1. Projděte si své výdajové návyky
Pokud chcete přijít na to, jak ušetřit peníze, prvním krokem musí nutně být seznámení s tím, jak momentálně utrácíte. Začněte s kontrolou vašich výdajů a pokuste se najít oblasti, kde můžete ušetřit. První osvědčenou radou tak je, procházení výpisů z bankovního účtu alespoň 6 měsíců zpětně.
Získáte tak dobrý přehled o tom, kam směřují vaše peníze, a možná ihned zauvažujete o lepších místech, kam byste je mohli odložit. Pokud žijete s partnerem, udělejte z kontroly výdajových návyků pravidelný a společný úkol. Peníze mohou být nepříjemným tématem, myslíte-li to však s jejich správou vážně, měli byste se na snižování zbytných výdajů zaměřit oba.
2. Využijte váš smartphone
Vytváření rozpočtu je ta nejzásadnější část správy osobní financí, jak na to? Začněte s nástrojem, který máte věčně po ruce a některé dny do něj možná zíráte i několik hodin. Existuje mnoho aplikací pro rozpočtování a úsporu peněz (Wallet, Spendee).
Nezapomeňte však, že aplikace není samospasná. Musíte si vyhradit pravidelně čas na vyhodnocení informací, které jsou o vašem výdajovém chování v aplikaci vedeny. Jenom tak se dokážete hlouběji zamyslet nad svými minulými finančními rozhodnutími.
3. Vypněte si v mobilu upozornění, která vás ponoukají k utrácení peněz
Když už mluvíme o vašem telefonu, vypněte si naopak upozornění z různých e-shopů a tržišť, která ve vás podněcují chuť utrácet. I když může být váš smartphone mocným nástrojem, který vám pomůže ušetřit peníze, může být také velkým zdrojem pokušení utrácet.
Nejsou to však pouze notifikace ve vašem mobilu. Přemýšlejte o všech propagačních newsletterech, které vás zvou k nakupování nejnovějších kolekcí nebo k využití poslední šance k nákupu nějaké „skvělé nabídky“. Pokaždé když na notifikaci reagujete, nebo otevřete podobný email, jste o krok blíže k utrácení peněz za produkt, který byste si jinak nekoupili. V krajním případě tak zvažte odhlášení od všech podobných newsletterů a smazání aplikací, které vás ponoukají k utrácení nikoliv spoření.
4. Refinancujte svou hypotéku
Bydlení je pravděpodobně nejvýznamnější výdajovou položkou ve vašem rozpočtu. Ideální je, pokud tvoří splátka hypotéky maximálně 30 % vašich čistých příjmů, banky vám však půjčí i do 50 %. Že máte tuto možnost však neznamená, že ji musíte, nebo byste měli využívat.
Pokud momentálně splácíte úvěr na bydlení, porovnejte jednotlivé dostupné hypotéky a zvažte možnost refinancování. Úrokové sazby nikdy nebyly tak nízké, takže můžete být schopní výrazně snížit své měsíční splátky – případně můžete využít i refinancování s prodloužením splatnosti hypotéky.
5. Snižte své výdaje za služby
Kromě toho, že ušetříte peníze za bydlení, také můžete podniknout pár kroků a snížit náklady za služby, které jsou s bydlením spojené. Začněte s žárovkami a vyměňte je za úsporné. Výměna nejčastěji používaných světel vám může ušetřit pár set korun ročně. Dalším krokem pak může být programovatelný termostat, který je užitečný při řízení teploty uvnitř obydlí.
Následně pak můžete přistoupit i ke srovnání stávajících cen, které za služby platíte, s konkurenčními nabídkami. Občasná změna dodavatele plynu nebo elektřiny vám může ušetřit velmi zajímavou částku, kterou posléze můžete třeba investovat.
6. Vyhodnoťte všechny své výdaje za zábavu
Skutečně potřebujete přijímat 100 televizních kanálů a k tomu i Netflix a HBO Go nebo byste si třeba vystačili jenom s Netflixem? Programy ČT jsou dostupné prostřednictvím internetu a další české programy rovněž uvádějí své pořady na svých internetových stránkách. Zamyslete se nad tím, zda je nutné všechny zmíněné služby platit. Díky jejich částečnému zrušení ušetříte i několik stovek měsíčně.
7. Nakupujte potraviny s rozmyslem
Výdaje za jídlo se snižují velmi složitě, můžete však nakupovat potraviny, které jsou právě ve slevě a přizpůsobit tomu váš jídelníček. Důležité pak je nakupovat s rozmyslem, abyste přestali jídlo vyhazovat.
Při vytváření nákupního seznamu myslete na to, co se naposledy vyhodilo a jak nakupovat nyní, aby se podobnému scénáři předešlo. Studie nákupního chování ukazují, že lidé, kteří si před nákupem vytvoří seznam, obvykle vyhodí méně jídla, takže si své nákupy potravin plánujte.
8. Srovnávejte bankovní produkty
Pokud za běžný nebo spořící účet platíte jakékoliv poplatky, je na čase přijít na to, jak se těchto nákladů zbavit. Určitě na trhu najdete banku, která vás těmito poplatky nebude zatěžovat a možná vám nabídne i lepší úročení spořícího účtu.
Změny obvykle nikdo rád nedělá, ale konkurence na českém bankovním trhu je poměrně ostrá a neustále posouvá své služby kupředu. Pokud jste již více než deset let věrným klientem jediné banky, možná je na čase se podívat i po konkurenčních nabídkách.
9. Prozkoumejte alternativy k vašim pojištěním
Pro pojišťovací smlouvy platí totéž, co pro bankovní produkty a služby. Pokud platíte dlouhodobě havarijní a povinné ručení u stejné pojišťovny a jezdíte bez nehod, je na čase se podívat po konkurenčních nabídkách pojištění. Totéž můžete činit i u dalších typů neživotních pojištění případně úrazového pojištění.
Porovnejte další nabídky s vašimi stávajícími pojistnými smlouvami a pravděpodobně se vám podaří dosáhnout významné měsíční úspory.
10. Zkuste na čas „zmrazit“ své výdaje
Pokud chtějí podniky šetřit, často zmrazí nábor nových zaměstnanců. Pokud chcete ušetřit vy, můžete zvážit zmražení vašich výdajů. To neznamená, že přestanete úplně utrácet – pravidelné účty je samozřejmě stále třeba platit. Můžete však na určitou dobu snížit všechny své zbytné výdaje.
Díky zmrazení výdajů získáte dobrý přehled o tom, kolik utrácíte a podaří se vám vysledovat, jak se všechny zbytné výdaje mohou během měsíce nasčítat. V období zmrazených výdajů byste měli zapomenout na restaurace, výlety online půjčování filmů, nákupy oblečení apod.
Řada malých změn může přinést velké výsledky
Odkládání peněz stranou je práce na konkrétním finančním cíli. Možná hodláte dlouhodobě spořit a investovat na důchod, nebo možná uvažujete o větším nákupu v kratším horizontu. Pokud však máte na mysli konkrétní termín, můžete si zpracovat spořící plán a následně se tohoto plánu držet.
Spoření a odkládání stranou by se mělo stát každodenní rutinou, která zahrnuje sledování vašeho pokroku a identifikaci způsobů, jak urychlit tok peněz ve prospěch vašeho spoření či investic. Pokud nevíte, kde začít, začněte s výše zmíněnými osvědčenými tipy.
#finance #osobnifinance #investovani #sporeni #odkladanistranou #rozpocet #vydajovenavyky #jakusetrit #jaksporit #odchoddoduchodu
skvělý článek! ? na přehled o svých příjmech používám výbornou platformu - https://www.juglogic.com/ a dále mohu nabídnout partnerství s Bohemia Energy, pokud by jste měl někdo zájem, pár lidem mohu zařídit exkluzivní nabídku elektřiny a plynu za výhodné ceny - lze ušetřit ročně až několik tisíc... ?