Tento fakt začaly reflektovat i obory, kde jste se s tím donedávna vůbec nemuseli setkat… Souhlasíte s domněnkou, že budou klíčové i nadále?
Letos v květnu proběhla největší mezinárodní konference koučování a mentoringu profesní organizace EMCC Global s více než 700 účastníky z celého světa. Mezi vystupujícími byli i řečníci z České republiky, např. Radvan Bahbouh, Norbert Riethof či Roman Chudoba. A velice oceňovaný příspěvek zde měl i můj kolega z FBE Praha, Milan Bobek.
Jeho zážitkový workshop na téma Kreativita a inovativnost v koučování a mentoringu účastníky mimořádně zaujal svou svěžestí a hutností, a tak jsme se rozhodli toto téma lehce představit i tady. Jsem si jista, že je to aktuální pro téměř každého z nás. Děláme pracovní, osobní, rodinné, intimní věci ve stále stejných „zaběhlých kolejích,“ anebo do svého života dokážeme vnášet nové prvky a postupy?
V souvislosti s děním v minulém roce nás klienti naší konzultační a vzdělávací společnosti častokrát oslovovali s dotazy: „Jak nabudit naše lidi?“, „Jak zlepšit atmosféru v týmech?“, „Jak zvýšit proaktivitu, optimalizovat procesy?“, „Jak pomoci hledat nová řešení?“, „Jak měnit stará paradigmata, zavádět inovace?“, apod.
Kolega Milan se už dlouho zabývá otázkou, jak v roli kouče či mentora co nejlépe podpořit jednotlivce a týmy. Využívá přístup, kdy ke všeobecně známým koučovacím a facilitačním metodám postupně přidává inovativní a kreativní zážitkové přístupy a metody, které pocházejí například z oblasti psychologie či terapie.
Dnešní velice zrychlená doba klade extrémní nároky na vzdělávání poradců. Jaké metody použijí, aby stimulovali inovativnost a kreativitu účastníků rozvojových programů? Jednu, dvě, více? Sama jsem žasla, když Milan na konferenci představil 35 takovýchto neotřelých postupů. Ano: třicetpět!
Zmínil se např. o projektivních metodách práce se symboly, metaforou, s mýty a pohádkami, o doodlingu, využití škály v prostoru či krajině, čínském stole rovnováhy, práci s tělem a živlovými doteky, o Gestalt experimentech na několika židlích, kotvení zdrojů, externalizaci problému, rituálech, mini konstelacích s využitím figurek a předmětů, Ericksonských paradoxních intervencích, dramaterapii, šesti logických úrovních Roberta Diltse, metodě VAKOG, či prvcích z Vision Questu. Používáte je také? Či máte další tipy? Budeme rádi, když se o ně s námi podělíte.
Velmi zajímavá je také myšlenka měření kreativity. Řekněme si otevřeně, že je ve firmách mnohdy vnímána jako paní Colombová – všichni o ní mluví, ale kdo ji viděl tváří v tvář?
Po několikaletém vývoji si už ale i s tím dokážeme poradit: sestavili jsme sebehodnotící dotazník Creatixo, který se v praxi ukazuje jako účinný nástroj pro měření, hodnocení a rozvoj kreativity, inovativnosti a produktivity. Máme pozitivní ohlasy jak od stovek jednotlivců, tak i od firemních týmů.
Dotazník sleduje devět hlavních kompetencí. Od tvorby nápadů, přes jejich prosazení až po jejich dotažení do finálního inovativního produktu. Jednotlivci ukáže silné a slabé stránky v dalších 77 podkompetencích. A také nabídne až 240 metod k jejich nácviku a kultivaci. Je vhodné jej využívat na začátku i konci nejen koučovacích a mentoringových, ale i obecně jakýchkoliv firemních inovačních, zlepšovacích, řešících a rozvojových programů. Přejete si také vyzkoušet svůj vlastní test? Zjednodušenou ukázkovou verzi zdarma nebo plnohodnotnou placenou naleznete na odkazu www.creatixo.eu.
Milan s účastníky semináře také společně rozebrali vtipné video z terapeutického sezení ve formě Ericksonské terapie. Ačkoli netrvalo déle než šest minut, tak v něm odhalili až 88 kreativních prvků. Toto cvičení kromě toho, že bylo velmi zábavné, vedlo i k posílení pozorovacích, kreativních a inovačních schopností účastníků.
Ano, zážitkové aktivity – ty jsou dnes velmi ceněné.
Výše uvedené metody a nástroje Milan učí účastníky používat i ve svých dlouhodobých koučovacích kurzech. Letos pro veřejnost 11.-12.6.2021 otevírá další skupinu prvního ročníku akreditovaného koučovacího výcviku a 18.-20.6.2021 pak začíná dlouhodobý pokračovací kurz pro absolventy jakéhokoliv předchozího koučovacího kurzu.
V obou je ještě několik volných míst pro zájemce z vašich řad.
Pokud vás téma kreativity a inovací třeba i mimo kontext koučování zajímá, napište přímo Milanovi na milan.bobek@fbe.cz, o čem byste se chtěli dozvědět více, či co byste si zde chtěli přečíst v budoucnu. Tři z vás si pak budou moci vyzkoušet plnohodnotný sebehodnotící dotazník Creatixo v hodnotě 2.000 Kč zcela zdarma ?.
Budeme se těšit na kontakt s vámi!
Za tým FBE Ingrid Haburaiová
https://fbe.cz/index.php/osobni-rozvoj/akreditovany-rocni-vycvik-v-koucovani