5 minut čtení

Akcie vs. ETF: Který investiční přístup je pro vás vhodnější?

Akcie, nebo ETF? Aktivní, nebo pasivní investiční přístup? Chcete dosáhnout tržního zhodnocení, nebo se budete pokoušet porazit trh s rizikem, že vás může sedřít z kůže? Zásadní otázky. Odpovědi vám pomůže najít následující článek.

Akcie i ETF (burzovně obchodovatelné fondy) jsou velmi oblíbené typy investic, které umožňují investorům budovat investiční portfolia, která mohou zajistit růst jejich bohatství. Přestože však ETF tvoří nejčastěji akcie, mají burzovně obchodovatelné fondy a akcie různé charakteristiky, které mohou oslovit různé investory s různými cíli.

Pojďme si projít klíčové vlastnosti, výhody a nevýhody akcií ve srovnání s ETF.

Stručná charakteristika akcií a ETF:

Akcie a burzovně obchodovatelné fondy nabízejí možnost sestavení investičního portfolia k obrazu svému, ale existují rozdíly v jejich fungování a také v tom, co můžete z dlouhodobého hlediska od obou finančních instrumentů očekávat.

Akcie představuje částečné vlastnictví nějaké konkrétní společnosti. Když se společnostem jako #Apple ($AAPL) nebo #Amazon ($AMZN) daří, obvykle roste i cena jejich akcií a z toho pochopitelně benefitují investoři, kteří tyto akcie drží. Jak společnost rozvíjí podnikání, cena akcií roste, což dává investorům příležitost prodat akcie v budoucnu za více, než za kolik je koupili.

ETF je investice, která obsahuje mnoho různých akcií (dluhopisů, komodit apod.) Mnoho burzovně obchodovatelných fondů obsahuje i kombinace jednotlivých tříd aktiv. Když si koupíte akcie nějakého ETF, získáte malou část všeho, co je v něm zahrnuto. Asi nejoblíbenější jsou ETF, která svým složením sledují populární indexy, jako je S&P 500. Mohou však být i aktivně spravované, kde si profesionál – portfolio manažer vybírá, co do majetku daného ETF zahrne, na základě unikátních cílů. Ty se mohou pohybovat na rozmanité škále, jejíž krajní body ohraničuje růst hodnoty aktiv a generovaný příjem – vyplácená dividenda.

Výhody a nevýhody akcií:

Akcie nabízejí potenciálně zajímavý způsob, jak rozšířit své bohatství díky využití velkých cenových pohybů, mají však samozřejmě i své nevýhody.

Výhody investování do akcií:

  • Snadný nákup: Jednotlivé akcie lze na burze velmi snadno nakupovat. V současné době už existují brokerské účty a aplikace, jejichž prostřednictvím je možné akcie nakupovat poměrně snadno a intuitivně.
  • Potenciálně vysoké zhodnocení: V závislosti na výkonnosti jednotlivých akcií může vaše portfolio dosáhnout výrazně vyššího zhodnocení, než činí průměr trhu.
  • Relativně nízké nákupní náklady: Dle výběru brokera je možné nakupovat akcie i naprosto bez poplatku.

Nevýhody investování do akcií

  • Potenciálně výrazné ztráty: Stejně jako nabízejí akcie prostor pro výrazné zhodnocení, existuje i riziko výrazných ztrát – v krajním případě i úplná ztráta investičního kapitálu.
  • Výzkum jednotlivých akcií vyžaduje mnoho času: Prozkoumat akcie a vybrat aktiva, která nejlépe vyhovují vašemu investičnímu profilu – cílům, strategii a povaze – může být velmi časově náročný proces.
  • Stres: Investice do akcií vám mohou přinést velmi rozporuplné pocity, můžete se cítit jako na emoční horské dráze, stres vám může ztížit klidný spánek.

Výhody a nevýhody burzovně obchodovatelných fondů – ETF

ETF mohou poskytnout vašemu portfoliu určitou stabilitu, také to ale nejsou investice, jejichž hodnota bude pouze růst. Co byste o nich měli vědět?

Výhody investování do ETF

  • Nízké náklady: Nákladovost pasivně spravovaných ETF se pohybuje řádově v desetinách procent, a kromě toho pro ně platí totéž co pro akcie – u některých brokerů je můžete nakupovat zdarma.
  • Okamžitá diverzifikace: Protože investujete do koše jednotlivých aktiv, získáte okamžitou diverzifikaci, a tedy podstupujete nižší riziko – nemusíte diverzifikovat jednotlivé akcie ETF, abyste diverzifikovali své portfolio.
  • Mohou být méně emociálně náročné: Ve většině případů bude investice do burzovně obchodovatelných fondů méně stresující než investice do akcií.

Nevýhody investování do ETF

  • Distribuce dividendových výnosů: Pokud si nezvolíte jako investiční nástroje akumulační ETF, které dividendy reinvestuje, nevyhnete se zdanění dividendových výnosů. Výše zdanění pak bude záviset především na sídle zřizovatele burzovně obchodovatelného fondu a na brokerovi, který vám investice zprostředkuje.
  • Můžete dosáhnout nedostatečného zhodnocení: Pokud investujete vysokou jednorázovou částku na vrcholu trhu, který se následně propadne, pravděpodobně budete čekat mnoho let, než vůbec uvidíte nějaké zhodnocení své investice.

Co je lepší investice?

Zda pro vás budou lepší akcie nebo ETF bude záviset na vašich investičních cílech a toleranci vůči riziku. Pro mnoho investorů může mít smysl využívat burzovně obchodovatelné fondy jako dlouhodobé „spoření“ na důchod, kde sehrává důležitou roli diverzifikace a nižší riziko. Investoři, kteří by pak chtěli dosáhnout nadvýnosu vůči průměru trhu, mohou investovat i do jednotlivých akcií, pokud dokážou emočně zvládnout vzestupy a propady jejich cen.

V případě začátečníků, kteří navíc nemají příliš vysokou částku na investování, je vhodnější začít s pravidelnou investicí do ETF, což může být efektivní způsob, jak vybudovat konzervativní investiční portfolio. Jakmile nováček na trhu získá zkušenosti, může začít investovat část peněz do jednotlivých akcií. Vždy by však měl pečlivě vážit své cíle a investovat do akcií v rámci své strategie, která ho může dovézt k jeho cílům.

#akcie #jakinvestovat #investovani #ETF #aktivniinvestovani #pasivniinvestovani #zhodnoceni #rust #investicninastroje #aktiva #portfolio #navratnost

Hodnocení: +26
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Jelikož jsem stále jen nováček (uvidíme jak dlouho), tak preferuji ETF... Děkuji za článek! ✌️

    +3
  • Investuji jak do jednotlivých akcii, tak etf…

    +2
    • taky to kombinuju.. ETFka nakupuju prostě pasivně přes Portu, abych to nemusel nijak řešit a když mám jednou za čas nějakou hotovost navíc, investuji ji dlouhodobě do jednotlivých akcií... za mě super přístup :-)

      +1
    • @PatrikKudlacek Mohu se zeptat, jak to na Portu máte - zda investujete do konkrétních jednotlivých ETF nebo máte vytvořenu strategii z vícero ETF?

      0
    • @jiriSedlak mám tam dvě strategie... jedna jsou dvě ETF, cybersecurity a us technologické akcie... druhá je 5 fondů, ETF co sledují tržní indexy US, Evropa, Británie, Asie + nějaké nemovitostní ETF.. nastavil jsem si tam alokaci, která pro mě dává momentálně smysl a zapnul rebalanci, plus zajištění měnového rizika a vůbec se o to nestarám...

      0
    • @PatrikKudlacek Rozumím a díky za sdílení. Já jsem nakombinoval 4 ETF, ve kterých vidím do budoucna potenciál - elektromobilitu, disruptivní technologie, gaming a farmaceutický segment. Jediné, co ještě zvažuji, zda to nerozdělit do 2 strategií. Do S&P500 na eToro ještě investujete?

      0
    • @jiriSedlak peníze tam zainvestované mám... ale poslední měsíc jsem tam nebyl.. u krátkodobých pozic jsem si tam nastavil TP ..s tím, že jsou tak malé, že nějaký SL neřeším a u dlouhodobých vůbec TP nenastavuju, takže jsem vlastně něměl důvod tam chodit, ani jsem na to neměl moc čas... spíš se porozhlížím po nějaké dlouhodobější příjmové investici - ideálně fondu, který bych mohl koupit na dlouhou dobu přes FIO ...

      0
    • @jiriSedlak a jinak díky za tip... koukám že tam portu přidalo nějaká nová ETF z odvětví, která zmiňujete.. už mám nastavenou novou pravidelnou investici ?

      0
    • @PatrikKudlacek prosím pekne. Zvažujem investici do ETF Vanguard S&P 500 Growth ETF ($VOOG), ale uniká mi výhoda, proč to nakupovat přes Portu a ne radši přes FIO Banku? Ďakujem :)

      0
  • Také velice vtipné

    -1