5 minut čtení

Pandemie razantně zvedla zájem o nemovitosti v zahraničí

Zatímco předcházející ekonomická krize přinesla pokles cen nemovitostí, ta současná, způsobená koronavirovou pandemií, zatím přináší vývoj spíše opačný. Proč tomu tak je?

Situace na tuzemském realitním trhu

Pokud se v úvodu zaměříme na situaci na tuzemském realitním trhu, ceny nemovitostí zde před pandemií kontinuálně rostly. Růst cen přitom patřil k nejrychlejším v Evropě. V loňském roce došlo k propadu české ekonomiky o 5,6 %, což je největší propad v novodobé historii. Cena realit přesto pořád mířila na sever.

V případě nemovitostí se jedná o reálné aktivum, které investorům stále dává smysl. Důsledky koronavirové krize se mohou projevit v růstu nezaměstnanosti, nižším růstu platů. Především v Praze se na trhu s nájemním bydlením objevila řada bytů dříve využívaných ke krátkodobým pronájmům. To vše přispívá ke zpomalení růstu nájemného a výnosy z nájmu se po započítání veškerých nákladů dostaly v některých oblastech Česka na úroveň mezi 2 až 3 %. V takovém případě jsou výnosy v zahraničí často vyšší a navíc nemovitost můžete využívat pro vlastní dovolenou.

Obrovská likvidita, která je na trhu, ale hledá své uplatnění. Až absurdně nízké úrokové sazby ve spojení s realitou nastupující inflace přestávají dávat smysl běžným způsobům uložení finančních prostředků na spořících účtech, formou nástrojů peněžního trhu nebo nákupem státních dluhopisů.

Ceny nemovitostí mají na rozdíl od termínovaných vkladů schopnost pružně se přizpůsobovat trendu cen v celé ekonomice.  „Zkušenost v západních ekonomikách s obdobím vyšší inflace v sedmdesátých letech tuto úvahu potvrzuje. Nejvýnosnějšími aktivy za uvedenou dekádu byly nemovitosti a drahé kovy. Jejich nabídka byla relativně fixní, zatímco poptávka následovala objem peněz v ekonomice. Cena tak dlouhodobě kopírovala inflační trend,“ uvádí analytik J&T Banky Pavel Ryska.


Proč roste zájem o zahraniční reality

V uplynulém desetiletí došlo k výraznému posunu paradigmatu, pokud jde o způsob, jakým lidé vnímají investiční příležitosti v zahraničí. Otevření mezinárodních trhů hrálo nemalou roli v nárůstu poptávky po zahraničních nemovitostech, ale třeba i po akciích. Další argumenty, proč se poohlížet za hranicemi, naleznete v článku 5 dobrých důvodů proč investovat do nemovitostí v zahraničí.

Typicky se nakupují nemovitosti pro druhé bydlení v žádaných turistických lokalitách. Největší zájem je o nemovitosti u moře a nemovitosti na horách. Domy, byty či apartmány se kupují do osobního vlastnictví (nakupovat můžete na fyzickou osobu nebo na firmu) a je na vašem rozhodnutí, zda je budete využívat výhradně pro vlastní potřebu, za účelem pronájmu nebo zda budete obě možnosti kombinovat.

A jak se koronavirová pandemie konkrétně promítla do poptávky po domech a apartmánech v zahraničí? „Bezprostředně po nástupu pandemie v roce 2020 došlo k poklesu zájmu a zahraniční reality. Jednalo se o zcela novou situaci, lidé nevěděli, co je čeká. Následně se zájem začal znovu zvedat a markantní nárůst zájmu přišel se začátkem roku 2021. Důvod je pravděpodobně obdobný jako u investic do českých nemovitostí – hledání investičních možnosti v době krize. Navíc se ukázalo, že vlastnictví nemovitosti nebo jachty v době krize zajišťovalo snadnější možnost vycestování,“ uvádí Jan Rejcha, CEO společnosti Rellox.

V jakých zemích Češi nejčastěji nakupují

Zájem českých klientů se dlouhodobě soustředí především na tři země: Rakousko, Španělsko a Chorvatsko. Ve větší míře Češi nakupují také v Itálii, na Slovensku, Řecku či Švýcarsku. Naopak v minulosti populární Francie je dnes v hledáčku Čechů spíše výjimkou. Z exotičtějších destinací pak můžeme hovořit o Mauriciu, Dubaji nebo Karibiku.

Podobně jako v případě Francie došlo k poklesu zájmu o Floridu. V současnosti si tam bydlení pořizují hlavně lidé, kteří tam plánují trávit řádově měsíce každý rok.

Jednoznačně se ukazuje, že Češi preferují politicky i ekonomicky stabilní země s demokratickou tradicí. Minimalizují tak rizika spojená s možnými politickými převraty a ekonomickou nestabilitou v rozvojových zemích.


O jaké nemovitosti mají Češi zájem a jak je chtějí užívat

Zajímavá jsou i čísla týkající se způsobu využití nemovitosti. Z údajů společnosti Rellox vyplývá, že pouze 6 % investorů nemovitost kupuje výhradně za účelem pronájmu. Kombinaci vlastního užívání a dalšího pronájmu plánuje 41 % a výhradně pro vlastní užívání druhé bydlení pořizuje 53 % kupujících. Počet lidí, kteří apartmán či dům chtějí využívat pouze pro vlastní potřebu, vzrostl právě v důsledku koronavirové pandemie. Před ní převažovala kombinace vlastního užívání a dalšího pronájmu.

Pětasedmdesát procent kupuje apartmány, 21 % prodejů připadá na domy a 4 % na jiné typy nemovitostí. Největší zájem mají Češi o reality v cenovém intervalu od 250 000 do 500 000 EUR. Průměrná kupní cena pak činí 414.700 EUR.

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • 414 700 EUR vám připadá levné pro čechy, aby v takovém masovém měřítku skupovali zahraniční nemovitosti?? Jednoznačně blábol celý článek.

  0
  • Děkujeme za názor. V článku není hodnoceno, co je levné či drahé. Průměrná kupní cena vychází (jak je v článku uvedeno) z dat společnosti Rellox. Částka je samozřejmě částečně ovlivněna segmentem nemovitostí, které jsou v nabídce a také hraje roli prostá matematika, kdy průměr zvedají dražší nemovitosti zejména ty v hodnotě nad milion EUR. Proč zájem výrazně roste? Ona průměrná částka se nijak neliši od cen, které se dnes běžně platí za byty v Praze. Více než polovina dnes prodaných bytů v ČR pak je na investici.

   0
  • @rellox Jenže v Praze to v drtivé většině skupují cizinci, neboť češi na to nemají :(

   0