02.06.2021 5 minut čtení

Jak investovat do megatrendů současnosti? Prostřednictvím těchto 7 populárních tematických ETF

Tematická ETF vám umožňují investovat do řady z nejžhavějších trendů a průmyslových odvětví současnosti – od blockchainu, přes cloud computing až po čistou energii. Pojďme se na některá z nich podívat blíže.

Tematická ETF představují snadný způsob, jak se svézt na vlně některého z populárních megatrendů, aniž byste se museli snažit vybírat vítěznou akcii. Jednoduše můžete investovat do celého sektoru, odvětví nebo nejvýznamnějších reprezentantů aktuálně populárního trendu.

Tyto burzovně obchodovatelné fondy tak umožnují investorům, kteří nechtějí provádět veškerou analytickou práci na jednotlivých společnostech, jednoduše koupit výběr akcií z celého odvětví. Takže pokud vidíte potenciál v cloud computingu, můžete si koupit dané ETF a získat tak poměrně jednoduše diverzifikovaný průřez daným odvětvím s nízkými náklady.

Tematická ETF jsou o něco dražší než některé z nejpopulárnějších indexových ETF, jako jsou ty kopírující index S&P 500, typicky si budou účtovat někde mezi 0,5 a 0,75 %, stále se však nejedná o nic významného.

Zde je několik tematických ETF, která reprezentují některá z nejžhavějších průmyslových odvětví trhu:

1. First Trust Cloud Computing ETF ($SKYY)

ETF investuje do společností, které vydělávají peníze v oblasti cloud computingu – moderní technologie, jejíž důležitost se projevila během současné pandemie, kdy po cloud computingových službách obrovským způsobem vzrostla poptávka. Fond v předchozích 5 letech vykázal průměrný roční výnos okolo 27 %. Žádná z jednotlivých pozic fondu nesmí přesáhnout 4,5 procenta z celkových aktiv fondu.

 • 5 největších pozic: Oracle, VMWare, Alphabet, Rackspace Technology, Arista Networks
 • Hodnota aktiv pod správou: 6 miliard dolarů
 • Nákladovost: 0,6 %

2. ARK Innovation ETF ($ARKK)

Aktivně spravované ETF investuje do technologií, které správce fondu považuje za disruptivní inovace – nové produkty nebo služby, které mohou dramaticky změnit fungování světa. Jedná se tak o společnosti z oblasti úpravy genomu, zelené energie, automatizace, sdílené infrastruktury nebo fintech inovátory. Za posledních 5 let přinesla investice do tohoto fondu investorům návratnost v průměru 46 % ročně.

 • 5 největších pozic: Tesla, Teladoc Health, Square, Roku, Shopify
 • Hodnota aktiv pod správou: 22,3 miliardy dolarů
 • Nákladovost: 0,75 %

3. Global X Robotics & Artificial Intelligence ETF ($BOTZ)

Tento burzovně obchodovatelný fond investuje do společností, které by mohly do budoucna těžit z rozšiřování robotiky a umělé inteligence – produkty jako průmysloví roboti, služby autonomního řízení, trend rozšiřování automatizace atd…Tento burzovně obchodovatelný fond přinesl investorům od svého založení v září 2016 v průměru 20 % ročně.  

 • 5 největších pozic: Nvidia, ABB, Intuitive Surgical, Fanuc, Keyence
 • Hodnota aktiv pod správou: 2,5 miliardy dolarů
 • Nákladovost: 0,68 %

4. First Trust NASDAQ Cybersecurity ETF ($CIBR)

Jak už sám název fondu napovídá, toto ETF investuje do společností zabývajících se kybernetickou bezpečností – sleduje svým složením index Nasdaq CTA Cybersecurity. Fond tak vlastní podíly ve společnostech zajištující kybernetickou bezpečnost v technologických a průmyslových podnicích – společnostech, které se zabývají ochranou sítí, počítačů i mobilních zařízení. Za posledních 5 let přinesl tento fond investorům návratnost kolem 20 % ročně.

 • 5 největších pozic: CrowdStrike, Splunk, Accenture, Zscaler, Cisco Systems
 • Hodnota aktiv pod správou: 3,6 miliardy dolarů
 • Nákladovost: 0,6 %

5. iShares Global Clean Energy ETF ($ICLN)

Jedná se o burzovně obchodovatelný fond, který investuje do společností zabývající se čistou energií – společnosti zabývající se solárními, větrnými a dalšími obnovitelnými zdroji energie. Investice do tohoto fondu přinesla v posledních 5 letech investorům v průměru 23,7% zhodnocení ročně.

 • 5 největších pozic: Vestas Wind Systems, Orsted, Enphase Energy, Xcel Energy, Iberdola
 • Hodnota aktiv pod správou: 5,5 miliardy dolarů
 • Nákladovost: 0,46 %

6. ARK Genomic Revolution ETF ($ARKG)

Technologie aplikovaná v lékařství je jedním z nejzajímavějších průmyslových odvětví současnosti a tento aktivně spravovaný burzovně obchodovatelný fond hledá na trhu společnosti, které se snaží o prodlužování a zlepšování lidského života prostřednictvím technologických a vědeckých průlomů. Jedná se povětšinou o společnosti, které pracují na editaci genů a kmenových buněk. Cena akcií tohoto fondu rostla v posledních 5 letech v průměru o 40 % ročně.

 • 5 největších pozic: Teladoc Health, Regeneron Pharmaceuticals, Exact Sciences, Vertex Pharmaceuticals, Novartis
 • Hodnota aktiv pod správou: 9,4 miliardy dolarů
 • Nákladovost: 0,75 %

7. Amplify Transformational Data Sharing ETF ($BLOK)

Poslední ETF je opět aktivně spravované a investuje do společností, které vyvíjejí nebo využívají technologii blockchainu. Tento fond je ze všech vyjmenovaných nejmladší, když byl založený v lednu 2018, proto je také relativně malý. Během předchozích 3 let rostly akcie tohoto burzovně obchodovatelného fondu v průměru o 36 % ročně. Drtivou většinu výnosů však připsal v loňském roce.

 • 5 největších pozic: Microstrategy, Square, PayPal, Voyager Digital, Marathon Digital Holdings
 • Hodnota aktiv pod správou: 1,3 miliardy dolarů
 • Nákladovost: 0,71 %

Slovo závěrem

Tematická ETF nabízejí možnost investovat do aktuálně trendových odvětví, přičemž vám nabídnou prostřednictvím jediné investice diverzifikaci napříč vybranou oblastí akciového trhu, za poměrně nízké náklady.

Než však investujete do nějakého podobného fondu, podívejte se raději také na jeho jednotlivé podíly, tyto fondy nemusí vždy investovat do společností, jak na první dobrou naznačuje jejich název. Vy přitom chcete za svou investici získat to co očekáváte, nikoliv široce diverzifikovaný fond podobně jako v případě indexových ETF.

#ETF #burzovneobchodovatelnefondy #pasivniinvestovani #jakinvestovat #investovani #megatrendy

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Jediný BLOK by stál za úvahu, ostatní fondy jsou letos buď ve ztrátě nebo jen se ziskem kolem 3%...

  -2
  • co to je za uvahu prosim vas? to je argument mozna pro nejake momentum tradery, ostatni radi nakoupi po korekci, pokud to ma v budoucnu nejakou perspektivu.

   +4
  • @VictorNettoyeur To je každého věc, jak uvažuje. Ano korekce proběhla, výkony se zatím nijak nezvedají. Já investuji pro zisky, pro peníze. Tady momentálně velký potenciál nevidím. Pokud fond za 5 měsíců nevyprodukuje zisk ani 10%, není vhodný pro mne. Tam si peníze odkládat nechci, chci, aby mi vydělávaly... A 5 měsíců není zrovna zase tak krátká doba, to už bych jen na korekce nesváděl...

   0
  • Tohle jsou z prevazne vetsiny veci, ktere maji hlavni potencial pred sebou, takze tam nehraje pul roku zadny vyznam. Vetsina tech firem ve fondech je neziskova, muzou rust predevsim pri zajistenem financovani a nizkych sazbach. S timhle pristupem by nikdo nekoupil treba Microsoft nebo Apple, ktere sly 10 let bokem.

   +2
  • @VictorNettoyeur Kdyby mi bylo 25 let, souhlasil bych. Ale mně bude 60 let, opravdu nemám čas čekat 10 let na zhodnocení investic,  já potřebuji vydělávat dnes... kdo ví, jak dlouho zde ještě budu...

   +2
  • Ja jiz taky nejsem zadny mladik a dost stary na to, abych vedel ze 10%pa je velmi slusny zisk a rozhodne to v budoucnu neocekavam jako standard. Pokud si nekdo vybira investice podle zpetneho vykonu a ocekava v pristich letech stejne zisky jako za poslednich 10 let muze byt nemile prekvapen.

   0
  • @VictorNettoyeur Tak já si zatím nemohu stěžovat - inkasuji slušné zisky z růstů a hlavně každý měsíc vyšší dividendy...

   0