Neexistuje koneckonců možnost, že blockchain nedisponuje decentralizací, kterou zastánci kryptoměn předpokládají? Podívejme se, zda je blockchain skutečně decentralizovaný.
Výhoda decentralizovaného systému
Blockchain a kryptoměny obecně dokázaly jednu úžasnou věc. Nikdo nemůže zpochybnit, kdo vlastní jaký bitcoin, protože je dohledatelný a transparentní. To se o fiat měně říct tak docela nedá. Tuto myšlenku decentralizace se blockchain snaží ještě více rozvinout. Umožnit lidem dohodnout se na tom, kdo v jakém čase vlastnil jaký majetek, nebo umožnit mnoho dalších věcí - například nákup tohoto majetku. Někde se do blockchainu ukládá dokonce i historie, která se pak stává nesmazatelnou. Krásné na tom je, že máte zdroj informací, který je ověřený všemi v systému. Takže vidíte, co mohou decentralizované systémy nabídnout.
Přístup k algoritmu
Vyvstává však otázka - kdo tyto decentralizované systémy kontroluje a zveřejňuje? Každý blockchain je navržen vývojářem nebo skupinou vývojářů, a i když je vydávání řízeno algoritmem, pravdou je, že tito vývojáři mohou kdykoli zasáhnout. To zcela neodpovídá myšlence, že každý má stejnou možnost přispívat do blockchainu. Tento poznatek pak může přerůst v další úvahy o tom, zda mohou být vývojáři zkorumpováni, zda bude blockchain stále takový, jak byl prezentován na začátku.
PlatonCoin
Proto je PlatonCoin prezentován jako polodecentralizovaný systém , který běží na blockchainu. Blockchain nabízí možnost převádět finanční prostředky v krátkém čase, levně a bez třetí strany. Zároveň byste měli myslet i na to, že odpovědnost za vaše peníze se přesouvá z banky zcela na vás. PlatonCoin nabízí to nejlepší z obou světů. Kombinuje výhody digitální měny založené na blockchainu, spolu s jistotou, že se v případě chyby můžete na někoho obrátit, protože máte pojištěnou digitální peněženku a další výhody.
Zdroj: medium.com
#centralizace #decentralizace #blockchain #PlatonCoin #krpytoměna #kryptoměny
Polodecentralizovaný systém ??? To je mi ale zajímavý pojem ?
Asi bych zdůraznil, že jakékoliv úpravy bitcoinu může navrhnout naprosto každý, ale musí se na něm shodnout komunita. Čili vývojáři si můžou dělat co chtějí, ale udělá se fork a jede se dál, viz. Bitcoin cash. Tady je vidět, že lidé nechtějí rychlejší bitcoin, ale bezpečnější bitcoin. A určitě nechtějí Platoncoin.
?? jdu do toho
@PatrikKudlacek Vy mi to kazíte ? ? Na velmi krátkodobou spekulaci, proč ne. Ale jinak. Který stát přijme Platoncoin jako legal tender? :D :D
to byla ironie ?? pár altcoinů jsem teďka koupil kvůli stakingu, ale jakmile z toho přijdou nějaký mince, hned to směňuju za BTC, což je taky jediná kryptoměna, kterou si hodlám nechat a uvidíme, jak se to bude do budoucna vyvíjet...
Však je mi to jasné :D Za mě skvělé rozhodnutí, jen tak dál :)