete úspěšným či neúspěšným investorem.

Možná se vám nepříčí při investování nadměrně riskovat, ale můžete si to dovolit? I když vám volatilita nevadí, vaše osobní okolnosti by vám měly diktovat, do jakých aktiv byste měli investovat, jaké by mělo být zastoupení akcií ve vašem portfoliu apod…

Vaše tolerance k riziku nezávisí pouze na schopnosti dobře snášet výkyvy hodnoty vašeho portfolia. Do značné míry ji ovlivňují také vaše investiční cíle, kolem kterých byste měli postavit svou investiční strategii. Proto byste si měli zodpovědět následující otázky, než začnete skutečně vážně investovat a budovat bohatství na akciovém trhu.

1. Jaký je váš investiční horizont?

Kolik je vám let? Kdy chcete své peníze spotřebovávat? Tyto otázky jsou důležité, protože pomáhají definovat váš investiční horizont. Čím dříve budete své peníze potřebovat, tím konzervativnější by měly vaše investice být. A čím dále jste od očekávaného konce investičního horizontu (ať už jde o odchod do důchodu nebo o významnou investici, jako je koupě domu), tím větší riziko můžete potenciálně podstoupit.

2. Čeká vás v nejbližší době nějaký větší výdaj?

Kdy vás čeká další velký výdaj? A jak velký je to výdaj? Pokud máte 3 000 000 Kč v investičních aktivech a plánujete je během příštího roku použít na koupi domu, způsob jejich investování bude jiný, než když hodláte příští rok kupovat auto za 200 000 Kč. Pokud máte tyto peníze investované v rizikovějších aktivech – většinově na akciovém trhu a dojde ke korekci, můžete mít problém dosáhnout svého cíle. Hodnota vašeho akciového portfolia se může kdykoliv propadnout o desítky procent…

Vezměte si za příklad loňský březen – americký akciový trh se tehdy během pár desítek dnů propadl o 34 %. Ano, přišlo bleskurychlé zotavení z propadu, jednalo se ale o historicky jedinečnou událost.

3. Jak stabilní je váš příjem?

V příštích několika letech se váš příjem zvýší, zůstane stejný, nebo klesne? Pokud se váš příjem sníží a vaše výdaje úměrně tomu neklesnou, mohli byste nakonec své výdaje umořit sáhnutím na investiční účty. Tím pádem byste měli část portfolia investovat do konzervativnějších aktiv, které nejsou zdaleka tak volatilní. Akcie mohou v příštích pár letech projít výraznou korekcí – právě v době, kdy budete tyto peníze potřebovat vybrat.  

A pokud se váš příjem naopak zvýší a vaše výdaje se výrazně nezvýší, pravděpodobně jste schopní snést vyšší riziko, protože váš vyšší příjem lépe pokryje neočekávané výdaje.

4. Jak reagujete na korekci trhu?

Pokud by došlo k výrazné ztrátě některé z vašich investic, jak byste reagovali? Jak jste reagovali v minulosti? Pokud akcie, kterou jste sledovali, utrpí výrazný propad, odradí vás to, nebo to vnímáte jako příležitost k nákupu?

Pokud máte obvykle nervy z oceli, když se akciový trh obrátí vzhůru nohama, pravděpodobně nemáte s výraznou volatilitou problém. Nemůžete-li však spát a panikaříte, v případě, že se vaše investice jen o pár procent propadne, raději byste měli volit konzervativnější investiční přístup.

5. Jak v současné době investujete?

Jak diverzifikované jsou vaše investice? Do jakých typů společností rádi investujete? Pokud držíte celé investiční portfolio v akciích, pravděpodobně máte pozitivnější vztah k riziku než někdo, jehož portfolio tvoří 50 % akcií a 50 % dluhopisů. Investujete-li pak do stabilních společností, které vyplácejí dividendy, jste pravděpodobně konzervativnějším investorem než někdo, kdo kupuje akcie inovativních růstových společností.

Najděte vhodný model alokace aktiv

Způsob, jakým odpovíte na výše položené otázky, rozhodne o vašem modelu alokace aktiv neboli o procentuálním podílu akcií, dluhopisů a hotovosti, který držíte. Pokud máte extrémní odpor k riziku nebo příliš krátký investiční horizont, budete pravděpodobně konzervativnějším investorem a dluhopisy by měli mít ve vašem portfoliu výraznější zastoupení. Pokud vám naopak vyhovuje volatilita a vaše okolnosti vám umožňují investice do rizikovějších aktiv, budete pravděpodobně agresivním investorem. Vaše portfolio by se mohlo skládat výhradně z akcií.

Můžete také spadat někam doprostřed a být buď umírněným, nebo mírně agresivním investorem. Umírněný investor leží spíše na konzervativní straně, ale zvládne určitou expozici vůči akciím, možná až do 50 % svého portfolia. Mírně agresivní investor pohodlně vlastní převážně akcie, ale drží určitou část dluhopisů jako ochranu proti poklesu.

Jedno je však jisté, pokud investujete příliš konzervativně, míra výnosu, které dosáhnete, nemusí být dostatečná a vaše investice neporostou dostatečně rychle. Pokud však investujete příliš agresivně, mohou vás vzestupy a poklesy na akciovém trhu znervózňovat, a nakonec budete své investice prodávat v nevhodnou dobu, abyste se vyhnuli ztrátám. To by mohlo vést k výrazně nižším výnosům a spíše negativnímu investičnímu výsledku. Proto je nalezení ideální kombinace rizika a výnosů důležitým prvním krokem k dosažení vašich investičních cílů.

#akcie #jakinvestovat #investovani #strategie #investicnistrategie #riziko #rizikovost #navratnost #zhodnoceni #konzervativniinvestor #agresivniinvestor #alokaceaktiv

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.