Zdroj: pixabay.com
Cílem investování je nechat své peníze pracovat v jednom nebo více typech investičních nástrojů v naději, že bude jejich hodnota v průběhu času růst.
Možná, že máte stranou 20 000 Kč a jste připraveni vstoupit do světa investování, nebo máte třeba 1 000 Kč měsíčně navíc a chtěli byste je nějak zhodnotit.
V tomto našem premiérovém článku vás provedeme úvodem do investování a ukážeme, jak maximalizovat #návratnost a zároveň minimalizovat náklady.
1. Jakým typem investora jste?
Než začnete investovat, musíte si odpovědět na otázku, jakým jste typem investora. Při otevírání obchodního účtu se vás online #broker zeptá na vaše investiční cíle a riziko, které jste ochotní podstoupit.
Někteří investoři se chtějí aktivně podílet na růstu svého #bohatství, jiní naopak upřednostňují pasivní přístup. Tradiční online brokeři vám zprostředkují investování do akcií, #ETF, dluhopisů nebo burzovně obchodovatelných fondů (ETF) – od investora je však vyžadován aktivní investiční přístup.
Robo-advisory platformy typu Portu vám pak zprostředkují automatické investování do ETF a kladou na investora minimální požadavky – pasivní investiční přístup.
2. Jak je to s poplatky a investičními instrumenty
Jak říkají ekonomové, neexistuje nic jako oběd zdarma. Ačkoliv v poslední době začalo nabízet mnoho brokerů investování do fyzických akcií či ETF zdarma, všichni zprostředkovatelé musí nějakým způsobem vydělávat peníze.
Pokud vám tak neúčtuje žádné poplatky za nákup, obvykle si svůj kus koláče ukousne jinde – #poplatky za vklady a výběry, konverzi měny, nečinnost a podobně.
Předtím, než si otevřete jakýkoliv obchodní účet byste se měli seznámit s poplatkovou strukturou daného zprostředkovatele a zjistit, zda odpovídá vaší investiční strategii.
Někteří brokeři budou vhodnější pro dlouhodobé investory do akcií, jiní naopak mohou více vyhovovat krátkodobým obchodníkům.
Stejně tak byste se měli podívat na to, jaké investiční instrumenty broker nabízí. Pokud nabízí nákup úzké skupiny akcií zdarma, je to sice dobrá zpráva, často se vám však může stát, že nenajdete v nabídce tohoto brokera vámi hledaný akciový titul. A pokud nabízí obchodování s akciemi zdarma, ale má třeba vysoké poplatky za obchodování s měnovými páry, když chcete přitom investovat na forexu, rovněž to pro vás není vhodná platforma. Vaším cílem by mělo být minimalizování poplatků spojených s investováním, což do značné míry souvisí s vaším investičním stylem a výběrem investičních instrumentů.
Robo-advisory #platformy jsou pak kapitola sama pro sebe. Pokud chcete #investovat s minimálním úsilím, zaplatíte zkrátka jeden poplatek, který je obvykle do 1 % z celkové hodnoty vašeho portfolia a o nic víc se nemusíte starat. Standardně však tyto platformy nabízejí pouze investování do ETF a pokud se tak v budoucnu rozhodnete investovat aktivně, stejně budete muset vybírat z nabídky klasických brokerů.
3. Nezapomínejte na diverzifikaci, která snižuje investiční riziko
#Diverzifikace je v rámci #investování považovaná za jediný oběd zdarma. Stručně řečeno: Díky investování do mnoha aktiv snížíte riziko – nedostatečný výkon jedné investice vážně nepoškodí #návratnost vašeho investičního portfolia jako celku.
Pokud budeme hovořit o diverzifikaci, největší obtíže může způsobit při investování do akcií. Jak bylo zmíněno výše, vaším cílem by mělo být minimalizování poplatků a někteří brokeři zatěžují nákup akcií poplatky. Začínáte-li s malým množstvím peněz, je téměř nemožné dosáhnou dobře diverzifikovaného portfolia – budete moci investovat například pouze do 1 nebo 2 společností a tím se zvýší vaše #riziko.
Zde vyplouvá na povrch hlavní výhoda ETF. Tyto #fondy obchodované na burze obsahují velké množství akcií nebo i jiných investic a jsou tak mnohem diverzifikovanější než jednotlivé #akcie.
Nákupem jediné akcie takového ETF, která může stát „pouze“ pár tisíc korun, investujete do celé řady investic najednou a automaticky dosáhnete diverzifikace.
I proto se pro začátečníka jeví jako velmi zajímavá alternativa investice prostřednictvím robo-advisory platformy, jako je například #portu a další…
4. Co byste si měli z tohoto textu odnést?
Je možné začít investovat, i když nemáte k dispozici velké množství peněz. Jen je to o něco složitější, protože kromě výběru správné investice (což je činnost, která je sama o sobě náročná) si musíte být vědomi omezeních, kterým jako začínající investor s nízkým rozpočtem čelíte.
Budete si muset splnit některé povinnosti, například zjistit, zda někteří brokeři nemají požadavky na minimální vklad a poté také porovnali jejich nabídku investičních instrumentů a poplatkovou strukturu s dalšími brokery.
Kromě toho je také pravděpodobné, že nebudete moci nákladově efektivně nakupovat jednotlivé akcie, abyste dosáhli s malým množstvím peněz dostatečné diverzifikace. Proto se pro začátek jeví jako nejrozumnější možnost, začít investovat prostřednictvím ETF, alespoň než si vybudujete dostatečnou finanční rezervu na investování. Rozhodně to však není ostuda a určitě je to mnohem rozumnější krok, než kdybyste neinvestovali vůbec.
Chcete dále poradit? Máte nějaké další otázky nebo náměty na články, které bychom pro vás mohli zpracovat? Dejte nám vědět v diskuzi pod článkem!
Cenim tu zminku o poplatcich. Ze nehledat obchodnika, co ma nejnizsi poplatky (za nakup), protoze ty poplatky budou schovane jinde. Kdyz ne v celych cislech, tak v procentech nebo urocich (spread) a podobne. :)
@efraim Nelze nesouhlasit. Mě třeba překvapuje, jak často lidé lynčují IB kvůli měsíčnímu poplatku 10 USD za neaktivitu. Přitom ty jejich služby, plnění, podpora a možnosti jsou naprostá pecka. Jasně, pokud si někdo založí účet, dá tam peníze, nakoupí a 5 let na to nesáhne, zbytečně mu to bude měsíc co měsíc ukusovat, ale pro pravidelné investory, kteří to myslí trochu vážně, ideální volba a těch 10 USD je spíš symbolická částka, která se jich navíc většinou ani nebude týkat, protože to na komisích za měsíc zaplatí.
@efraim děkujeme za zpětnou vazbu, určitě to je jedno z kritérií, které se vyplatí zaměřit.. eToro vysoké spready, XTB různé poplatky za vklady, konverzi měn a podobně, čímž nechceme říct, že by se jednalo o špatné brokery, koneckonců nabízejí obchodování akcií i ETF zdarma, ale zase musíte brát v úvahu další okolnosti... @tomasdurcak IB pro profi investory je samozřejmě top volba :-)