5 minut čtení

Jak dnes uspět na divokém akciovém trhu? Inspirujte se Buffettem a dalšími hodnotovými investory

Opravdu je to tentokrát jinak, nebo většina investorů prostě nechce vidět, co je zjevné? Jsme svědky opakující se historie, nebo jsou aktuální ohodnocení akciových titulů opodstatněná? Ať leží pravda kdekoliv, buďte obezřetní.

Od začátku roku 2021 se tradují na akciovém trhu dva mýty, které si investoři vyprávějí, aby ospravedlnili současný býčí příběh akciového trhu. První zní, že nízké úrokové sazby ospravedlňují vysoká ocenění. Druhým je to, že vysoká ocenění akciového trhu stále nedosahují úrovně z období dot.com bubliny, proto neexistuje žádná akciová bublina.

Oba tyto pohledy jsou racionalizací investorů, aby mohli pokračovat v investování a „přeplácení“ za aktiva jako jsou #Tesla ($TSLA), #Airbnb ($ABNB) nebo #Snowflake ($SNOW). Bohužel, jak investoři nakupují stále rizikovější aktiva, přičemž jsou pohánění stádní mentalitou, budou konečné výsledky jejich investic jenom děsivější. Nenechte se zmást, nedávná korekce některých technologických akcií neznamená, že by se jejich obchodovaná cena začala vracet k racionálním hodnotám. Vždyť se právě Tesla stále obchoduje za téměř 1000násobek ziskovosti.

Shillerovo P/E ratio vyjadřující relativní ohodnocení amerického akciového trhu. | Zdroj: multpl.com

Někteří investoři bezhlavě investují do růstových akcií, někteří nováčci berou investování na akciovém trhu jako hru. Nic proti tomu nemám, ale každý by si měl uvědomovat potenciální následky svého jednání. Řada z investorů je pak přesvědčená, že budou mít možnost z trhu vystoupit dříve, než se aktuální poptávka po akciích nasytí a než se zvrtnou věci špatným směrem.

„Tentokrát je to jinak“ zaznívá z úst investorů před splasknutím každé významné bubliny

V roce 1929 na vrcholu tržní růstové hysterie vyslovil ekonom Irving Fisher dnes již legendární slova: „Akcie nyní dosáhly trvalé náhorní plošiny.“ Burzovní krach začal o týden později a cena akcií, která měla být údajně trvalou náhorní plošinou, se propadla o 85 %. Trvalo desítky let, než se akciový trh ze svého propadu vzpamatoval. Podobně hovořili v roce 1999 James Glassman a Kevin Hassett, autoři knihy DOW 36,000: „Akcie jsou nyní uprostřed jedinečného růstu k ještě mnohem vyšším úrovním, do blízkosti 36 tisíc bodů indexu Dow." Nejinak tomu bylo i v roce 2008, kdy tehdejší předseda americké centrální banky, Ben Bernanke prohlásil, že Fed v současnosti nečeká žádnou recesi.

Tentokrát je to jiné, dnešní podniky se liší, což ospravedlňuje vysoké násobky ocenění společností, které třeba ani nevytvářejí zisk. To jsou obvyklé výkřiky dnešních investorů.

Vezměte si za příklad společnost Door Dash ($DASH), která vstoupila na burzu koncem roku 2020. Společnost nevydělává peníze, je ve ztrátě od svého založení. I přesto, že se „americká obdoba českého Dáme jídlo“ nacházela díky lockdownům a zavřeným restauracím v nejlepší pozici, jakou kdy zažila, stále má zápornou provozní marži -15 %.

Mnoho společností krátce po IPO je stále ztrátových, ale stávající ocenění Door Dash, přestože se cena akcií od IPO propadla o polovinu je mírně řečeno přehnané. Očekává se, že Door Dash v letošním roce vygeneruje EBITDu, což je obdoba volných peněžních toků, ve výši 190 milionů dolarů, ocenění společnosti však aktuálně činí 41 miliard dolarů, což se rovná násobku EV/EBITDA 215!

Porovnejme Door Dash s Microsoftem ($MSFT), jednou z nejlepších světových společností s miliardovými ročními zisky, který charakterizuje poměr EV/EBITDA 24 s EBITDou 72 183 milionů dolarů.

Door Dash se přitom aktuálně obchoduje stále za 130 dolarů za akcii, zatímco Microsoft za cenu 235 dolarů. Jak je to možné? Za stále nesmyslným oceněním ztrátové společnosti Door Dash hledejte hysterii na trhu a touhy po rychlém a snadném vydělání peněz.

Ok, připusťme si, že jsme v bublině, takže co dělat?

Jednoduše byste měli mít plán a tímto plánem se řídit. Aktuálně bych se snažil hledat skvělé podniky, které se obchodují za rozumné ceny. To byste koneckonců měli dělat vždy, dnes je však obezřetnost na místě více než kdy jindy. Tedy vycházet z principů investiční strategie Warrena Buffetta, Benjamina Grahama, Joela Greenblatta a dalších hodnotových investorů.

Použití jejich investičního přístupu vám může pomoci najít skvělé společnosti, které mají slušné vyhlídky na dlouhodobou ziskovost. Bohatství prostřednictvím investování můžete budovat díky tomu, že kupujete skvělé podniky na dlouhou dobu. Nikoliv díky tomu, že se budete zaměřovat na akcie, které jsou momentálně na Wall Street populární a extrémně předražené.

#akcie #jakinvestovat #investovani #akciovytrh #bublina #predrazeneakcie #strategie #investicnistrategie #hodnotoveinvestovani #oceneni #Buffett #Graham #Greenblatt

Hodnocení: +23
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Pěkný článek. Souhlasím s napsaným názorem a potřebou umět vybrat hodnotové akcie firem. 

    Aktuální cenu a oblíbenost třeba Tesly (v tomto trhu se obchodují velké objemy),  je možné využít ve svůj prospěch uváženým nákupem opcí. Tam řídím své riziko a maximální ztrátu. A zisky z těchto opčních obchodů je pak vhodné investovat právě do těch hodnotových firem, které nás učí vybírat právě Warren Buffett a Benjamin Graham.

    0
    • využití opcí je určitě zajímavá strategie. :-) ... osobně se v tom bohužel moc neorientuji, možná bych si měl mezery doplnit... ? díky za tip

      0