Proč na tom záleží
Tento přístup je velmi odlišný od toho, který jsme mohli vidět v roce 2008 během globální finanční krize. Tehdy vedoucí představitelé snižovali výdaje a zaváděli úsporná opatření. V případě této pandemie rozsáhlé vládní výdaje a uvolněná měnová politika centrálních bank značně zmírnily ekonomický dopad pandemie. Podle MMF by bez vládních pobídek a výdajů mohl být dopad třikrát horší.
Co můžete slyšet
Můžete slyšet o úsporných opatřeních z roku 2008, která pomohla oživit ekonomiku a vedla k anemickému růstu v průmyslových zemích. Někteří z vás si možná všimli, že je velmi pravděpodobné, že to pomohlo snížit inflační impulsy extrémní měnové politiky centrálních bank. Americká ministryně financí Janet Yellenová uvedla, že je povinností vyspělé ekonomiky, jako jsou Spojené státy, pokračovat v poskytování podpory ekonomice prostřednictvím vládních výdajů. Podle ní je to jediný způsob, jak zabránit zhroucení cesty k normálnímu životu.
Co by to mohlo znamenat
V podstatě se očekává, že jednotlivci budou utrácet více. Na začátku jarního zasedání MMF revidoval svou prognózu růstu pro letošní rok a předpokládá, že svět zaznamená růst HDP o 6%. To by byl nejvyšší růst od 70. let 20. století. Oživení by mohlo pomoci několik faktorů: vládní pomoc, očkování a ekonomické přizpůsobení.
Co můžete dělat
Hospodářské oživení je velkým tématem. Zároveň je třeba vědět, jak se ekonomika chová, a mít alespoň základní přehled o vlastních financích. Pokud se chcete dozvědět něco nového, sledujte naše články, ve kterých se dozvíte velmi zajímavé a potřebné informace o ekonomice a světu obchodu.
Zdroj: Axios.com
#MMF #podpora #statnipodpora #krize #2008 #pandemie #investovani #ekonomika