To je poměrně logická první otázka, která každého investora napadne. Odpověď na ni však není jednoduchá ani jednoznačná. Stručně řečeno - každý investor by za všech okolností měl mít k dispozici nějakou hotovost, a pokud aktuálně žádnou nemáte, trhy na historických maximech by mohly být skvělým momentem pustit se do toho.
Nicméně konečný verdikt v otázce hromadění hotovosti by se neměl zdaleka odvíjet pouze od aktuální tržní situace, ale z velké části také od vaší osobní finanční situace.
K čemu hotovost?
Pokud by se vám mělo přihodit něco nečekaného a náhle byste potřebovali vyšší částku v hotovosti - řekněme, že vám odejde vůz, zraníte se, nebo přijdete o práci - odkud byste tuto hotovost získali? Je-li vaší odpovědí: "Prodal bych část svých akcií", máte problém.
Akciový trh je totiž volatilní místo, a tak se může stát, že na vlastní kůži pocítíte Murphyho zákony a budete muset své akcie prodat zrovna ve chvíli, kdy budou ve ztrátě. Co pak? Trh se pravděpodobně dříve či později z jakékoli případné korekce či krachu zotaví, ale vaše účty na tenhle moment nepočkají.
Prodávat akcie ve ztrátě rovněž znamená prodat jich výrazně víc, než byste museli v zisku, abyste získali stejnou částku. A o tolik menší následně bude váš investovaný kapitál, který bude moci využít jakéhokoli tržního zotavení, jež bude následovat.
Solidní nouzový fond proto neslouží jen k tomu, abyste si v případě potřeby mohli lusknutím prstu objednat novou pračku, ledničku nebo platit půl roku bydlení i bez jakýchkoli příjmů. Zároveň vám garantuje, že v případě jakékoli nouze nebudete muset sabotovat své investice a snižovat si zbytečně budoucí zhodnocení, výši dividend atp.
Nemáte-li aktuálně k dispozici 3-6 měsíců vašich standardních výdajů v hotovosti, dnešní situace, kdy se trhy ochomýtají okolo historických maxim, je poměrně ideálním načasováním pro nastřádání této záložní hotovosti.
Anebo - když už dnes očekáváte, že budete řekněme za 5 let potřebovat pokrýt nějaké výdaje částečně i z investovaného kapitálu, měli byste jej umístit do konzervativnějších a méně rizikových aktiv, než jsou akcie. Hotovost je přirozeně nejflexibilnější, ale alternativou může být termínovaný vklad, státní dluhopisy nebo i některé investiční dluhopisy. Do rizikovějších aktiv bych nešel ze stejného důvodu, z kterého nechcete mít svůj nouzový fond nasypaný v akciích - až budete potřebovat peníze, nechcete nikdy být donuceni prodávat aktiva se ztrátou.
V kterých dalších situacích má smysl vzít hotovost a utíkat?
1) Mimo důvody spojené s vašimi osobními financemi může držení hotovosti dávat smysl i z pohledu samotného investičního portfolia. Pokud vás raketový růst trhů obdaroval výjimečným zhodnocením a nafoukl hodnotu vaší investice mimo jakoukoli racionální hodnotu, může být držení hotovosti lepší alternativou, než další držení těchto akcií (o tom jsem v lednu psal v případě Tesly). To samé platí v případě, pokud se nějaká pozice stala v rámci vašeho portfolia příliš velkou, takže nabourává celkovou diverzifikaci.
2) Dalším důvodem přechodu z aktiv na hotovost může být situace, kdy investujete s nějakým konkrétním cílem - například získat prostředky pro zaplacení kvalitního vzdělání vašich dětí. Jestliže vám nedávný tržní růst pomohl dosáhnout předem stanovené finanční částky, je rozhodně na místě spolknout chamtivost a pozice prodat. Gratulace, dosáhli jste svého cíle, tak proč podstupovat další riziko, které vůbec podstupovat nemusíte? Seberte peníze, oslavte svůj úspěch, a pokud cílovou částku hned teď nepotřebujete, odložte ji stranou třeba na spořící účet a vychutnejte si ten pocit, že máte v životě o starost a vytyčený cíl méně.
3) A do třetice - máte-li za sebou vskutku famózní investiční rok, není žádným neodpustitelným hříchem udělat sobě či své rodině radost, anebo část horentních zisků věnovat charitě, pokud je to něco, co chcete udělat. Život se má žít a je dobré nikdy nezapomínat na to, že peníze jsou tady od toho, aby se utrácely. Trhy jsou nicméně pomíjivé a dnešní zisky se mohou velmi rychle změnit v zítřejší ztráty. Takže je třeba vhodné neodměňovat se nějakými dalšími finančními závazky, jež vám v důsledku zvýší celkové životní náklady. Chceme oslavit dílčí, jednorázové vítězství, ne vyhranou válku a věčnou finanční svobodu. Neboli neutíkejte si hned koupit nový vůz, raději zvažte třeba nějakou poctivou dovolenou, nebo pořiďte svým milovaným nějaký pořádný dárek, z nějž půjdou do kolen. ?
Proč dnes vše neprodat?
Výše popsané důvody pro likvidaci aktiv na hotovost jsou více než pádné, a pokud se vás kterýkoli z nich týká, vůbec neváhejte a nepřešlapujte na místě, vezměte hotovost a užijte si benefity, jež vám vyšší míra likvidních prostředků přinese.
Určitě jste si ale všimli, že jsem nikde nezmínil, abyste své pozice hromadně likvidovali jen proto, že jste nyní z tržního růstu nervózní, byť je váš investiční horizont dlouhodobý. V takovém případě byste si prodej měli velmi dobře rozmyslet. Z dlouhodobého pohledu totiž chcete své pozice naopak držet co nejdéle. Solidní dlouhodobé zhodnocení pochází ze složeného úročení, které má původ jak v samotném růstu akcií, tak v případném reinvestování dividend.
A tento růst logicky znamená, že trhy pravidelně v minulosti zas a znovu dosahovaly nových maxim - a po jejich dosažení pokračovaly v dalším růstu.
Držíte-li akcie kvalitních společností se silným dlouhodobým růstovým potenciálem, neměla by vás z trhu nikdy vyhnat pouhá skutečnost, že je zrovna na nových maximech. Když už, podívejte se na své jednotlivé pozice znovu a ohodnoťte si je v závislosti na jejich vyhlídkách a současné valuaci. Jestliže nedávný růst akcií pouze znamená, že si trh konečně začíná všímat obrovského potenciálu těchto byznysu, je pravděpodobně ve vašem nejlepším zájmu i nadále je držet.
Ideální příležitost udělat si pořádek v tom, kolik hotovosti opravdu potřebujete
Ať už se nakonec rozhodnete pro jakoukoli strategii, nová absolutní maxima napříč akciovými trhy jsou ideální příležitostí sednout si a důkladně zhodnotit, jak na tom dnes z pohledu hotovosti jste a jak byste na tom reálně být chtěli. Pokud usoudíte, že byste chtěli mít v šuplíku větší míru hotovosti, dává nyní prodej pár akcií dnes rozhodně větší smysl, než před půl rokem, kdy byly níž.
Alternativou může být i názor, že vaše portfolio má dnes uspokojivou hodnotu a roste více než očekávaným tempem, takže si necháte stranou nějakou hotovost navíc pro případné korekce, abyste si mohli třeba levněji dokoupit ty akcie, jež se vám sice zatraceně líbí, ale dnes jsou zkrátka příliš drahé. Je-li však vaše strategie založena na dlouhodobém pravidelném investování menší částky každý měsíc, neměli byste tento cyklus na maximech zastavovat ze stejného důvodu, z jakého jej nezastavíte při tržním kolapsu.
#investovani #osobnifinance #hotovost #nouzovyfond #financnisituace #portfolio #investicnihorziont #krize #korekce #likvidita #riziko #financnicile #disciplina