02.04.2021 4 minuty čtení

Může se stát zakladatel bitcoinu nejbohatším člověkem lidstva? Za jakou cenu by se musel obchodovat?

Aktuálně je nejbohatším člověkem lidstva zakladatel Amazonu, Jeff Bezos, jehož jmění se aktuálně pohybuje kolem hranice 183 miliard dolarů. Za jakou cenu by se musel obchodovat jediný Bitcoin, aby ho Satoshi Nakamoto překonal?

Abychom si mohli zodpovědět v nadpisu položenou otázku, je třeba vědět, kolik Bitcoinů by údajný zakladatel (zapomeňme nyní na fakt, že by se mohlo jednat o pseudonym skupiny lidí) bitcoinu mohl vlastnit. Posléze už nebude příliš náročné se dopočítat k hledané ceně nejstarší kryptoměny.

Kolik Bitcoinů Satoshi Nakamoto vlastní?

Whitepaper k bitcoinu vydal mýty opředený zakladatel nejstarší kryptoměny v říjnu 2008, 3. ledna 2009 pak byl vytěžen první blok blockchainu bitcoin, známý jako „blok genesis“. Vytěžením prvního bloku byl položen základ nejenom nové kryptoměnové sítě, ale také se jednalo o startovací okamžik nového revolučního odvětví – technologie, která v dnešních dnech mění naše životy.

V roce 2010 publikoval Sergio Demian Lerner výzkumnou práci, ve které zkoumal, jaký počet Bitcoinů by mohl Satoshi Nakamoto vlastnit. Prostřednictvím analýzy prvních vytěžených bloků odhadl, že zakladatel vlastní milion Bitcoinů. Přestože nejsou známá úplně přesná čísla, předpokládá se, že je to přibližně pravda a že se Satoshi Nakamotovi skutečně podařilo od ledna do července 2009 vytěžit více než milion Bitcoinů.

Při současné ceně (1. 4. 16:00) tak činí hodnota majetku zakladatele bitcoinu přibližně 59 miliard dolarů, což ho řadí na 20. místo žebříčku nejbohatších lidí světa. Z toho je zjevné, že pokud by se cena jedné mince vyšplhala někam k hranici 183 000 dolarů, znamenalo by to, že by se jmění Satoshi Nakamota vyrovnalo hodnotě majetku Jeffa Bezose (samozřejmě opět záleží, jak se v následujících měsících bude vyvíjet cena akcií Amazon).

Podobné nebo vyšší ceny by přitom Bitcoin mohl dosáhnout podle některých analytiků už v průběhu letošního roku.

Může cena Bitcoinu dosáhnout na hodnotu 183 000 dolarů? Případně kdy?

I když existuje mnoho cenových modelů, které předpovídají, že cena jednoho Bitcoinu se může vyšplhat kamkoliv v rozmezí 200 000 až 1 000 000 dolarů, asi nejznámějším modelem je model Stock-To-Flow, představený twitterovým uživatelem PlanB.

Model Stock-to-Flow předpovídá, že cena Bitcoinu dosáhne do konce letošního roku na hodnotu v rozmezí 100 000 – 288 000 dolarů. Model představený nizozemským institucionálním investorem vychází ze vzorce založeného na vztahu mezi hodnotou Bitcoinu oproti jeho stávající nabídce (Stock) a množství nově vytěžených Bitcoinů vstupujících na trh (flow).

V listopadu 2020 PlanB uvedl: „Lidé se mě ptají, jestli stále věřím svému modelu. Aby bylo jasno: nemám pochyb o tom, že bitcoinový Stock-to-Flow model je správný. Bitcoin skutečně bude v prosinci 2021 obchodovaný za cenu v rozmezí 100 000 až 288 000 dolarů.“ Nutno říct, že málokterý model tak přesně kopíruje vývoj reálné ceny Bitcoinu.

Pokud by se tak naplnil optimistický scénář, dosáhlo by Nakamotovo jmění do konce roku na hodnotu 288 miliard dolarů. Asi nemůžeme očekávat podobný růst akcií Amazon, který by přinesl Jeffu Bezosovi srovnatelné jmění.

Identita Satoshi Nakamota je však stále záhadou a vlastně ani nevíme, zda je tato osoba stále ještě naživu. Spekulovalo se, zda nemůže být onou záhadnou osobou Hal Finney, Adam Back nebo Paul Le Roux, ale nikdo se nepřekvapivě oficiálně nepřiznal. Stejně tak se může jednat skutečně o skupinu jednotlivců. Je tak pravděpodobné, že i když se pozitivní predikce ohledně ceny Bitcoinu naplní, na čele žebříčku nejbohatších miliardářů z tohoto důvodu změna neproběhne.  

Co myslíte? Na jakou cifru se může Bitcoin v letošním roce vyšplhat a odhalí někdy Satoshi Nakamoto svou identitu?

#kryptomeny #blockchain #bitcoin #miliardari #cenabitcoinu #predikcebitcoinu #bohatstvi #nejbohatsiclovek

Hodnocení: +29
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Může vůbec Satoshi Nakamoto odhalit svou identitu? Jestli by poté nemusel přijmout “odpovědnost” za Bitcoin.........

  0
  • Satoshi je pravděpodobně Hal Finney, který momentálně hybernuje v kryogenním spánku. Další adept je pak Adam Back, CEO firmy Blockstream. https://www.alza.cz/satoshi-nakamoto#hal-finney

   Podle mě to nikdy nezjistíme a tak je to dobře.

   0
  • tak se trochu bojím, jestli by se pak nemusel potýkat s "následky" 😁

   0