22.04.2021 4 minuty čtení

Zajistěte svou budoucnost! Stačí ve 25 letech investovat 200 000 Kč tímto způsobem

Vaše investice může za dostatečně dlouhou dobu vyrůst do astronomických výšin. Stačí když začnete včas…

Jednou z nejlepších životních investic, kterou můžete realizovat, je investice do finančního a investičního vzdělání. Vyzbrojení dovednostmi v oblasti správy peněz a investování budete moci během svého života dělat inteligentní finanční rozhodnutí, a nakonec třeba skončit i předčasně finančně zabezpečení.

Další skvělým krokem může být vyšší jednorázová investice v relativně mladém věku. Možná vám rodiče založili stavební spoření a nyní jste obdrželi vyšší jednorázovou částku, nebo se vám třeba podařilo vydělat větší peníze na brigádě v zahraničí. Co takhle tyto peníze namísto okamžité spotřeby odkázat vašemu budoucímu já? Jediné rozhodnutí, které vám může doslova změnit život.

Jakým způsobem mohou peníze růst?

Pojďme si připomenout, jakým způsobem rostou peníze na akciovém trhu. Za tím účelem vždycky dobře poslouží tabulka. Při dostatečně dlouhém investičním horizontu se nemusíte držet tolik při zemi a můžete počítat s dlouhodobým průměrným ročním výnosem kolem 10 %.

Níže uvedená tabulka ukazuje, jak může investice „pouhých“ 200 000 Kč růst při průměrném ročním zhodnocení 10 % ročně:

 

Jakým způsobem můžete růst peněz využít ve vlastní prospěch? V podstatě máte tři možnosti:

1. Vyšší jednorázová investice

Řekněme, že vám bylo vyplaceno stavební spoření, nebo se vám podařilo vydělat na zahraniční brigádě 200 000 Kč. Nyní je můžete vzít a dělat si s nimi co chcete. První možností je jejich okamžitá spotřeba – můžete si užít trochu toho prchavého uspokojení. Alternativně byste je mohli vložit na brokerský účet a investovat do nízkonákladového indexového fondu, který odpovídá svým složením indexu S&P 500.

Řekněme, že nyní máte do potenciálního odchodu do důchodu 40 let. Jakou částku vám může takové rozhodnutí, kdy dáte jednou přednost budoucnosti před současností, přinést? Tabulka výše vám dává odpověď. Podobný růst jednorázově investované částky vypadá skoro až bláznivě, pokud se však na chvíli oprostíme od skepticismu a budeme vycházet z dlouhodobých číselných řad, není takový růst nereálný.

2. Investování v průběhu času

Pokud právě nemáte k dispozici peníze na provedení jednorázové investice, můžete místo toho zvolit pravidelnou investici. Začnete-li tak nyní investovat 2 000 Kč měsíčně a skutečně vydržíte po dobu 40 let (což samozřejmě není příliš snadné), možná se vám podaří nashromáždit opravdu velmi vysokou částku. Tabulka níže je více než výmluvná.

 

3. Obě strategie zkombinujte

Můžete se také rozhodnout investovat vyšší jednorázovou částku a poté pravidelně přispívat každý měsíc. Pamatujte však, že nejdříve investované peníze mají největší prostor pro růst – jednorázová investice se bude zhodnocovat po celou délku vašeho investičního horizontu a peníze investované v 15. rok vašeho průběžného investičního plánu budou mít o tuto dobu prostor ke zhodnocování zkrácený.

Vyplatí se tak začít s odkládáním co nejdříve. Z obou tabulek je zjevné, že každá pětiletka znamená pro hodnotu vašich investic velmi výrazný rozdíl, který nelze jen tak ignorovat.

Nezapomínejte na plíživý vliv inflace

Neopomíjejte inflaci. Pokud ji nebudete respektovat, může na vašich plánech finančního zabezpečení zanechat výraznou stopu. Rozhodnete-li se čekat 40 let, může mít také vašich 10 milionů reálně mnohem nižší kupní sílu. Za pouhých 30 let se kupní síla peněz při inflaci 3 % sníží na polovinu a za 40 let dokonce na třetinu. Mohou se však objevit i období, kdy bude inflace dosahovat ještě vyšší hodnoty.

Proto je vhodné, pokud svou pravidelnou investici zvyšujete každý rok o vykázanou míru inflace. Tak zajistíte, že vaše investiční portfolio nebude výrazně ztrácet na kupní síle. V případě jednorázové investice samozřejmě podobnou možnost nemáte, přesto může být taková jednorázová investice učiněná v 25 letech pro vaše budoucí já velmi vítaným dárkem. I když dnes investujete jednorázově „pouze“ 100 nebo 200 tisíc korun, můžou se vaše peníze díky akciovému trhu mimořádně rozrůst.

#akcie #jakinvestovat #investovani #akciovytrh #jednorazovainvestice #financnizabezpeceni #finance #osobnifinance #duchod #penze #odchoddoduchodu

Hodnocení: +28
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Opět výborný článek, vím, že se to tu opakuje stále dokola, ale člověk se alespoň utvrdí v konání! 👍

  +1
 • Dobrý den. Mám dotaz. Stačí investovat 200 000 kč a mít je investované třeba 25 let a budu mít číslo které je napsané v tabulce?

  0
  • Možná ano, možná méně, možná více. Minulé zisky nejsou zárukou těch budoucích. Ale neinvestovat je zaručená ztráta ...

   0
  • @Warren Jano jak píše Vítězslav. Není to automatická záležitost, která garantovaně funguje. To by tady asi brzy pobíhali samí milionáři. Ale podobný potenciál zhodnotit peníze s identickým rizikem budete hledat jen velmi těžko. Je to o dlouhodobém studiu a vzdělávání.

   0
  • @tomasdurcak  Moc děkuji. Já ty peníze mám, tak mě jde o to , jestli mám ještě investovat a nebo už pravidelně neivestovat každý měsíc.Mohu tam peníze nechat přes 20 let v investicích co mám

   0
 • A co vložit každej měsíc třeba do kryptoměny např. BTC cca 3000.- po dobu 5 let může být stejné zhodnocení ? 🤔

  0
  • to je otázka no 😁 může být i vyšší může být nižší..asi se shodneme, že bitcoin je mnohem více volatilní než akciový trh.. predikují se mu různý scénáře, povětšinou růstové, ale křišťálovou kouli nikdo nemáme. Pravidelná investice v případě bitcoinu se mi ale jeví také jako nejrozumnější...

   0
 • Takova drobnost, ale kde v 25 letech vzit 200k na investovani? Takovy cerstvy absolvent vysoke skoly to na brigadach behem studia tezko vydela. To same plati i pro mladeho cloveka, ktery zacne pracovat na plny uvazek v 19-ti na nejake juniorske pozici, aby za cca 6 let ziskal 200k na investice.

  0
  • No, myslim, ze za 6 let prace by mel prumerny clovek dokazat usetrit 200.000 Kc (holt bude chvili bydlet u rodicu nebo ve sdilenem byte). To je 30 tisic za rok, ani ne 3 tisice mesicne. To jestli clovek neni schopen usetrit, mel by na sobe zacit pracovat a najit si obor, kde to jde

   +3
  • Já si v 25 letech  kupoval novou Fabii za cca.280k.Takže ušetřit se to určitě dá.

   0
  • Mně je 24, mám obrovský dům, dvě auta a měsíčně z platu investuji okolo 20%. 200 000kč ve věku 25 let není problém. 200 000$ je trošku problém 😀

   -4
  • @gryffth Dobrou možností může být vyrazit za prací do zahraničí. Myslím takové ty klasiky jako sbírání ovoce atp. To je dobrá šance, jak si vydělat vyšší obnos za relativně krátkou dobu a mladý člověk by na to měl mít dostatek energie i fyzické síly + se někam podívá, pozná nové lidi, pozná co je to dřina.. proč ne. @clasic Souhlas, pokud lze bydlet u rodičů a zároveň člověk dokáže mít plnohodnotou práci se slušným platem, dají se šetřit obrovská procenta z příjmů. Plus dnes i díky online světu je způsobů, jak vydělat slušné peníze hromada, což teda ukazuje i příklad od @Tomik44 , byť tam přesný zdroj nevíme a nic nám do něj není... ale minimálně možná ukázka, že to dnes není ani v českých poměrech nereálné. 😉

   0
  • @gryffth noo jak píše @tomasdurcak brigáda v zahraniční je zajímavá varianta...já jsem takhle během vš odjel vždycky v létě na 3-4 měsíce do švédska a dá se to, ale samozřejmě je to něco za něco, ta letní obdobní jsem si příliš neužil...na druhou stranu bych neměnil, dalo mi to nějaký finanční základ a pořád si pohrávám s myšlenkou, že bych mohl být někdy kolem 40 let finančně nezávislý...ale každý může jít svou cestou...

   0
 • Průměrné ročním zhodnocení 10 % ročně je krom SPY kde?

  0
 • Souhlasím se vším, co tu je napsane. Pouze malý dotaz. Nechat peníze na "jednom místě"? Kolikrát jsem o tom přemýšlela. Kam na takovou dobu investovat.

  0
  • Solidní broker podniká na regulovaném trhu, vklady jsou pojištěny a majetek klientů oddělen. Tedy nevidím problém to mít na 1 místě. Nebo rovnou rozdělit na 2 a časem třeba pak na víc. Ale na začátku určitě stačí 1 nekompilovat to.

   +2
  • @vkudlacova souhlasím s komentářem výše a pokud jde o samotnou investici, v článku se mluví o ETF které kopíruje svým složením index S&P 500, takže se jedná o investici do 500 největších amerických firem "zabalených" do jediné investice...

   0