Pokud sledujete, co se děje v oblasti krypto světa, tak vám jistě neunikl pokles ceny Bitcoinu, který mimo jiné souvisí se zákazem těžby BTC v Číně a s oznámením Elona Muska, že Tesla již nebude přijímat Bitcoin jako platidlo kvůli jeho dopadu na životní prostředí. Podívejme se blíže na to, jak si Bitcoin stojí, a porovnejme ho s PlatonCoinem.
Bitcoin, historie a těžba
Bitcoin byl vytvořen v roce 2009 a od té doby jej lidé mohou těžit. Tehdy stačil v podstatě jakýkoli počítač, abyste každý den získali stovky nebo dokonce tisíce bitcoinů. Postupem času se těžba stala náročnější a dnes můžete najít obrovské farmy, které jsou plné speciálního hardwaru nebo grafických karet. Kdybyste na takovou farmu vstoupili, pocítili byste okamžité teplo z běžícího hardwaru a pravděpodobně byste se divili, kolik elektřiny spotřebuje.
Podle studie společnosti Galaxy se roční spotřeba elektrické energie Bitcoinu odhaduje na 113,89 terawattů za hodinu, včetně spotřeby energie pro těžaře, spotřeby energie těžařů, spotřeby energie v poolu a spotřeby energie uzlů. I tak je to stále zhruba polovina spotřeby bankovního systému. Stále se však jedná o velkou spotřebu a bohužel také platí, že ne vždy se využívá energie z obnovitelných zdrojů.
PlatonCoin versus Bitcoin
PlatonCoin byl od počátku budován s cílem vytvořit ekosystém a alternativu k bankovnímu systému. Stejně jako u Bitcoinu má PlatonCoin omezenou zásobu mincí, konkrétně 300 000 000 kusů. PlatonCoin byl postaven na blockchainu Ethereum, což znamená, že transakce jsou rovněž schvalovány prostřednictvím systému Proof-of-Work, stejně jako u Bitcoinu. U PlatonCoinu však existují dva rozdíly.
První je, že se to týká pouze transakcí mimo ekosystém Platon Life. Všechny transakce v rámci ekosystému jsou založeny na vrstvě nad blockchainem Etherea, takže systém PoW není potřeba.
A druhý rozdíl bude s přechodem Etherea z Proof-of-Work na Proof-of-Stake, který by měl proběhnout již v tomto roce. Díky tomu nebude potřeba těžba, protože transakce budou místo toho schvalovat validátoři.
Z toho je patrné, že PlatonCoin je k přírodě mnohem šetrnější než Bitcoin. Není těžen, takže k jeho získání není potřeba elektřina, ale můžete si vybrat mnohem příjemnější způsoby, jak své mince rozmnožit, jako je například staking.
Zdroj: u.today