5 minut čtení

5 dobrých důvodů proč investovat do nemovitostí v zahraničí

Pokud hledáte konzervativní investici se solidním výnosem, bude realitní trh zcela jistě jednou z variant, kterou budete zvažovat. Zdá se vám ale domácí realitní rybníček příliš malý, nudný nebo již máte do tuzemských nemovitostí zainvestováno?

1. Investice a splněný sen

Už dávno neplatí, že si nemovitosti v zahraničí pořizuje pouze úzká skupinka superbohatých. Zahraniční realitní trhy zdaleka nejsou tak nedostupné, jak by se mohlo zdát. Druhé bydlení v zahraničí si pořídily již desetitisíce Čechů. Pokud má investor k dispozici volné prostředky k nákupu domu nebo bytu v kvalitní lokalitě České republiky, může reálně uvažovat i o nákupu v zahraničí.

V tomto případě se často jedná o investici s přidanou hodnotou. Do nákupu mnohem více vstupují emoce. V zahraničí si totiž lidé většinou pořizují nemovitosti ve vyhledávaných dovolenkových destinacích. Domy nebo apartmány u moře, na horách nebo u jezer. Pohled investora sice většinou zůstává na prvním místě, zároveň ale jde také o plnění životních snů.

Část majitelů nemovitost pořizuje výhradně pro vlastní potřebu. Další část naopak nakupuje čistě na investici - tedy za účelem zhodnocení v čase a za účelem pronájmu. Ti často nakupují větší počet apartmánů, v některých případech kupují i celé projekty. Většina investorů ale preferuje kombinaci obou těchto přístupů. Nemovitost po několik týdnů v roce využívat pro vlastní potřebu, zbytek roku ji nabízet k pronájmu. V řadě případů je vše od začátku nastaveno tak, aby majitelé nemuseli řešit záležitosti spojené s hledáním nájemníků, správou nemovitosti apod. O veškeré praktické náležitosti se může postarat specializovaná agentura.

To platí nejen v případě investičních apartmánů na horách, kde mají s tímto typem ubytování dlouhodobé zkušenosti, ale i v případě přímořských destinací. Také zde je možné pořídit investiční byty s nastaveným servisem a správou nemovitosti za účelem kombinace vlastního užívání a dalšího pronájmu.

2. Diverzifikace

Diverzifikace je předpokladem úspěšného investování. Nemovitosti do portfolia rozhodně patří. V případě zahraničních realit navíc nejde jen o diverzifikaci napříč aktivy, ale také o diverzifikaci měnovou a v neposlední řadě geografickou.

Držet veškerý majetek výhradně v českých korunách resp. v tuzemsku se nemusí vyplatit. Investice do nemovitostí v zahraničí může být pojistkou proti vývoji na domácí scéně, zároveň sníží riziko z budoucího vývoje kurzu české měny.

3. Omezení výstavby

Pokud odhlédneme od specifické situace způsobené koronavirovou pandemií, sektor cestovního ruchu setrvale roste a je předpoklad, že potom, co se svět vrátí k "normálu", bude tento trend po určité době potřebné k zotavení pokračovat. Se zlepšující se ekonomickou situací roste poptávka po dovolených a z toho pochopitelně těží majitelé místních nemovitostí, kteří je nabízejí k pronájmu.

Do karet vlastníkům realit v turistických destinacích hrají i důsledky koronavirové pandemie. Ta způsobuje částečný odklon zájmu o ubytování ve velkých hotelových komplexech k bezpečnějšímu ubytování v rámci menších aparthotelových projektů nebo přímo v samostatných apartmánech či domech.

Dalším faktorem, který posiluje převis poptávky nad nabídkou v turistických destinacích a přispívá tak k dlouhodobému růstu cen, je omezená výstavba v těchto lokalitách. Jak v těsné blízkosti moře tak v horských vesničkách je nová výstavba často poměrně striktně omezená a není možné očekávat žádnou novou masivní výstavbu.

4. Pasivní příjem

Mezi lety 1870 a 2015 vydělaly nemovitosti ročně v průměru 6,1 %. Výnos z akcií byl o něco více než 2 % vyšší. Volatilita akcií ale byla oproti nemovitostem více než dvojnásobná.  Nemovitosti tak ani z hlediska výnosovosti nejsou z dlouhodobého hlediska špatnou alternativou. Navíc vedle zhodnocení ceny nemovitosti v čase získají majitelé také pasivní příjem v podobě výnosu z pronájmu.

5. Odložená poptávka

V současné době registrují prodejci napříč Evropou zvýšenou poptávku po nemovitostech pro druhé bydlení v atraktivních destinacích, jako jsou přímořské oblasti, jezera nebo hory. I za současné situace lze do většiny zemí vycestovat na prohlídku nebo kvůli nezbytným administrativním úkonům. Přijatá protikoronavirová opatření v jednotlivých zemích ale cestování komplikují a část kupců proto nákup odkládá. Z toho mohou těžit ti rychlejší, kteří v rámci aktuálně nabízených projektů mohou mít na výběr z většího množství jednotek.

Carpe diem

Vlastní dům či apartmán u moře nebo na horách bude svým majitelům vedle ryze ekonomických přínosů dávat chvíle radosti strávené ve společnosti jejich nejbližších. Splněný sen je možná ještě důležitější argument pro investici do druhého bydlení, než ten ryze ekonomický.

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Dobrý den, máte v nabídce něco ze střední Ameriky případně JV Asie??

    +2
    • Dobrý den, přímo ve střední Americe bohužel ne. Z okolních destinací, pokud vynecháme Floridu, je v nabídce např. Dominikánská republika. Event. se v případě zájmu ozvěte na info@rellox.cz a podle konkrétního investičního záměru bychom mohli vytipovat něco dalšího. Přejeme hezký den.

      0