Cardano (ADA) v jednu chvíli ztrácelo ze svých maxim ze začátku roku 2018 až 98 % své hodnoty. Na konci loňského roku jej však zasáhla krypto-horečka, která jeho cenu dostala až na nové historické maximum.
Platforma Cardano vznikla v roce 2015 a oficiálně byla spuštěna v roce 2017, přičemž jejím zakladatelem je Charles Hoskinson. Pokud vám to jméno nic neříká, jde o jednoho ze spoluzakladatelů dnes druhé největší a nejpopulárnější kryptoměny Ethereum (ETH).
Hoskinson opustil Ethereum kvůli strategickým neshodám s druhým spoluzakladatelem Vitalikem Buterinem a založil si svůj vlastní projekt - Cardano - s přesvědčením, že z něj dokáže udělat z pohledu několika klíčových atributů lepší alternativu ETH. A ani jeho druhému počinu se dnes popravdě nedaří vůbec špatně, jelikož ADA je dnes z pohledu tržní valuace 6. největší kryptoměnou na světě.
Až donedávna však ADA rozhodně nepatřila mezi horké kandidáty na vele-nadějné kryptoměny budoucnosti. A to i přesto, že na papíře nabízí mimo jiné lepší energetickou náročnost a nižší poplatky za transakce než ETH. Ano, tržní valuace během poslední krypto-horečky v roce 2017 vystřelila ze 600 milionů na 10 miliard dolarů, ale podobně jako v případě bitcoinu následně došlo k rychlému vychladnutí.
To v případě Cardana trvalo vlastně až do přelomu loňského a letošního roku, kdy se cena nejenže dotáhla zpět na předchozí maximum z roku 2017, ale ihned jej dokázala i překonat. A tady je hlavní důvod.
Vazba na NFT?
Jedním z největších aktuálních trendů, jež se točí okolo kryptoměn, jsou takzvané "nezastupitelné tokeny" (NFT). Podobně jako je bitcoin označován digitálním zlatem, jsou dnes NFT přirovnávány k digitálnímu umění.
Jak NFT fungují? Laicky řečeno, jakýkoli tvůrce na celém světě dnes může vzít kus svého duševního vlastnictví - tweet, .jpg obrázek, meme, video, animaci nebo podobný digitální soubor - a vytvořit z něj digitální token. Posléze může využít architekturu sítě NFT k tomu, aby komukoli skrz aukci prodal unikátní právo tento digitální token vlastnit.
Ano, prakticky jakýkoliv digitální předmět dnes není žádný problém donekonečna kopírovat, NFT majiteli zabezpečuje skutečné digitální vlastnictví daného obsahu, které zabezpečuje blockchain a nemůže být proto zaměněno s žádným identickým NFT, který by se někdo mohl pokusit vytvořit a rovněž prodat.
Cardano tak dnes zažívá růst zájmu i obchodních objemů nepochybně i díky NFT, jež v uplynulých cca 2 měsících zaplavily globální media. A Hoskinson se aktivně snaží lobbovat u NFT platforem, aby zvážili místo Etherea, na němž dnes drtivá většina NFT transakci probíhá, použití Cardana.
To opět v teorii dává smysl, jelikož transakční poplatky na blockchainu Ethereum aktuálně nejsou malé - potvrzení transakce stojí řádově desítky dolarů - a každý, kdo má chuť proniknout do světa NFT, s nimi musí počítat. Tvůrci NFT tokenů mají náklady ještě vyšší, jelikož mint (vložení souboru) na blockchain zahrnuje hned několik potvrzení. Zatím však popravdě není jisté, jestli se jakožto investiční kategorii vůbec podaří přežít samotným NFT, nemluvě o tom, zda budou jednotlivé platformy ochotny přesunou svůj byznys na Cardano.
Chytré kontrakty jsou opravdovým katalyzátorem ceny
V posledních dnech jsem zaznamenal již několik článků poukazujících na tom, že únorová NFT horečka již vychladla a počty transakcí i jejich hodnoty aktuálně klesají stejně rychle, jako zpočátku rostly. Je tak dost dobře možné, že za rok už si nikdo ani nevzpomene na to, že lidé byli ochotni utrácet stovky tisíc a miliony dolarů za obrázky koček CryptoKitties nebo pixelované avatary CryptoPunks.
Cardano má však v rukávu ještě mnohem významnější a lukrativnější katalyzátor své hodnoty - chytré kontrakty. Vedení kryptoměny již naznačilo, že má v plánu vydat na ADA blockchain chytré kontrakty do začátku května. Tato aplikace má rozhodně potenciál dostat Cardano mezi "velké kluky" kryptosvěta, případně opravdu seriózně vyzvat na souboj konkurenční Ethereum.
ETH od loňska mimo svůj růst na nová historická maxima získalo také velkou míru důvěryhodnosti i zajmu, zatímco na jeho blockchainu vzniká ekosystém decentralizovaných financí (DeFi) točící se právě okolo chytrých kontraktů. Ty umožňují tvorbu řady dosud nemožných či příliš komplikovaných finančních dohod a legálních smluv, s nimiž lze bezproblémově pracovat online.
Nedávné odhady tvrdí, že DeFi platforma na blockchainu Etherea dnes ve svých aktivech drží zhruba 40 miliard dolarů. A Cardano očividně doufá, že se mu podaří významnou část tohoto balíku uzmout pro sebe. Odlišná architektura ADA mu umožní vyhnout se někdy regulérně astronomickým transakčním poplatkům, jež dnes maličko sabotují širší adopci ETH. Velkým rozdílem, který může Cardanu umožnit přiblížit se na dostřel Etherea, je také jeho údajná lepší energetická efektivita, kterou proklamuje Hoskinson.
Cardano ano, nebo ne?
Při pohledu na kryptoměny "2. řádu" dnes Cardano rozhodně působí jako jedna z lepších a smysluplnějších voleb. Rozhodně má slušný náskok před řadou ostatních populárních altcoinů jako je Ripple (XRP) nebo Dogecoin (DOGE).
Významnou skutečností pro každého seriózního investora by měl být také fakt, že Caradno má dobře známého zakladatele se slušným track-recordem v oblasti kryptoměn, jasně danou vývojovou mapu a hned několik potenciálně velmi hodnotných vlastností. Samozřejmě nelze popřít, že ADA s sebou stejně jako ostatní altcoiny dnes neustále nese i nemalý spekulativní element.
Na druhou stranu, to samé lze říct o prakticky všech altcoinech, které se v poslední době těší velkému růstu. A to Cardano rozhodně nepatří mezi ty, okolo nichž se online točí ten největší hype.
Podíváme-li se dlouhodobě zpět, je nutné přiznat, že zatím nelze najít příliš mnoho argumentů, jež by podporovaly spekulaci na budoucnost, v níž Cardano svým významem překoná Ethereum či Bitcoin. Tržní vývoj doposud jednoznačně nejvíc odměňuje ty největší coiny, zatímco altcoiny stále zůstávají v závětří. Spouštění chytrých kontraktů pro ADA by však leccos mohlo změnit. Hledáte-li proto trochu té diverzifikace mimo velikány BTC a ETH, ADA rozhodně není špatnou volbou.
#kryptomeny #cardano #investovani #altcoiny #blockchain #technologie #nft #chytrekontrakty #ethereum
Ještě bych zmínil, že jsou ve hře velké dealy s africkými státy. Jako první se má oznámit spolupráce cardana s Etiopií. Ještě není přesně jasné o co půjde ale myslím že to bude převedení úředních věci na cardano Chaun. Bude to tak poprvé co bude mít kryptoměna reálné využití a také poprvé bude kryptoměna spolupracovat s nějakým státem.
V Etiopii je momentálně něco jako občanská válka, proto se to prý odkládá.
Cardano furt slibuje a kde nic, tu nic. To samý ale dělá Ethereum :D POkud bych však měl tipnou nějakou konkurenci ETH, tak to bude Solana. Momentálně škáluje ze všech nejlíp a je relativně na začátku. Ale nechme se překvapit.
Každopádně ETH tento cyklus neporazí nic, si myslím.
Pro milovníky kryptoměn: https://www.marketbeat.com/cryptocurrencies/
Za prvé. Žádné alty neexistují, jsou to všechno kryptografické projekty, start-upy.
Za druhé. Cardano může v podstatě nahradit většinu coinů z první Top100, technologicky, marketingově, adopcí apod. se mu nic nevyrovná.
Fajn článek, včera jsem nezávisle na článku Cardano kupoval. Myslím si, že je to fajn altcoin na spekulaci. Ještě jsem přikupoval před pár dny: Stellar Lumens, The Graph a Algorand. Nicméně skutečně nejzajímavější je to Cardano. Myslím si, že je to fajn prvek pro zajímavou diverzifikaci krypto portfolia a nadějný favorit na crypto po stránce budoucí hodnoty (a možná i dalšího uplatnění, těžko říct nyní). Kromě akciových titulů si myslím, že kryptoměny si skutečně taky zaslouží svůj podíl na portfoliu. Ty poplatky na NFTčkách jsou docela znatelné, sám jsem vyzkoušel prodat pár děl pouze v řádech stovek Kč. Na houby je, že pokud vám někdo dá offer (nabídku na spekulaci hodnoty díla s nějakým určitým příhozem), tak poplatky obchodu hradíte vy a mnohdy pokud jsou to díla hodnotově nízká převýší poplatky cenu násobně (např. prodáváte dílo v přepočtu za 20 USD, poplatky 40 USD). Pokud si však někdo od vás kupuje dílo (Např. za 20 USD, tak poplatky pro mě 0 USD, Pro něj právě těch 40 USD (Záleží na době a dalších věcech, ale i tak no ) (Jasné když prodáte dílo za 400 USD, tak vás poplatky tak netrápí) a ještě nejlépe když poplatky uhradí nakupující a vy pouze sklízíte zisk. Nicméně s pohnutím a růstem ceny ETH se lidem nechtějí utrácet takové peníze za dané arty (pokud se jedná o menší investory), tudíž lidi mohou buď reagovat snížením ceny, nebo omezeností daného díla (pokud je to například série, tak omezením počtu nebo zkrátka bych hovořil o jisté trendovosti a faktoru štěstí, snaze udělat ze sebe autora pomocí Redditu nebo Twitteru). Ty poplatky jsou docela i dle mého názoru docela bariérou pro menší kreativce, tudíž pokud by se to Cardanu podařilo zaujmout pozici, tak bych si troufl říci, že NFT tu budou. (Možná i nadále bez něj, ale s Cardanem bych tomu věřil více). No každopádně Cardano je fajn tip a crypto na nákup.
Andreji, já tomu NFT moc nedávám. Je to podle mě vyhypované aktuální módou. Třeba mně něco uniká, ale proč bych měl platit za "originál" nějakého obrázku, kde vlastně ani melze hovořit o originálu, protože kopie jsou 100% identické? Nemyslím tím nějaké pirátění, ale snad jsem se vyjádřil dobře. Pokud to dobře chápu, je to vlastně jen pro "dobrý pocit" že je to moje...tomu moc šancí do budoucna nedávám. Ale třeba to vidíte jinak, rád se přiučím! Děkuji
@reznicekjan1 Zdravím, vidíme to stejně. Já NFT pouze zkoušel a došel jsem k závěru, že to také není nic pro mě.
@reznicekjan1 Je to tak. NFT zarobí neskutečný rance, ale na konci cyklu všichni zapláčou, klasika :D
@reznicekjan1 Zatím jediné, co mě trochu víc oslovilo, jsou NBA Top Shots, pokud by se jim z toho podařilo vytvořit nějakou digitální formu tradičních sběratelských kartiček. Z ostatního mě popravdě nezaujalo vůbec nic a většina toho "umění" mi popravdě přijde spíš odporná... asi věc vkusu. ?
Ahoj. Díky za parádní článek. Vlastníš nějaké cardano?