I renomované analytické společnosti jako Fidelity už dnes mají průzkumy ukazující, že finanční stres ohledně dlouhodobých úspor či investování se týká například až 70 % žen. To sice působí mírně pesimisticky, ale stejný průzkum zároveň zjistil, že stále více žen zároveň začíná brát kontrolu nad svými financemi pevně do rukou.
Neklid spojený s nedostatkem financí nebo absencí vize toho, jak by konkrétně měly vypadat vaše dlouhodobé finanční cíle, může být velkým nepřítelem šťastného života. A jediným způsobem, jak se jej zbavit, je začít se k penězům chovat zodpovědně, smysluplně a aspoň s nějakým krátkodobým plánem.
Pokud nad prvními kroky tápete, tady jsou první tři, které jsou do jisté míry pro každého z nás téměř identické:
1. Rezerva je alfa omega
Máme-li se bavit o elementárním základu finanční stability a větší životní pohody, nelze začít nikde jinde než u spoření. Protože zatímco s 1000 Kč v kapse zkrátka nejste připraveni reagovat na to, co vám život za dalším rohem může připravit, se 100 000 Kč v kapse už je ta šance nesrovnatelně vyšší (matematicky vyjádřeno 100x vyšší). A pevně doufám, že pokud si lidé z pandemie odnesou jedno zásadní poučení, bude to zodpovědnější přístup k budování finanční rezervy a nebrání přípravy na nečekané výdaje na lehkou váhu.
Kolik je vhodné mít uspořeno? Vezměte to selským rozumem - potřebujete-li na své esenciální výdaje (bydlení, doprava, jídlo, další závazky atp.) 25 000 Kč, pak víte, že pokud budete mít v kapse 100 000 Kč a zítra vás vyhodí z práce, neskončíte na ulici, ale jste schopni i s nulovým příjmem 4 měsíce relativně normálně fungovat a mezitím si najít další práci. Mladému člověku, který je flexibilnější a rád vezme téměř jakoukoli práci, by tak mohlo stačit i 75 000 Kč. Za to starší člověk, který již má nějakou praxi a nechce slevovat ze svých standardů, by možná ideálně měl mít takových 150 000 Kč, aby si v případě mohl pokrýt náklady na půl roku.
Popravdě řečeno, klasická poučka "rezerva na 3-6 měsíců" je dosti všeobecná a výše finanční rezervy je extrémně individuální (člověk, který bydlí v rodinném domě, ji zřejmě bude mít vyšší než někdo bydlící v bytě, majitel nemovitosti ji bude mít vyšší než člověk žijící v pronájmu a rodina s dětmi ji bude mít mnohem vyšší než jednotlivec). Takže ne, mít finanční rezervu třeba na rok nebo dva nemusí být vůbec žádná hloupost. Zvlášť máte-li děti, anebo pokud vám tato skutečnost dává potřebný klid.
2. Aspoň 10 % příjmů by mohlo začít plynout na budoucnost
Jakmile máte dostatečnou finanční rezervu, neznamená to návrat k utrácení všeho, co vyděláte. Až totiž jednoho krásného dne odejdete do důchodu, bude vám i dvouroční rezerva k ničemu, jelikož vás pravděpodobně může čekat ještě mnoho a mnoho let života. Co s tím?
Nabízí se pokračovat ve spoření a poohlédnout se po nějakém vhodném místě, kde by se tyto peníze mohly rozumným tempem zhodnocovat a neokusovala je během let zbytečně inflace. Bavíme-li se o úplném začátku, nemusí to hned být akciové investování nebo všeobecně burzovní aktiva. Někdo se může základy konzistentního spoření naučit třeba skrz stavební spoření anebo podobný typ spořícího finančního produktu. Ano, akcie nebo ETF jsou pro běžného člověka ideální volba, ale vyžadují jisté znalosti, a tak by si o nich absolutní laik, který je rád, že se mu jakž takž daří spořit si bokem finanční rezervu, měl nejdříve něco nastudovat (máte-li tuto ambici, nacházíte se mimochodem na přímo ideálním místě ?).
A co se týče těch 10 %, je to zpravidla taková dobrá startovní čára. Pokud se vám podaří dostat na 15 % či ještě výše, tím lépe. Ale není potřeba hnát to do extrému, nebo se stresovat nad tím, že spoříte "jen" 10 %. Pořád je to více než nic.
3. Kam se svými penězi kráčíte?
No a do třetice samozřejmě dává smysl začít pracovat na skutečnosti, že vlastně nevíte, kolik peněz chcete nebo potřebujete za 5, 10 nebo 30 let mít k dispozici. Neboli je vhodné začít si dávat dohromady finanční plán, který vám nebo vaší rodině pomůže dostat se postupně do situace, kdy budete zcela finančně stabilní a zároveň si se skrz spoření/investování připravovat na budoucnost.
Nejdříve si ale musíte aspoň zhruba ujasnit, jak pro vás taková ideální finanční situace vypadá. Následně lze i s obyčejnou kalkulačkou spočítat, kolik budete potřebovat vydělat, uspořit, případně investovat a s jakým zhodnocením, abyste se do tohoto stavu dostali.
V důsledku vůbec nezáleží na tom, jak vysoký je dnes váš plat nebo jaké vaše cíle jsou. Mít aspoň nějaký plán nakládání s osobními financemi je zcela zásadní, abyste se nemuseli neustále ohledně peněz stresovat a přemýšlet, jak s nimi nakládat, aby to dávalo smysl nejen pro dnešek, ale i pro budoucnost. Hodně štěstí!
#osobnifinance #financnigramotnost #financnistres #stres #financnicile #zodpovednost #plan #nouzovyfond #sporeni #prijem #financniplan #rozpocet