7 minut čtení

Přemýšlíte o nákupu Etherea? Co byste měli před investicí do druhé největší kryptoměny zvážit?

Uvažujete o investici do Etherea? Není divu, druhá největší kryptoměna se veze na vlně rostoucího zájmu o digitální aktiva jako celek. Je to však pro vás ta správná investice??

Ethereum je druhou největší kryptoměnou hned za Bitcoinem, která od svého vzniku v roce 2015 také zaznamenala své výrazné vzestupy a pády. Ruku v ruce s Bitcoinem vyrostla její cena v roce 2017, aby následně spadla výrazně dolů. Když se však na cenu tokenu ether podíváme dnes, ani zdaleka se neobchoduje na trojnásobku své ceny z přelomu let 2017 a 2018 jako jeho starší „bratr“ bitcoin.

V současnosti však Ethereum dosahuje svých historických maxim a stále více se o „digitálním stříbře“ hovoří. Co však Ethereu dává hodnotu a jaký je jeho dlouhodobý investiční potenciál? Pojďme si projít několik věcí, které byste měli zvážit, než se rozhodnete nakoupit nějaké ethery.

Historický vývoj ceny tokenu ether od jeho vzniku. Zdroj: Coindesk.com

1. Co dává Ethereu hodnotu?

Když chcete investovat do Etherea, technicky vzato převádíte dolary nebo eura (v případě kryptoměnové burzy Coinbase) na #ether, což je měna blockchainu Ethereum. Abyste mohli používat tuto síť – využívat ether jako prostředek platby, nebo využívat aplikace, které běží na blockchainu Ethereum, budete potřebovat ethery k úhradě transakčních poplatků.

Co tedy může na blockchainu Ethereum běžet? I když se jedná o stále relativně mladou a nevyzkoušenou technologii, lidé mohou používat Ethereum ke spouštění tzv. decentralizovaných aplikací – „daaps“. Daaps dokážou vyřadit prostředníky z celé řady vztahů, které nebylo možné v minulosti uzavírat bez „institucí“ a namísto toho se spoléhají na tzv. inteligentní smlouvy. Abyste však tyto aplikace mohli používat potřebujete vlastnit ether, abyste mohli zaplatit poplatky za využívání těchto #dapps – ethery slouží jako měřítko výpočetního výkonu, který je zapotřebí pro provoz aplikace. Zmiňované dapps nalézají využití v následujících oblastech:

  • Přímé peer-to-peer půjčky
  • Uzavírání pojištění bez pojišťovny
  • Provádění plateb bez zprostředkovatelů plateb
  • Streamování hudby, při kterém plynou peníze přímo umělci, nikoliv streamovací platformě
  • Aukce umění bez dražebníka
  • Tržiště nezastupitelných tokenů (NFT)
  • Online gaming

Většina z forem využití Etherea je poměrně složitá a nováček může být zmatený. Zjednodušeně však při investování do Etherea platí, že sázíte na to, že si lidé budou dále osvojovat a používat technologie založené na blockchainu Ethereum, jako ty, které jsou uvedené výše. To by mělo zvyšovat poptávku po etherech a následně zvyšovat hodnotu celé kryptoměny.

2. Nemáte problém s volatilitou investic?

Kryptoměny se stále více dostávají do povědomí lidí jako investiční aktiva. Pokud se však na ně podíváte skutečně jako na investici, zjistíte, že se jedná o velmi volatilní alternativní třídu aktiv. Podle toho byste měli k těmto investicím i přistupovat.

Výše zobrazený vývoj ceny etheru je více než výmluvný. V minulosti jsme u něj podobně jako třeba u bitcoinu zaznamenaly obrovské cenové výkyvy – v roce 2016 se jeden ether obchodoval v intervalu od 5 do 15 dolarů, aby na počátku roku 2018 stoupla jeho cena na téměř 1 500 dolarů. Následoval však tvrdý pád a až do července loňského roku se druhá největší kryptoměna obchodovala za cenu nižších stovek dolarů. To je pro změnu zjevné z obrázku níže.

Představte si tak černý scénář. Pokud jste Ethereum koupili někdy během horečky na přelomu let 2017 a 2018, museli jste téměř tři roky sledovat, jak se vaše investice smrskla na zlomek původní ceny. Až po třech letech jste se dostali výrazně do zisku. Podobný scénář může klidně nastat i v nadcházejících letech. Co byste v takové situaci dělali? Začnete v průběhu propadu Ethereum prodávat, nebo si počkáte na další býčí růst? Pokud byste se rozhodli pro prodej, znamená to, že Ethereum pro vás nebude vhodné investiční aktivum.

Cena etheru od začátku roku 2018 do konce srpna 2020. Zdroj: Coindesk.com

3. Jaká hrozí Ethereu rizika?

Před investováním do jakékoliv akciové společnosti byste měli prozkoumat její katalyzátory růstu i možná rizika, kterým může čelit. To samé platí v případě kryptoměn. Jaké hlavní riziko trápí investory do Etherea? Samozřejmě, problémů se za necelých 6 let historie této kryptoměny objevilo více, přičemž blockchain Ethereum se stává pro běžného uživatele trochu komplikovaný, to však není hlavní problém. Tím jsou transakční poplatky.

Jak by se mohlo stát Ethereum vážným zprostředkovatelem plateb, když jeho transakční poplatky výrazně rostou? Ještě na začátku roku 2019 vás transakce na blockchainu Ethereum stála přibližně 10 amerických centů. Dnes se poplatek pohybuje na 200násobku.

4. Jak zapadá druhá největší kryptoměna do vašeho celkového investičního portfolia?

Než začnete uvažovat o nákupu alternativního investičního aktiva, podívejte se na své #portfolio jako celek a zvažte, zda zde má Ethereum místo. Obecně tvoří jádro investičního portfolia #akcie, #dluhopisy a hotovost, případně nejrůznější fondy tvořené těmito aktivy. Správnou kombinaci těchto aktiv byste měli volit na základě vaší osobní tolerance vůči riziku, investičnímu horizontu a investičních cílů. Než se tak rozhodnete pro nákup Etherea, měli byste si být jistí, že jsou základy vašeho dlouhodobého investičního portfolia dostatečně stabilní.

Pokud však máte sestavené vhodně diverzifikované a vyvážené portfolio, pak vám může #kryptoměna jako Ethereum poskytnout ještě hlubší diverzifikaci. Výkonnost kryptoměn obecně nekoreluje s vývojem akciového trhu. Proto by přidání kryptoměny do vašeho portfolia mohlo působit jako brzda, pokud by začal akciový trh padat a trh s kryptoměnami zůstal stabilní.

Volatilita kryptoměn je však i přes jejich potenciální benefity stále výrazným faktorem, který je třeba brát v úvahu. Kromě toho pak nemáme možnost porovnávat vývoj ceny etheru s akciovým trhem na dlouhém časovém období, je tak klidně možné, že nějaká korelace mezi kryptoměnami a akciemi bude platit.

5. Jak velkou částku si můžete dovolit do Etherea investovat?

Zde platí stejně jako v případě jakékoliv jiné investice, že byste měli mít vybudovaný dostatečný pohotovostní fond, pro případ, že byste náhle museli hradit nějaké neočekávané výdaje nebo by došlo k výpadku vašich příjmů. Do kryptoměn byste opravdu měli investovat pouze peníze, které si můžete dovolit nějakou dobu postrádat. Vzpomeňte si na tříleté období zmíněné výše, nemáme přitom žádné záruky, že se nebude opakovat.

Vhodná výše investice pak je na každém z vás. Osobně bych se ale držel jednotek procent v rámci celého investičního portfolia. Pokud si stále nejste jistí, jakou částku si můžete dovolit investovat, vždy můžete aplikovat osvědčenou investiční strategii, kterou je pravidelná investice. Jako v případě jakékoliv jiné neznámé investice, je možná lepší začít v malém a postupně se naučit poznávat, jak se vlastně toto digitální aktivum v průběhu času chová.

#kryptomeny #jakinvestovat #investovani #ethereum #blockchain #inteligentnismlouvy #platebniprostredek #volatilita #riziko #rizikovost #alternativniinvestice #kryptomenoveinvestice #digitalniaktiva

Hodnocení: +26
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Ja si myslím, že pre ether pomaly ale isto zvoní umieráčik. Vysoké transakčné poplatky sú len jeden z problémov. Takisto teraz prechádza na proof of stake a tam sa to môže aj celé rozsypať. A keby aj nie, tak kedy to bude? O rok? O päť? Je super, že tento projekt ukázal nové možnosti čo sa dá všetko robiť, ale objavujú sa iné projekty, ktoré to zvládnu lepšie, rýchlejšie, lacnejšie a už sú na PoS.

    +7
    • díky za koment ;-) ...jaký názor máte na Cardano?

      +1
    • @PatrikKudlacek Řekl bych velmi sledovat a vyčkat ještě nějakou chvíli. Stejně Jako Polka. Stále váhám kdo z těchto 2 to bude.

      +1
    • @PatrikKudlacek to nemám moc naštudované, ale ak čoskoro niečo nedodá, tak upadne do zabudnutia. Každopádne sme v bullmarkete a myslím, že pôjde hore s cenou. :)Keď už je doge na 0.21e za kus tak to som zvedavý čo budú robiť fundamentálne coiny :D

      +2
    • @liborStacho z dot vs ada by som tipol to prvé, ale nakúpil som obe :D

      +2
    • Za mě ADA tým vypadá co do schopnosti se týče o něco lépe. Oba projekty mají v porovnání svoje plusy a mínusy, čas ukáže, jak se budou schopni vyvíjet. Snad nebude vadit externí odkaz: https://kryptomagazin.cz/cardano-ada-vs-polkadot-dot-ktery-je-nejlepsi/

      0
  • Cardano má asi největší šanci na úspěch v porovnáním s DOT a hlavně ETH. ETH už je zastaralý kod, ještě se jim toho hodně nepovede. V podstatě nechápu, kdo může seriozně uvažovat o vývoji skutečných business aplikací na ETH. Jakmile Cardano dodá smart kontratky, cca září 2021, není důvod ETH k existenci.

    0
  • Předesílám, že jsem v kryptoměnách nováček, proto se chci zeptat zkušenějších na následující. Podle jednoho kryptoanalytika (nechci mu dělat reklamu) dojde v červenci 2021 k naprogramované změně kódu EIP 1559, která s velkou pravděpodobností bude mít za následek omezení nabídky ETH a s tím související enormní nárůst ceny. Do konce letošního roku předpokládá cenu ETH kolem 20 tis. USD. Protože do určité míry lze usuzovat, že ETH bude kopírovat vývoj BTC, v roce 2022 by mělo dojít ke konsolidaci a během roku 2023 k prudké korekci. Ví někdo, co přesně tyto změny v kódu obnáší?

    "This July, the supply of one of the most valuable cryptocurrency projects on the planet will be reduced — overnight. You know what kind of dramatic impact supply can have on demand..."

    0
    • Ja netuším, ale odporučil by som youtube kanál kryptovláďa, tam sa bavia o eth, farmení a tak podobne. Je zameraný hlavne na altcoiny.

      0