4 minuty čtení

Jak si zajistit pasivní příjem a prožít poklidné stáří? Zauvažujte o volbě těchto 3 investic

Hledáte vhodnou důchodovou investici? Zauvažujte o volbě následujících 3 burzovně obchodovatelných fondů. Dividendová ETF mohou být ve stáří velmi zajímavým zdrojem pasivního příjmu.

Pokud hledáte přilepšení na důchod, je zásadní, aby vám tyto investice přinášely stálý pasivní příjem. Proto mohou být dividendové akcie, velmi vhodnou důchodovou investicí. Neměli byste však zapomínat na diverzifikaci. Ačkoliv můžete vybírat z dividendových aristokratů nebo dokonce králů, kteří navyšují svou dividendu nepřetržitě už 25, respektive 50 let, výplata dividendy není nikdy zaručená.

Představenstvo dividendové společnosti může kdykoliv výplatu dividend pozastavit (ačkoliv je za to obvykle stihne hněv investorů a cena akcií dané společnosti se výrazně propadne).

Vhodným řešením tak může být investice do dividendových ETF – burzovně obchodovatelných fondů. Díky tomu se vám podaří diverzifikovat svou investici mezi mnoho různých dividendových společností a pokud se nějaký podnik rozhodne ke zmiňovanému nepopulárnímu kroku a výplatu dividendy pozastaví, váš pasivní příjem to výrazně neovlivní. Zde jsou tři dividendová ETF, která rozhodně stojí za zvážení.

1. SPDR S&P Dividend ETF ($SDY)

Pokud chcete dosáhnout na dividendový příjem, který se bude časem zvyšovat, zaměřte se blíže na SPDR S&P Dividend ETF. Tento burzovně obchodovatelný fond tvoří akcie společností, které jsou indexované v S&P 1500 Composite. Jedná se přitom o výběr akcií z tohoto indexu s nejvyšším dividendovým výnosem, které zvyšují svou dividendu alespoň 20 let v řadě. Zaměření na akcie, které výplatu části zisku akcionářům kontinuálně navyšují, může oslovit investory, kteří chtějí, aby jejich pasivní příjem neprohrával s inflací.

Aktuálně tvoří SPDR S&P Dividend ETF více než 100 společností. Největších 10 přitom představuje 22,25 % celkových aktiv fondu. Největšími 3 pozicemi fondu jsou Exxon Mobil (3,39 %), AT&T (2,64 %) a People's United Financial (2,39 %).

Dividendový výnos není aktuálně příliš vysoký – 2,58 % - v době historicky nízkých dividendových výnosů se však stále jedná o více než dvojnásobek dividendového výnosu indexu S&P 500. Nákladovost fondu pak činí 0,35 %. Cena akcií tohoto ETF za necelých 16 let historie fungování stoupla o 132 %.

Vývoj ceny akcií SPDR S&P Dividend ETF od jeho vzniku v prosinci 2005. Zdroj: finance.yahoo.com

2. Vanguard High Dividend Yield ETF ($VYM)

Další investicí, která by vám mohla zajistit pasivní příjem ve stáří, je Vanguard High Dividend Yield ETF. Fond svým složením kopíruje FTSE High Dividend Yield Index, který obsahuje přes 400 amerických akcií, u nichž se předpokládá, že vyplatí v následujících 12 měsících nadprůměrnou dividendu. Toto ETF pouze ze svého výběru vynechává nemovitostní burzovně obchodovatelné fondy – REITs.

Jednotlivé pozice v tomto fondu jsou tržně vážené – čím větší hodnotu má daná společnost na akciovém trhu, tím větší část aktiv Vanguard High Dividend Yield ETF tvoří. Tím mimo jiné dochází k tomu, že je snižován vliv rizikovějších akcií, které mohou mít vysoké dividendové výnosy, díky tomu, že klesla výrazně jejich cena. (dividendový výnos se počítá jako podíl vyplacené dividendy a ceny akcie). 10 největších pozic představuje 23,61 % aktiv tohoto ETF. 3 největší pozice fondu přitom jsou JPMorgan Chase (3,57 %), Johnson & Johnson (3,29 %) a Home Depot (2,67 %).

Dividendový výnos Vanguard High Dividend Yield ETF je o něco vyšší než v případě prvního jmenovaného - 2,9 %, nákladovost pak pouze 0,06 %. Cena akcií tohoto ETF za necelých 10 let historie fungování stoupla o 200 %.

Vývoj ceny akcií Vanguard High Dividend Yield ETF od jeho vzniku v prosinci 2006. Zdroj: finance.yahoo.com

3. Schwab U.S. Dividend Equity ETF ($SCHD)

Posledním burzovně obchodovatelným fondem, který by mohl zaujmout dividendové investory, je Schwab U.S. Dividend Equity ETF. Tento fond tvoří akcie, které jsou obsažené v indexu Dow Jones U.S. Dividend 100. Index volí akcie, které vyplácejí dividendu po dobu nejméně 10 let, následně je dle oceňovacího modelu hodnotí na základě jejich finanční síly a posléze vybere 100 akcií.

Index, který je kopírován fondem Schwab U.S. Dividend Equity ETF však má nastavená i další omezení – žádný jednotlivý sektor akciového trhu nesmí přesáhnout 25% podíl na celkových aktivech. 10 největších pozic Schwab U.S. Dividend Equity ETF představuje celkem 40,7 % aktiv fondu ­– největší pozice jsou poměrně koncentrované a 3 největší pozice fondu jsou Home Depot (4,58 %), IBM (4,18 %) a Pfizer (4,17 %).

Tento burzovně obchodovatelný fond se opět chlubí dividendou lehce pod 3 % - konkrétně 2,81 % a nákladovostí 0,06 %. Cena akcií tohoto ETF za necelých 15 let historie fungování stoupla o 107 %.

Vývoj ceny akcií Schwab U.S. Dividend Equity ETF od jeho vzniku v listopadu 2011. Zdroj: finance.yahoo.com

#akcie #jakinvestovat #investovani #ETF #dividenda #dividendovyvynos #pasivniprijem #prijmoveakcie #dividendovaETF