7 minut čtení

3 zavedené large-cap akcie, které dle analytiků v následujícím roce vyrostou o 40 až 60 %

Wall Street býkům již více než rok mává zelenou vlajkou a v řadě případů se k nejlépe rostoucím akciím řadí dříve podivné společnosti, kterým se podařilo dostat ve správnou chvíli na správné místo. Malé a střední firmy však nejsou v portfoliu vším.

Nejen dle analytiků z Wall Street by investoři (zvláště ti, kteří se na trhy vrhli teprve loni a zažili pouze období silného růstu prakticky čehokoli, na co sáhli) neměli svou pozornost upínat pouze na small/mid-cap společnosti, ale zaměřit se i na velké, zavedené large-cap značky.

Následující tři společnosti do této kategorie spadají, avšak konsenzus cílové ceny plynoucí z investičních bank na Wall Street jim přesto pro následujících 12 měsíců věští potenciální růst až o 50 %. O které akcie jde?

Pinterest ($PINS)

Vývoj akcií PINS za posledních 12 měsíců; Foto: TradingView

Jste-li fandové růstových akcií, Wall Street by vám doporučila využít volný kapitál na akcie sociální sítě Pinterest, ať už by šlo o otevření nové pozice, nebo přidání do té stávající. Aktuální cílový konsenzus se pohybuje okolo 86 $, což ze současných zhruba 57 $ za akcii představuje v následujícím roce potenciální růst o 50 %.

Akcie $PINS se aktuálně vezou na všeobecné vlně výprodejů, ale klesaly již minulý týden, což mělo souvislost s výhledem společnosti pro letošní 2. kvartál. Specificky s očekávaným růstem měsíčních aktivních uživatelů (monthly active users / MAU) jen o cca 15 %, přičemž počet MAU specificky pro USA by měl zůstat více méně neměnný. Očekávaný pomalejší růst očividně nejednoho investora zklamal, ale popravdě se zdá, že nejde o nic jiného než návrat zpět do "normálu" po raketovém růstu MAU během pandemie. Zde je dobré připomenout, že MAU Pinterestu v letech 2017 až 2019 (neboli před pandemií) rostlo v průměru o 30 % ročně... a nyní je 15 % za kvartál najednou zklamáním?

Dalším aspektem na zvážení je skutečnost, že růst $PINS se aktuálně odehrává primárně mimo území Spojených států. Byť je průměrný příjem na jednoho uživatele (average revenue per user / ARPU) v cizině citelně nižší než v USA, na mezinárodních trzích má společnost mnohem větší potenciál pro růst ARPU, jak se MAU v jednotlivých zemích bude zvyšovat.

Sečteno a podtrženo, Pinterest dnes dost možná disponuje jedním z nejlepších ekosystémů pro cílenou reklamu v rámci segmentu sociálních sítí. Jeho uživatelé si zcela dobrovolně navzájem sdílejí produkty, služby či místa, jež je zajímají. Vše, co $PINS musí udělat, je propojit tyto motivované spotřebitele s obchodníky, kteří jim jejich poptávku dokáží vyplnit. Jde proto o online platformu, kterou by měl z dlouhodobého pohledu čekat pokračující úspěch.

Advanced Micro Devices ($AMD)

Vývoj akcií AMD za posledních 12 měsíců; Foto: TradingView

Dalším velkým hráčem s více než zavedeným brandem a solidním růstovým potenciálem pro následujících 12 měsíců je Advanced Micro Devices, které pravděpodobně znáte spíš pod zkratkou AMD. Konsenzus analytiků směřuje ke 105 $, což představuje oproti aktuálním zhruba 74,5 $ za akcii potenciální růst o necelých 41 %.

Argumenty pro $AMD by neměly začínat otázkou, co se společnosti podařilo nebo daří, jelikož jednoduchou odpovědí je, že se jí aktuálně daří úplně všechno. Poptávka po jejich grafických kartách, noteboocích a osobních počítačích je obrovská, firma se nachází v ideální pozici vydělat na vydání nové generace herních konzolí Playstation a X-Box a zároveň se jí podařilo výrazně ukrojit z dominance konkurenčního Intelu ($INTC). Sympatický růst poptávky si AMD užívá rovněž v oblasti svých nabízených řešení pro datová centra.

Jak takové "daří úplně všechno" vypadá z pohledu čísel? V letošním prvním kvartále prodeje společnosti meziročně vzrostly o 93 % na 3,45 miliardy $, což čistý zisk katapultovalo oproti loňskému Q1 o masivních 189 % vzhůru. Zde se sluší pro pozorné čtenáře připomenout, že byť byl konec loňského prvního čtvrtletí již zasažen dopady pandemie, poptávka po procesorech byla stanovena s předstihem řadu měsíců. Jinými slovy, $AMD se podařilo rozcupovat i ty nejagresivnější očekávání trhu.

Nezapomínejme také na trend budování cloudových úložišť, k němuž se dnes uchyluje více společností než kdy před tím, a také na kryptoměnové šílenství. Oba tyto globální trendy fungují doslova jako "vysavače" na grafické karty AMD a potenciální scénář, v němž se "do roka a do dne" akcie bude skutečně obchodovat za 105 $, tak rozhodně není možné považovat za nereálný.

Zoom Video Communications ($ZM)

Vývoj akcií ZM za posledních 12 měsíců; Foto: TradingView

Do třetice dnes není radno přehlížet cloudovou platformu pro online konference a jednoho z vítězů pandemie Zoom Video Communications. Prognóza Wall Street očekává, že by akcie do roka mohla dosáhnout ceny 478 $ za kus, což oproti aktuálním 294 $ představuje růstový potenciál více než 60 % (cca 62 %).

Všichni si moc dobře pamatujeme, že $ZM na pandemii a s ní spojeným globálním omezením osobního kontaktu a uzavřením tradičních kanceláři neuvěřitelným způsobem vydělal. Velké i malé společnosti se davově vrhly do světa videohovorů, kde už na ně čekalo řešení od Zoomu. Příjmy společnosti loni meziročně vzrostly čtyřnásobně na 2,65 miliardy $ - což bylo zhruba třikrát tolik, co na začátku roku 2020 před příchodem pandemie očekávala v celoročním výhledu sama společnost.

Důvodem, proč loni $ZM slavil tak masivní úspěch, je jeho byznys model založený na základní verzi zdarma, která za drobný příkladek nabízí řadu možností a nástrojů pro zefektivnění skupinové online komunikace. Každý si tak může Zoom vyzkoušet zdarma, přičemž společnosti se většinou dříve či později rozhodnou zainvestovat do placené verze. Byť loni prodeje vzrostly o 326 %, mnohem důležitější cifrou je 470% růst předplatitelů z řad společností, jež mají minimálně 10 zaměstnanců. Právě schopnost $ZM dostat se k a zaujmout malé a středně velké firmy je aspektem, který by měl společnosti zajistit další růst.

V neposlední řadě je dobré nepodceňovat dominanci, kterou si Zoom z pandemie v rámci segmentu platforem pro online konference odnáší. Dle Datanyze dnes $ZM kontroluje 40 % všech online konferencí v USA, což je téměř dvojnásobek druhého největšího rivala GoToWebinar (20,69 %). Dnes to sice může působit tak, že konec pandemie a návrat do kanceláři bude znamenat pro online konference útlum, ale nenechte se zmást, tato praktika si v posledním roce našla své pevné místo v byznysové praxi a nikam se rozhodně nechystá. Trpělivé investory by tak Zoom rozhodně mohl učinit bohatšími.

Poznámka: Aktuálně nevlastním žádnou z výše uvedených společností, ale všechny tři mám na užším watchlistu a jsou pro mě potenciálními kandidáty na nákup.

#investovani #akcie #largecap #analyza #cilovacena #konsenzus #technologie #pinterest #socialnisite #amd #polovodice #zoom #cloud #videohovory

Hodnocení: +39
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • AMD mám a stále budu přikupovat, protože z hlediska budoucího vývoje je i 100$ sakra levných ?

    +6
    • Zrovna AMD už mi přijde nadhodnocené. Sice má lepší produkty než intel ale bohužel AMD brzdí v přebírání tržního podílu omezené výrobní kapacity u TSMC nebo Samsungu. I když produkty dominuje nad konkurencí tržní podíl nepřebere neboť to prostě nemají kde vyrobit a proto AMD má problém růst. I přesto že treba v desktopu dnes AMD silně dominuje tak intel si svůj ztracený podíl bere zpět právě kvůli velmi omezené výrobní kapacitě. Pokud dané problematice trochu člověk rozumní je jasné že amd bohužel docílí tak maximálně 30% podílu na trhu bohužel. Global foundry též opustilo vývoj výkonných křemíku. A dvě firmy na světě zbylou poptávku neuspokojí. A zároveň AMD musí koukat na cenu waferu což třeba takový Apple nemusí neboť při jeho marži se ta cena vstřebá u AMD by to mělo zásadně negativní vliv na cenu produktu. Apple též dost značně vytěžuje výrobní kapacity.

      +3