6 minut čtení

Analýza v praxi: Jak hledat podhodnocené růstové akcie?

Růstové akcie jsou pro investory vždy velkým lákadlem, jelikož mohou potenciálně vynést zhodnocení doslova jako z jiného světa. Ve srovnání s blue chipy jde o rizikovější akcie, ale některé umí během pár let vzrůst dvoj, troj nebo i desetinásobně.

Asi nejčastějším důvodem, proč se lidé nakonec rozhodnou růstovým akciím raději vyhnout, je fakt, že u většiny z nich není jejich obrovský dlouhodobý potenciál žádným tajemstvím. A toto všeobecné povědomí způsobí rapidní růst valuace i všech tradičních valuačních indikátorů do míst, kde už se konzervativnějším investorům vážně pro peněženku sahat nechce.

Některé růstové akcie nemají žádné P/E ratio, protože zatím žádné zisky neprodukují a jejich P/S ratio létá v řádu stovek (někdy dokonce i tisíců), jelikož hromada investorů v nich vidí z dlouhodobého pohledu potenciál, který však aktuálně žádná zajímavá čísla ještě nevytváří.

Lze nějakým způsobem najít růstové akcie, které mají potenciál výrazného růstu ceny a jejich valuace zatím stále nedosahuje až ke hvězdám? Ano. Níže najdete několik použitelných strategií, skrz které lze pomocí akciových screenerů vystopovat růstové akcie s potenciálem produkovat dlouhodobě slibné výnosy.

Zaprvé: Zaměřte se na P/S Ratio

Na začátku je důležité rozhodnout se, podle čeho budete určovat, která růstová akcie je nadhodnocená a která podhodnocená. V případě růstových akcií je lepší zaměřit se na již zmíněné P/S ratio (poměr tržní kapitalizace dané společnosti lomeno její tržby/prodeje), jelikož řada těchto firem stále není zisková a snaží se spíš co nejvíc snížit své aktuální ztráty.

Dalším specifikem u růstových akcií je to, že růst příjmů má větší význam než růst zisků. ALE jen za předpokladu, že se taková společnost zároveň zcela jasně snaží podnikat kroky, které vedou směrem k ziskovosti. Jak firma postupně "dospívá" a hlavně ve chvíli, kdy zisku reálně dosáhne, začne čistý zisk svou důležitostí stále víc růst příjmů převažovat.

Zadruhé: Porovnávejte akcie ze stejného segmentu

Když si vedle sebe postavíte růstovou akcii a akcii nějaké velké banky, bude růstová akcie vždy vypadat nesmyslně nadhodnocená. Proto je důležité porovnávat vždy jablka s jablky, což znamená najít si několik růstových akcií ze stejného segmentu a tržního prostředí.

Jako příklad si můžeme uvést Etsy ($ETSY) a Shopify ($SHOP). Byť jde o dvě e-commerce akcie s rozdílným byznys modelem, v principu obě společnosti prodejcům umožňují nabízet své produkty k prodeji na online tržišti.

Byznys model Etsy se víc podobá Amazonu, jelikož společnost rovněž nabízí platformu i kupující, zatímco Shopify připomíná spíš takové digitální obchodní centrum, kde vám dovolí otevřít si svůj obchod, ale dostat do něj zákazníky je již vaše odpovědnost (tohle de facto platí i pro Etsy, ale většinu zákazníků vám nakonec pomůže splašit algoritmus firmy).

Porovnáme-li si P/S ratio obou společností, $ETSY je aktuálně se 14,09 atraktivnější volbou než 44,14, které svítí u $SHOP.

Zatřetí: Hoďte očko na růst příjmů

Růst příjmů za posledních pár let vám může poskytnout přibližný obrázek toho, kam by se daný byznys mohl v budoucnu vydat. Byť historické výsledky samozřejmě nikdy negarantují ty budoucí, když vidíte společnost, jak se jí konstantně daří zvyšovat své příjmy o 20 a více procent už několik let v řadě, rozhodně jde o sebevědomý důkaz, že tahle firma má na to v podobném tempu pokračovat i ve vyšších cifrách.

Dejme si další příklad: Společnost eXp World Holdings ($EXPI) je cloud-based realitní makléř, který se dnes řadí k nejrychleji rostoucím technologickým společnostem na realitním trhu a disponuje více než 46 000 realitními agenty v USA, Kanadě, Británii, Austrálii, Jihoafrické republice, Indii, Mexiku, Portugalsku, Francii, Portoriu a Brazílii. V roce 2020 příjmy $EXPI díky pokračující expanzi vzrostly o 84 % na 1,8 miliardy dolarů. A analytici očekávají, že v letošním roce by tato cifra měla vzrůst na 2,7 miliardy dolarů, což by představovalo meziroční růst o 51 %.

V tuhle chvíli je samozřejmě předčasné říct, zda se společnosti letos podaří dosáhnout růstu příjmů o 50 %, ale pokud by k tomu skutečně došlo, při současném P/S ratiu 3,25 nám zároveň vychází forward P/S ratio 2,16 za předpokladu, že cena akcií zůstane stejná. Přemýšlet nad cenou konkrétní akcie tímto způsobem vám umožní lépe pochopit, jak se tyto klíčové indikátory mohou měnit, pokud společnost dosáhne svých stanovených hospodářských cílů.

Přehled základních metrik EXPI ve finvizu

Ve chvíli, kdy by cena akcií $EXPI začala růst, poroste samozřejmě i P/S ratio. Forward P/S ratio vám však v tomto případě velmi pěkně ukazuje, jak podhodnocenou se taková společnost může za pouhý rok stát, když se jí podaří pokračovat v růstu příjmů a cena akcií výrazně neporoste. Nakoupit eXp World Holdings při P/S ratiu 2,16 by byl skvělý vstup (popravdě ani dnešních 3,25 není vůbec k zahození).

Mimochodem, pokud si spočítáte forward P/S ratio u nadhodnocené akcie a i to vám vyjde stále nadhodnocené, je to znamení, že byste měli zůstat za postranní čarou a hledat jinde, nebo si počkat na příhodnější cenu.

Na závěr si ještě říkám, že by asi bylo dobré zmínit, jak k forward P/S ratiu dojít, protože jde o metriku, kterou na většině akciových screenerů nenajdete. Aktuální P/S ratio je jednoduše tržní valuace / tržby. V případě $EXPI tedy 5 850 000 000 / 1 800 000 000 = 3,25. A pro výhledovou variantu stačí celkové loňské prodeje zaměnit za ty očekávané pro letošní rok tzn. 5 850 000 000 / 2 700 000 000 = 2,16.

Kde hledat vhodné akcie pro analýzu?

Pokaždé, když narazíte na zajímavou růstovou akcii, projděte si vývoj jejich příjmů za posledních pár let (pokud jsou data k dispozici) a zkontrolujte P/S a forward P/S poměry. Tím ihned zjistíte, zda jste právě narazili na nadhodnocenou, nebo podhodnocenou růstovou akcii.

Osobně bych vám doporučil tuto strategii aplikovat na stock screener, který vám rychle pomůže najít všechny akcie, jež splňují vaše specifická kritéria. Užitečné weby pro tuto analýzu najdete také ZDE. Na úvod si můžete nechat vyjet akcie, jež za posledních 5 let dokázaly navýšit své tržby o 30 % nebo více ročně a jejichž P/S ratio je pod 10 a pustit se do práce tak, že to vezmete pěkně od A ?. Takhle to vypadá např. skrz screener finviz:

 

#investovani #rustoveakcie #analyza #valuace #psratio #trzby #hospodarskevysledky #screener #nastroje #indikatory #metriky

Hodnocení: +43
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Super článek. Je to takový hodnotový přístup pro růstové akcie. Já se spíše zaměřuji na produkt samotný, má smysl to co firma dělá? Je ten produkt v něčem revoluční? Jak velký je trh s tímto odvětvím? Srovnání konkurence. Většinou v tom nejsou žádné ratia aktuálních hodnot. Ale spíše očekávané za pár roku.

    +6
  • Díky za zajímavý edukativní článek. Metrika P/S je v tomto velmi důležitá, nicméně určitě by to neměl být jediný hodnotící parametr. Je třeba vzít v úvahu i další důležité ukazatele, jako je např. P/B a zejm. P/E.

    Obzvláště P/E bývá u růstových akcií častokrát vysoké, nicméně ve zmíněném příkladu eXp World Holdings mi už přijde za hranou (215,34 je i na růstovou akcii fakt hodně).

    Jak správně píše @maroun2, je třeba pohlížet na růstovou akcii hlavně fundamentálně a "z dálky" - tj. zhodnotit možnosti daného trhu/sektoru a zejména nabízeného produktu/služby.

    +1