4 minuty čtení

Jak vypadá kryptoměnové portfolio miliardáře? Mark Cuban vlastní hromadu ETH a nikdy neprodal své bitcoiny

Není tomu tak dlouho, co byl miliardář Mark Cuban ohledně bitcoinu poměrně skeptický. Dnes však budoucnost kryptoměn vidí optimisticky a často přirovnává dnešní stav blockchainu k začátkům internetu.

Pojďme si na úvod připomenout pár názorů Cubana na kryptoměny z posledních let:

"Raději bych měl banány než bitcoin. Banány můžu aspoň sníst - bitcoin, tak úplně ne. Kryptoměny jsou pro 99 % populace příliš komplikované. Dáte si je do nějakého zařízení? Nebo si je vytisknete? Jak je uchráníte před hackery? Na kterou službu se spolehnout?"

"Pokud jste opravdu dobrodružní a chcete zkusit hodit Hail Mary, můžete vzít 10 % [svých úspor] a dát je do bitcoinu nebo etherea. Pokud tak ale učiníte, smiřte se s tím, že už jste o ty peníze přišli."

"Můj názor na bitcoin se nezměnil. Je to uložiště hodnoty... které je ale spíš náboženstvím než reálným řešením jakéhokoli skutečného problému." 

"Bez ohledu na to, jak moc chtějí fandové [bitcoinu] předstírat, že jde o hedge proti různým apokalyptickým scénářům, ve skutečnosti o nic takového nejde. Státy v případě potřeby podniknout kroky, aby své měny a svou schopnost danit ochránily, takže čím více lidí uvěří, že jde o něco víc než jen uložení hodnoty, tím většímu riziku státní intervence čelí."

"K potenciálnímu benefitu bitcoinu... pokud půjde vše do pr**le, protože dneska tiskneme hromady peněz, což má nějaké globální důsledky, bitcoin se s tím může pokusit poprat. Ale pokud nic nezkolabuje, nemá z pohledu benefitu vůbec nic."

---

I přesto, že Cuban byl ohledně bitcoinu a kryptoměn dlouhodobě skeptický, protože zastával (a stále zřejmě zastává) názor, že pokud s nimi nebude schopna bez problémů operovat vaše babička, žádná zářná budoucnost je nečeká, neznamená to, že sám žádné kryptoměny nevlastní.

Jakožto správný investor si již v začátcích kryptoměn pár digitálních mincí nakoupil, uložil a od té doby je drží. Během své nedávné účasti v podcastu "The Delphi Podcast" Cuban také odhalil, jak dnes vypadá jeho kryptoměnové portfolio: "60 % bitcoin, 30 % ethereum a 10 % ostatní coiny."

 

Bitcoin je již 12 let stará a dnes nejpopulárnější kryptoměna a Cuban ji spíš jako měnu vnímá jako smysluplné aktivum pro uložení hodnoty: "V roce 2012 lidé říkali, že bitcoin je měna a já si říkal ‘Tohle prostě nemůže fungovat.‘ Ale celou dobu jsem říkal, že je to rozhodně držitel hodnoty, a pokud se vám lidi podaří přesvědčit, že jde díky algoritmicky omezenému množství o lepší alternativu než zlato, jeho cena poroste."

Cuban věří, že bitcoin má nad zlatem převahu a do budoucna ji i nadále mít bude: "Proto již nějaký pátek vlastním bitcoin a nikdy jsem ho neprodal."

Mimo bitcoin se však self-made miliardář a známý investor poměrně aktivně zajímá o Ethereum, blockchain, na němž běží druhá nejpopulárnější kryptoměna ether. Hlavním důvodem jsou tzv. chytré kontrakty, jež tato síť podporuje. Jde v podstatě o soubory kódu, který obsahuje sérii instrukcí a běží na blockchainu etherea.

"Co pro mě vše změnilo, byly chytré kontrakty. Chytré kontrakty se objevily na scéně a z nich vzniklo DeFi [decentralizované finance] a NFT [nezastupitelné kontrakty]. Tím byly přepsány pravidla hry a mě to celé velmi zaujalo. Proto mi dnes tento prostor velmi připomíná začátky internetu."

Cuban dává Ethereu postupem času větší šanci na adaptabilitu, "protože vývojáři mohou měnit a vylepšovat jeho vlastnosti."

"Vidím v tom mnohem větší potenciál na reálné aplikace, a proto vlastním také hromadu etherea. Trochu mě mrzí, že jsem jej nezačal kupovat dříve, začal jsem s nákupy až před čtyřmi lety, protože si jednoduše myslím, že tento blockchain je tím nejbližším, co dnes máme ke skutečné měně."

Co se týče těch zbylých 10 %, Cuban neprozradil, jaké další konkrétní coiny vlastní, ale "mimo bitcoin a Ethereum dnes není žádný další coin, na nějž bych ve velkém sázel a na který bych pohlížel jako na rovnocennou investici."

O jednom "altcoinu" v portfoliu Cubana však přece jen víme - v únoru nakupil malé množství "meme" kryptoměny dogecoin pro svého 11letého syna. Tuto investici vysvětlil jako "zábavnou a vzdělávací" pro svého syna, přičemž se o krypto-ekosystému chtěl víc dozvědět i on sám: "Některé coiny kupují pro zábavu, jiné pro to, abych do nich mohl víc proniknout a protože se o nich chci víc naučit," uzavřel Cuban.

#kryptomeny #cuban #portfolio #bitcoin #ethereum #investovani #zlato #digitalnizlato #alternativa #digitalnimena #potencial #chytrekontrakty #nezastupitelnetokeny #blockchain

Hodnocení: +23
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Znovu se ukazuje, ze nema smysl se zamerovat na to co lide verejne rikaji, ale kam tecou jejich penize;) Opakovane vidim palcove titulky jak tenhle pan rozporuje vse, cim si ostatni ospravedlnuji nakup BTC a najednou z neho vypadne, ze uz ma davno nakoupeno. Adoruje ETH pro chytre kontrakty, DeFi a NFT, ale nikde jsem ho zatim nevidel jak to na prvni dobrou vysvetlil nejake babicce a to, ze v nem ma (udajne) pulku toho co v BTC asi mluvi samo za sebe.

    +6
    • Hlavně v tom článku v angličtině psal něco ve smyslu, že hodnota jeho btc portfolia je 150 usd... Takže je to celé takové divné... ?

      0
    • Ono dost záleží, kolik reálně v tom má peněz. Tyhle rádoby portfólia kde jsou jen % zastoupení aktiv jsou celkem k ničemu. Těch 60% BTC je co? 3000 satoshi, 3 bitcoiny nebo 300 bitcoinů?

      +1