27.04.2021 7 minut čtení

Bude se historie opakovat? 4 podobnosti mezi trhy dnes a v roce 1929 před velkým krachem

"Trh otevřel jako blesk z čistého nebe. Obávaná tsunami prodejů vtrhla na parket, jak se panikařící investoři snažili zbavit více než 16 milionů akcií, více než trojnásobku běžného denního objemu."

"Základní pravidla četných investičních strategií, na základě kterých obchodníci neměli po parketu běhat, nadávat, navzájem se strkat nebo se zde pohybovat bez saka, šly velmi rychle stranou. Okolo newyorské finanční čtvrti se vytvořily znepokojené davy a na místo byla povolána policie, aby dostala pod kontrolu tu nejvášnivější skupinu protestujících - akciové investory."

"Index Dow Jones uzavřel na 230 dolarech, tedy o 23 % níže, než když ráno otevřel za 299 dolarů a téměř 40 % níže oproti svému rekordu na ceně 381,17 dolaru. V kalendáři svítilo 29. října 1929 a Wall Street právě zažila Černé úterý."

Takto onen historický den akciového investování, k němuž se nyní opět velmi často obracíme v obavě, zda se historie nezopakuje, popisuje kniha "Rainbow's End: The Crash of 1929" autora Mauryho Kleina, která se snaží detailně popisovat konkrétní lidské příběhy té doby a skrz ně přiblížit tehdejší dobovou atmosféru na trzích.

Nebyl to začátek krachu, ale poslední hřebíček do rakve. V řádu hodin lidé přišli o obrovská bohatství a americká ekonomika, která si konečně uvědomila velikost celé té iracionální euforie z 20. let, zamířila volným pádem do hlubin. Začala Velká hospodářská krize a 8. července 1932 Dow klesl až na 41,22 dolaru.

V knize však lze najít hned několik aspektů ilustrujících tehdejší divokou tržní euforii, které se až nápadně podobají situacím, jaké zažíváme na trzích dnes. Níže jsou čtyři příklady toho, jak se dnes minimálně do jisté míry může historie z roku 1929 opakovat:

Více nově zalistovaných firem než kdy před tím

"Nově zalistované společnosti na New York Stock Exchange v roce 1928 nabídly investorům 102 milionů akcií, oproti 58 milionům v roce 1925."

Počet nově vstupujících společností na burzu NYSE v roce 1929 překonal historický rekord, jak investiční euforie na Wall Street dosáhla nefalšované horečky. Je zřejmé, že mezi krachem z roku 1929 a dneškem existuje celá řada rozdílů, ale podobnost z pohledu vlny nově zalistovaných společností na burzách nelze popřít.

V prvním kvartálu letošního roku vzrostl objem IPO meziročně o 85 % a výnosy z nich o astronomických 271 %. Data zveřejnila zpráva Global IPO Trends: Q1 2021 od analytické společnosti Ernst & Young.

Boom burzovních nováčků loni i letos výrazně podpořil růst popularity prázdných, avšak na burze obchodovaných Special Purpose Acquisition Companies (SPAC), jejichž jediným účelem je s pomocí kapitálu investorů koupit vybraný startup a tím jej de facto dostat na burzu bez nutnosti procházet tradičním IPO a drobnohledem SEC.

Podle dat ICR Capital v letošním Q1 příval nových SPAC firem rovněž zlomil rekord, když na burzách celkem 298 SPAC společností od investorů vybralo téměř 88 miliard dolarů.

Rapidní příchod nezkušených spekulantů a nových obchodníků na trhy

"Pro zkušené oko představovali novou skupinu gamblerů, které na trhy přilákala spíš naděje než zkušenost, podobně jako se dovolenkáři v kasinech snaží zkoušet své štěstí ve hrách kontrolovaných profíky... Hlupáci se rodí každou minutu. Jeden odejde, další dva přijdou. Ať už vydělají, nebo prodělají, my máme jistou svou komisi."

Na konci 20. let minulého století se řady investorů na Wall Street rozrostly rovněž do rekordní velikosti.

Brokerské domy jen v roce 1928 a 1929 otevřely celkem 599 nových kanceláří, takže ve dnech a týdnech před Černým úterým v New Yorku fungovalo přes 1600 brokerských kanceláří - více než dvojnásobek jejich počtu z roku 1925.

Ženy, kterým dříve nebylo dovoleno využívat služby brokerských domů, o tento zákaz přišly a před krachem se rázem staly nejčastějšími novými klienty těchto byznysů. Jedna taková nová obchodnice napsala o svém důvodu pro vstup do trhů v článku, jež dokonale ilustruje všeobecnou náladu této doby: "Vyrazili jsme na trhy ze stejného důvodu, jako drtivá většina ostatních laiků - zkrátka jsme si chtěli vydělat rychle a bezpracně nějaké peníze."

V roce 2021 funkci tradičních brokerských domů z před 100 let vykonávají obchodní aplikace jako Robinhood, Fidelity, eToro, Revolut nebo E*trade. A jejich boom je rovněž zcela bezprecedentní. Například Charles Schwab v letošním 1. kvartále zaznamenal 3,2 milionu nově otevřených obchodních účtů, což je víc než za celý rok 2020 dohromady.

Subreddit r/wallstreetbets se stal online domovem pro již 10 milionů retailových obchodníků s velmi podobným spekulativním přístupem k akciím, jaký Wall Street zachvátil na konci 20. let. Institucionální nákupy mezitím klesly jen na nějakých 25 % celkových zobchodovaných objemů akcií, přičemž před méně než 5 lety ještě dosahovaly více než 40 %.

Retail mezitím dle dat Bloombergu navýšil svůj podíl na tržním objemu z 10 % v roce 2010 na téměř 25 % v roce 2021.

Rekordní míra zadlužování za účelem investování a obchodování

"Brokerské půjčky, jejichž objem v březnu 1928 dosahoval téměř 3,7 miliardy dolarů, dosáhly do 6. června 4,56 miliardy dolarů."

Brokerské domy se během 20. let 20. století naučily brát si velké úvěry pro pokrývání margin účtů svých klientů. Byl to skvělý byznys - ovšem jen do chvíle, než kompletně zkolaboval.

V letošním roce brokeři opět traderům rozdávají peníze na dluh v rekordním množství. Dle amerického tržního regulačního úřadu FINRA stoupl margin debt v březnu na rekordních 822 miliard dolarů, což je 50% růst oproti loňským 545 miliardám dolarů.

Jinými slovy, investoři dnes opět v obrovské míře sázejí na tržní pohyby nikoliv za svoje, ale za peníze brokerů. Nicméně jednou změnou oproti historii jsou dnes úspory. Spotřebitelé celosvětově dle Financial Times od začátku pandemie nastřádali 5,4 bilionu dolarů. Sklony k obchodování na dluh jsou však dnes stejně intenzivní jako v roce 1929.

Rekordně nízké úrokové sazby a skupování cenných papírů Fedem

"Benjamin Strong srazil diskontní sazbu newyorské pobočky na 4,5 procenta již v květnu. O dva měsíce později se přidala k osmi dalším pobočkám Fedu, když sazbu zvýšila na 5 procent, ale podle některých přišla otočka uvolněné monetární politiky v roce 1927 příliš pozdě."

Benjamin Strong byl guvernérem Federální rezervní banky v New Yorku celých 14 let až do své smrti v říjnu 1928, tedy zhruba rok před Černým úterým. Strong zachoval politiku nízkých úrokových sazeb mnohem déle, než řada ekonomů ve 20. letech očekávala. Guvernér v roce 1927 snížil diskontní sazbu Fedu o 0,5 %, čímž rozzuřil tehdejšího amerického prezidenta Herberta Hoovera.

Strong rovněž trval na tom, aby Fed aktivně skupoval vládní cenné papíry, což způsobilo nárůst držených aktiv centrální banky z 300 milionů dolarů v květnu 1928 na 600 milionů dolarů v prosinci téhož roku.

Ekonomové jako Murray Rothbard posléze Stronga kritizovali a obviňovali z "tržních manipulací", které podle nich byly hlavní příčinou vzniku Velké hospodářské krize.

Současný guvernér Fedu Jerome Powell v letošním roce slíbil, že udrží současné rekordně nízké úrokové sazby i tučné skupování aktiv, dokud trh práce a inflace nebudou vykazovat "výrazný pozitivní pokrok".

Celková aktiva držená Fedem od začátku roku 2020 narostla ze 4,1 bilionu dolarů na téměř 8 bilionu dolarů. Centrální banka navíc podobně jako ECB rovněž loni rapidním tempem tiskla nové peníze pro svou uvolněnou monetární politiku.

#burza #ekonomika #akcie #trhy #euforie #krach #velkahospodarskakrize #recese #1929 #fed #spekulanti #ipo #spac #dluhy #urokovesazby

Hodnocení: +26
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Kéž by spadl trh. Propad od 50 a více procent by byl skvělý 😊

    +2
  • Dle amerického tržního regulačního úřadu FINRA stoupl margin debt v březnu na rekordních 822 miliard dolarů, což je téměř dvojnásobek oproti loňským 545 miliardám dolarů.

     

    Opravdu dvojnásobek? Mně to vychází jen na 50% zvýšení.

    0
Doporučené příspěvky
4 minuty
5 minut
8 minut
4 minuty
3 minuty
4 minuty
13 minut
4 minuty
4 minuty
8 minut
6 minut
7 minut
Doporučené příspěvky
4 minuty
5 minut
8 minut
4 minuty
3 minuty
4 minuty
13 minut
4 minuty
4 minuty
8 minut
6 minut
7 minut