Blockchain je v podstatě řetězec informací - „bloků“ zaznamenaných na nezávislých počítačích a sdílený prostřednictvím sítě – blockchainu. Každý blok dat je neměně zmrazen v čase, přičemž kdokoliv chce, má k této otevřené „účetní knize“ přístup. Díky této funkci je technologie blockchain obzvláště užitečná v průmyslových odvětvích, kde je prvořadá bezpečnost, jako je například bankovnictví.
Jako retailový investor můžete k blockchainu přistupovat jako k diverzifikačnímu nástroji pro vaše portfolio. Velmi jednoduše přitom můžete do této disruptivní technologie investovat pomocí fondů obchodovaných na burze (ETF). Nejprve se ale podívejme na základy této zásadní inovace.
Co je technologie blockchain?
Abyste porozuměli blockchainu, musíte nejprve pochopit účel této technologie. Blockchain byl vytvořen za účelem snížení rizika podvodu, korupce nebo poškození dat jednou ústřední entitou. V podstatě je nemožné, aby jakákoliv zúčastněná strana manipulovala s informacemi, které jsou v decentralizovaném blockchainu zaznamenané.
Blockchain je v podstatě síť nezávislých počítačů propojená sdílenou databází. Jakmile se objeví nové informace, zaznamenají se do otevřené účetní knihy jako blog dat, ke kterému má každý přístup, ale nemůže nijak tento záznam změnit. Před jakoukoliv aktualizací systém blockchainu zajištuje validitu všech nových dat, když kontroluje platnost příchozích informací napříč řetězcem bloků. Validací dat a jejich zpřístupněním všem, eliminuje blockchain riziko nekalého jednání z jakékoliv strany. Zjednodušuje a automatizuje procesy, které mohly být v minulosti neefektivní.
Například General Electric ($GE) využívá technologii blockchain ve svém výrobním procesu k zajištění kontroly kvality. Blockchain je podporou pro tuto snahu tím, že je do jeho decentralizované sítě zaznamenávaný každý krok výrobního procesu. Od vedoucích pracovníků General Electric až po dělníky v továrně mají všichni zúčastnění přístup k ověřeným datům v reálném čase, což brání jakémukoli účastníkovi ve změně historie transakcí.
Další příklady významných společností využívajících technologii blockchainu jsou Microsoft ($MSFT), PayPal ($PYPL), #Starbucks ($SBUX), #Salesforce ($CRM) a IBM ($IBM). Kromě jednotlivých společností však mohou investoři nakupovat i akcie blockchainových ETF.
Co jsou blockchainová ETF:
Blockchainová ETF v zásadě představují koš veřejně obchodovatelných společností s expozicí vůči blockchainové technologii. Tyto společnosti mohou buď přímo využívat technologii blockchainu nebo profitovat ze svých služeb podporujících rozvoj této inovace.
Existují přitom dva typy blockchainových ETF: Pasivně spravované a aktivně spravované burzovně obchodovatelné fondy.
V případě pasivně spravovaného ETF koupí správce fondu koš akcií, které tvoří nějaký index, v tomto případě by to měl být index tvořený „blockchainovými“ akciemi. Prostřednictvím jedné investice získáte expozici vůči celému indexu. Tento přístup vylučuje z procesu aktivitu správců fondů, kteří by měli vybírat jednotlivé společnosti podle svého uvážení.
Na rozdíl od indexových fondů závisí aktivní investování na schopnosti správce fondu vybírat cenné papíry, čímž se tato osoba či instituce snaží dosáhnout nadprůměrných výnosů. Výsledkem je, že tyto investice často charakterizují vyšší poplatky a větší volatilita než pasivně spravované ETF. Obecně jsou pak výsledky aktivně spravovaných fondů ve srovnání s těmi pasivními minimálně rozpačité.
Nejlepší blockchainová ETF
Tato specializovaná oblast trhu s ETF není příliš obsáhlá a existuje pouze hrstka zástupců takto úzce zaměřených burzovně obchodovatelných fondů. Vzhledem k tomu, že neexistují žádné zcela blockchainové společnosti, většina podílů v těchto fondech se překrývá s jinými ETF, které sledují svým složením například široké tržní indexy. Pojďme si projít ty, které spravují nejvíce aktiv:
1. Amplify Transformational Data Sharing ETF ($BLOK)
Nejvýznamnější blockchainové ETF, které spravuje 1,2 miliardy dolarů aktiv. Tento aktivně spravovaný burzovně obchodovatelný fond vybírá společnosti zapojené do vývoje a aplikace blockchainových technologií.
Mezi jeho nejvýznamnější podíly patří akcie #Microsoft, #PayPal ($PYPL) a #Square ($SQ). Asi polovina portfolia jsou americké akcie, zbytek společností naleznete v celém zbytku světa. Nákladovost fondu činí 0,70 procenta.
2. Siren Nasdaq NexGen Economy ETF ($BLCN)
Druhý zmiňovaný fond funguje od ledna 2020 a spravuje aktiva v hodnotě 316 milionů dolarů. Fond sleduje index globálních společností, které věnují své zdroje na vývoj, výzkum, podporu nebo pokrok v blockchainových technologiích.
Mezi jeho nejvýznamnější podíly patří akcie společností #IBM, Accenture ($ACN) a #Mastercard ($MA). ETF charakterizuje nákladovost 0,68 %.
3. First Trust Indxx Innovative Transaction & Process ETF ($LEGR)
Poslední ETF nabízí expozici vůči globálnímu portfoliu společností s různou mírou zapojení do blockchainové iniciativy. Fond, který byl spuštěn v lednu 2018 aktuálně spravuje přibližně 90 milionů dolarů aktiv investorů.
Fond tvoří z pouhých 30 % americké akcie, přesto jsou největší podíly ETF americké akcie #NVIDIA ($NVDA), Texas Instruments ($TXN) a #Amazon ($AMZN). Nákladovost fondu je srovnatelná s dalšími dvěma konkurenty a činí 0,65 %.
#ETF #jakinvestovat #investovani #investice #blockchain #blockchainovaetf #technologie
Pozn.: Všechny tři ETF lze kupit prostřednictvím Fio eBrokera. Osobně vlastním pozici v Amplify Transformational Data Sharing ETF.
@PatrikKudlacek Díky tomuto článku poprvé reálně uvažuji o investici do ETF. Super díky za tento příspěvek. I za informaci obsaženou v poznámce. Zrovna minulý měsíc jsem začal vytvářet nové portfolio u Fio eBroker.
tak tím pádem už článek splnil svůj účel :-D ..díky za komentář
@PatrikKudlacek Nezjišťoval jste, jak je to s jistotou podpory US ETF u Fio eBrokera? Pokud se něco nezměnilo, je to jediná možnost, jak se u nás k těmto ETF dostat, ale dle platné legislativy by to vlastně možné být nemělo.
@jiriSedlak nezjišťoval jsem nic konkrétního.. vycházím z toho, že Fio jako banka snad splňuje veškeré zákonné požadavky a restrikce a mělo by to být v pořádku... ale pro zrovna eBroker tato ETF nabízet může a jiní brokeři nikoliv, netuším. Kdyby někdo věděl, budu vděčný za odpověď.
@PatrikKudlacek @jiriSedlak Tak jsem se dnes obrátil přímo na zdroj Fio Bank. Až dorazí jejich odpověď tak nám ji sem zavěsím. Tak vydržte snad se dozvíme jak to tedy je. Samotného mě to zajímá. ? Snad přijde odpověď již zítra.
Snad nepřijdou na to, že něco podcenili, nebo něco porušují ?
@PatrikKudlacek @jiriSedlak A máme tu odpověď: Fio banka, a.s. jako obchodník s cennými papíry poskytuje investiční služby v rozsahu dle licence udělené Českou národní bankou, která mimo jiné vykonává regulaci a dohled nad kapitálovým trhem v ČR. Váš kolega měl možná na mysli regulaci PRIIPs, která platí v EU od ledna 2018, a omezila obchodování s ETF. Přes Fio banku, jako licencovaného obchodníka, je ale možné s těmito fondy stále obchodovat. Více informací naleznete zde: https://www.fio.cz/akcie-investice/etf ? Takže asi cajk.
díky za objasnění :-)