Digitální měna centrální banky
V současné době máme peníze ve formě bankovek a mincí v oběhu a v digitální formě, kterou můžeme uložit na své bankovní účty. Je to systém, který funguje už dlouho, ale má své výhody i nevýhody.
Mnoho zemí začalo zkoumat, jak by mohla fungovat CBDC neboli digitální měna centrální banky. V těchto dnech již některé státy provádějí pilotní testy. Tato forma digitálních peněz je centralizovaná a zdá se, že bude další formou peněz, která se bude používat celosvětově.
Některé země si už uvědomují význam tohoto nového finančního systému a prosazují jeho vývoj. Pravdou však je, že je třeba překonat mnoho překážek.
Jedním z hlavních problémů je, že po zavedení CBDC by nebylo zapotřebí služeb komerčních bank jako zprostředkovatele peněz mezi centrální bankou a veřejností.
S využitím technologie blockchain by také existovala minimální šance peníze defraudovat, využívat offshorové státy nebo daňové ráje k vyhýbání se daním a všechny transakce by byly 100 % bezpečné a transparentní. Je to však skutečně to, co všichni, včetně komerčních bank nebo velkých korporací, chtějí?
Existují alternativy
Ke všemu existují alternativy. Alternativou k CBDC jsou decentralizované kryptoměny nebo částečně centralizované měny založené na blockchainu. Blockchain je decentralizovaný a nabízí možnost převádět finanční prostředky v krátkém čase, levně a bez třetí strany.
To ale také znamená, že odpovědnost za vaše peníze by se přesunula z bank výhradně na vás v případě plně decentralizované kryptoměny nebo částečně v případě částečně-centralizované měny, jako je PlatonCoin.
PlatonCoin nabízí to nejlepší z obou světů. Kombinuje výhody digitální měny založené na blockchainu a bezpečnost, že se máte na koho obrátit v případě chyby, máte pojištěnou digitální peněženku a další výhody.
Pokud byste chtěli vidět, jak se s digitální měnou pracuje a jak funguje, můžete vyzkoušet PlatonCoin (PLTC).
Zdroj: cointelegraph.com