7 minut čtení

3 zajímavé akcie, které by si na watchlist měl dát každý investor začátečník

První příchod na akciové trhy může působit, jako byste se vydávali na opravdu tenký led. Dobrovolně jdete riskovat své peníze a nemáte žádnou garanci, že na konci bude zisk. Jak tyto obavy překonat? Tady je pár myšlenek a příkladů prvních akcií.

Esenciálním konceptem, jehož pochopení vám může pomoci překonat obavy z akciového investování, je podstata toho, co je to v principu akcie: Malý podíl v konkrétní společnosti. A vaše výnosy/zhodnocení by dlouhodobě měly záviset na tom, jak dobře daná společnost funguje, pokud vyjdeme z předpokladu, že jste schopni akcie nakoupit za smysluplnou cenu.

Čím je byznys dané společnosti jednodušší na pochopení, tím snadněji dokážete pochopit, jak sám sobě a potažmo i vám vydělává peníze. A čím lépe dokážete byznys modely uchopit, tím vyšší je šance, že následně při investování dokážete určit, zda za své peníze dostanete férovou hodnotu, či nikoliv.

Stojíte-li na úplném začátku vaší akciové investiční cesty, která se s trochou štěstí může změnit v celoživotní budování a držení akciového portfolia, tady jsou tři konkrétní akcie, jež z výše zmíněných myšlenek tak trochu vychází a mohly by vás zaujmout:

Kinder Morgan ($KMI)

Kinder Morgan se pohybuje v byznysu přepravování energetických komodit z bodu A do bodu B. Pro tyto účely společnost vlastní asi 113 000 kilometrů dlouhou síť plynovodů a také přes 15 000 kilometrů potrubí pro transport ropy či ropných produktů. I když aktuálně prožíváme období, kdy se "zelená paliva" stávají stále významnější součástí energetického mixu, ropa i zemní plyn budou dle odhadů vysoce žádané komodity ještě řadu dekád. Což logicky znamená, že tady bude poptávka po tom, aby byly přepravovány na potřebná místa.

Zároveň je v rámci energetického segmentu všeobecně dobré zapamatovat si, že potrubní transport je zpravidla výrazně ekonomičtější způsob přepravy ropy a zemního plynu ve srovnání s nákladními vozy nebo vlaky. Proto jsou ropovody a plynovody tak intenzivně budovány klidně i na dně moře. A proto je velmi pravděpodobné, že služby společností jako $KMI zůstanou i nadále velmi žádané. Plus lze očekávat, že by společnost měla být schopna produkovat i v budoucnu poměrně stabilní příjmy, jelikož producenti i v potenciálně horších časech velmi pravděpodobně osekají dražší transportní metody a budou se snažit maximálně využívat levný potrubní přesun.

Tato předvídatelnost tak z $KMI dělá společnost, kterou je velmi jednoduché nejen pochopit, ale i ohodnotit. Zároveň jde ale rovněž o firmu, u níž zřejmě nemůžeme očekávat žádný raketový, dechberoucí růst. Což by nám ale v tuto chvíli nemuselo vadit, jelikož dnešní kapitalizace společnosti okolo 37,5 miliardy dolarů je pouze cca osminásobkem jejího provozního cash flow, jež dosahuje téměř 4,6 miliardy dolarů.

JM Smucker ($SJM)

Společnost JM Smucker je za velkou louží známá především pro své stejnojmenné ovocné džemy, pomazánky či želé, avšak její potravinářské impérium sahá daleko za oblíbené nadstavby toastů i do segmentů kávy, arašídových másel nebo krmiv pro zvířata. Zatímco velké potravinářské značky opět zpravidla nepatří mezi nejrychleji rostoucí trhy široko daleko, přinášejí svým investorům poměrně silnou ochranu před ekonomickou recesí. Což u nich dělá odhad budoucího cash flow snazším než v případě společností, které jsou na růstu/poklesu ekonomiky mnohem víc závislé.

Analytici dnes od $SJM v horizontu několika dalších let neočekávají žádné zázraky ani žádný výrazný růst. Avšak společnost je stále k mání za cca 15násobek svých zisků a nabízí investorům dividendový výnos 2,7 %. Tato kombinace dohromady představuje lepší potenciál, než je nákup některých vládních dluhopisů či jiných konzervativních aktiv a zároveň investorům dává šanci podílet se na případném růstu hodnoty akcií.

V dnešní době je rovněž dobré připomenout, že JM Smucker vzhledem k velikosti svého byznysu nečelí žádným závratným dluhům. Společnost dnes dluží věřitelům asi 5 miliard dolarů, zatímco generuje ročně zisk EBITDA asi 1,9 miliardy dolarů. Jinými slovy dnešní dluh reprezentuje méně než tříleté cash flow společnosti, z čehož můžeme usoudit, že i pokud by byznys zažil horší období, nebude mít vedení problém své dluhové závazky bez problémů pokrýt.

$SJM je stabilní, známá společnost v esenciálním tržním segmentu a jakožto pomalu rostoucí dividendový byznys se zdravou rozvahou je k mání za férovou cenu. Rozhodně další vhodná potenciální volba pro úplné akciové začátečníky.

SPDR S&P 500 ETF ($SPY)

Ve světě akcií existuje jedna poměrně přímočará investiční strategie, která častěji než nikoliv dokáže rok co rok porážet i drtivou většinu fondů vedených profesionálními portfolio manažéry. A povedlo se jí to mimochodem i loni: "Průměrný hedgeový fond měl v roce 2020 výnos 11,6 %, čímž zaostal za 16 % výnosem indexu S&P 500."

Tím nejlepším na ní je skutečnost, že jde o velmi jednoduchou strategii, s kterou mohou uspět i úplní začátečníci. Pokud vám ten nadpis výše něco říká, pak už jste si možná tipnuli, že onou strategií je nákup indexového fondu. A popravdě řečeno - to je vše. Dlouhodobá investice do indexového fondu, jakým je $SPY, vám poskytne pozici, z níž budete skutečně schopni porážet i profesionální investiční manažery, kteří se snaží do svých portfolií vybírat konkrétní akcie.

$SPY svým složením sleduje index S&P 500, který tvoří 500 největších amerických společností. A i přesto, že jde o fond a mohli byste si myslet, že vás jakožto investora do něj na druhé straně sežerou poplatky, není tomu tak. Jeho náklady jsou totiž pouhých 0,09 % celkově držených aktiv. Jinými slovy, můžete očekávat, že jeho výkonnost i vaše zhodnocení bude téměř identické s reálným indexem. Jak to? Reálně si totiž koupíte pouze jediný cenný papír - samotný podíl v ETF, zatímco úkolem manažérů zde je zajistit, aby jejich portfolio za všech okolností přesně zrcadlilo aktuální složení indexu S&P 500.

Technicky vzato je $SPY portfolio 500 akcií, nikoliv jediné, ale je obchodováno jakožto jeden individuální titul. Kromě solidní šance, že to natřete velké většině spekulantů na Wall Street, získáte zároveň také působivou, instantní diverzifikaci. Což uvítáte ve chvíli, kdy čistě teoreticky jedna ze společností v indexu zkolabuje a vy to na hodnotě své pozice téměř nezaznamenáte.

Pokud takový scénář srovnáme s případem, kdy vlastníte akcie jedné jediné společnosti a ta zbankrotuje, je vcelku jasné, kde leží nesrovnatelně nižší riziko. Už možná začínáte chápat, proč jsou dnes ETF všeobecně i jejich podkategorie indexových fondů tak populární. A proč je laikům jako nejlepší možnou investici doporučuje třeba i Warren Buffett.

---

Ať už máte zálusk na hledání zajímavých akcií a kupování podílů v konkrétních společnostech, nebo si raději rovnou koupíte podíl v celém indexu najednou, cílem tohoto článku bylo mimo jiné ukázat vám, že akciové investování nemusí být vůbec komplikované. Klíčové je vždy si pamatovat, že akcie není ničím víc než malým podílem v dané společnosti. Začněte od této ideje a přistupujte ke každé investici s tím, že se snažíte koupit si podíl ve společnosti primárně kvůli její schopnosti generovat zisk/hotovost. Tento přístup by měl způsobit, že se budete brzy na trzích cítit mnohem komfortněji. Jako vždy, hodně štěstí!

#investovani #akcie #indexovyfond #vzdelavani #portfolio #zacatecnik #trhy #principy #valuace #byznysmodel #analyza #kindermorgan #jmsmucker #etf #indexovyfond #spdrsp500 #sp500

Hodnocení: +25
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Nebylo by lepší BRK.B a SPY?

    0
    • @Dejw No, $SPY tam shodou okolností je. Berkshire beru trochu specificky spíš jako akcii pro fandy Buffetta, kteří plně sdílejí jeho investiční filozofii. Osobně mi tam maličko chybí dividenda a dostáváme se časově do období, kdy může kdykoli dojít k výměně managementu a konci Buffetta/Mungera, což chtě nechtě bude mít na akcie aspoň krátkodobě negativní dopad, i když by se reálně nic nezměnilo a jejich nástupci to měli plně v rukou. Tam by se nicméně pak mohl nabídnout zajímavý nákup pro ty, kteří věří, že nové vedení Berkshire nepoloží ani nerozseká na menší díly (což věřím, že po dekádách spolupráce s Buffettem neudělají).

      +2
    • @tomasdurcak Jo pěkně napsané :) ano SPY tam vidím, o tom žádná, ale myslel jsem nechat jen ty 2 možnosti popřípadě MKL.

      0