2 minuty čtení

Jsou blockchainové systémy decentralizované, nebo je ještě něco, co bychom o nich měli vědět?

Decentralizované a centralizované systémy. Dvě slova, která se často objevují ve slovníku kryptokomunity, když zastánci kryptoměn vyzdvihují přednosti technologie blockchain. Ale je tomu skutečně tak?

Neexistuje koneckonců možnost, že blockchain nedisponuje decentralizací, kterou zastánci kryptoměn předpokládají? Podívejme se, zda je blockchain skutečně decentralizovaný.

Výhoda decentralizovaného systému

Blockchain a kryptoměny obecně dokázaly jednu úžasnou věc. Nikdo nemůže zpochybnit, kdo vlastní jaký bitcoin, protože je dohledatelný a transparentní. To se o fiat měně říct tak docela nedá. Tuto myšlenku decentralizace se blockchain snaží ještě více rozvinout. Umožnit lidem dohodnout se na tom, kdo v jakém čase vlastnil jaký majetek, nebo umožnit mnoho dalších věcí - například nákup tohoto majetku. Někde se do blockchainu ukládá dokonce i historie, která se pak stává nesmazatelnou. Krásné na tom je, že máte zdroj informací, který je ověřený všemi v systému. Takže vidíte, co mohou decentralizované systémy nabídnout.

Přístup k algoritmu

Vyvstává však otázka - kdo tyto decentralizované systémy kontroluje a zveřejňuje? Každý blockchain je navržen vývojářem nebo skupinou vývojářů, a i když je vydávání řízeno algoritmem, pravdou je, že tito vývojáři mohou kdykoli zasáhnout. To zcela neodpovídá myšlence, že každý má stejnou možnost přispívat do blockchainu. Tento poznatek pak může přerůst v další úvahy o tom, zda mohou být vývojáři zkorumpováni, zda bude blockchain stále takový, jak byl prezentován na začátku.

PlatonCoin

Proto je PlatonCoin prezentován jako polodecentralizovaný systém , který běží na blockchainu. Blockchain nabízí možnost převádět finanční prostředky v krátkém čase, levně a bez třetí strany. Zároveň byste měli myslet i na to, že odpovědnost za vaše peníze se přesouvá z banky zcela na vás. PlatonCoin nabízí to nejlepší z obou světů. Kombinuje výhody digitální měny založené na blockchainu, spolu s jistotou, že se v případě chyby můžete na někoho obrátit, protože máte pojištěnou digitální peněženku a další výhody.

Zdroj: medium.com

#centralizace #decentralizace #blockchain #PlatonCoin #krpytoměna #kryptoměny