1. CRISPR Therapeutics ($CRSP)
Pokud se aspoň trochu zajímáte o moderní vědu a říká vám něco pojem editace genů, pravděpodobně už jste název CRISPR někde zaslechli. Metoda CRISPR/Cas9 je považována za revoluční způsob přepisu genů v DNA, který je dnes využíván na celém světě a ne, nejde o shodu jmen. $CRSP dnes tuto metodu využívá k vývoji nových revolučních léků, přičemž za zmínku z jejího vývoje aktuálně stojí tři konkrétní projekty a iniciativy.
Aktuálně nejnadějnějším kandidátem na vznik reálného farmaceutického produktu je lék CTX001. Ten CRISPR vyvíjí v rámci partnerství s Vertex Pharmaceuticals ($VRTX) jakožto efektivní preparát proti hemoglobinopatii neboli poruše tvorby hemoglobinu a také proti podobným onemocněním, jež negativně ovlivňují funkci červených krvinek.
Loni v prosinci společnosti oznámily, že preparát CTX001 v rámci klinické studie dokázal u 10 pacientů zcela vyléčit dvě různá krevní onemocnění. Studie se stále nachází ve fázi 1/2, v níž se primárně testuje bezpečnost léku, potenciální vedlejší účinky či vhodné dávkování. Management CRISPRu očekává, že by měl pro validitu studie svého nejnadějnějšího produktu získat dostatek účastníků během letošního roku.
Druhým směrem, v němž se dnes CRISPR aktivně angažuje, jsou imunoonkologické léky, tedy takové preparáty, jež k boji s různými typy rakovin dokáží dostatečně vyburcovat přirozenou sílu našeho imunitního systému. V této oblasti má aktuálně $CRSP ve vývoji celkem 3 různé preparáty, které fungují na principu transplantace genově upravených buněk zdravého dárce do těla pacienta. A o aktuálním stavu všech tří bychom se měli letos dozvědět další novinky. Jeden z preparátů však již prokázal, že vhodně upravená buňka dokáže v pacientově imunitním systému vyvolat velmi silnou reakci na jednu z nejhorších forem Non-Hodgkinova lymfomu, jež způsobuje rakovinu krve.
A do třetice se $CRSP angažuje ve velmi zajímavém oboru regenerativní medicíny, kde spolupracuje s odborníkem v tomto oboru - soukromou společností ViaCyte (u které se už od loňská šušká o možném IPO na obzoru). Společnosti aktuálně provádějí klinickou studii ve fázi 1/2, jež kombinuje expertízu ViaCyte v kmenových buňkách s genovou editací CRISPRu s cílem vyvinout nový způsob léčby diabetu. Jde o přístup založený na 20 let staré studii, jež k léčbě využila stále živé pankreatické (slinivka břišní) buňky zesnulých lidí. Stejně jako v předchozích dvou příkladech i zde platí, že pokud by se tato léčba ukázala být efektivní, akcie by to na své ceně velmi rychle ukázaly. Konkrétně v tomto případě by však zřejmě šlo o ještě větší úspěch, jelikož by znamenal potenciální disrupci trhu s inzulínem, jež má dnes hodnotu 28 miliard dolarů.
CRISPR Therapeutics je - jako všechny biotechnologické a farmaceutické společnosti - vhodnou volbou pro někoho, kdo se trochu o vědu/technologie zajímá a předchozí odstavce jej neunudily k smrti. Tahle společnost má každopádně našlápnuto hned k několika potenciálním vědeckým pokrokům najednou a skýtá do budoucna velmi zajímavý potenciál nabourat zavedené pořádky.
2. Proto Labs ($PRLB)
3D tisk je dnes vnímán jako potenciální revoluce výrobního procesu srovnatelná s tím, co nám svého času přinesla výrobní linka Henryho Forda. Dnes už totiž není primárním problémem výrobního procesu rychlost a efektivita masové výroby, nýbrž skutečnost, že výroba jakéhokoli nového produktu je finančně náročná záležitost. Bez ohledu na to, zda chcete vyrobit jeden nový design produktu, nebo jich vyrobit tisíc najednou, neobejdete se bez identických přístrojů a vybavení.
Zde proto na scénu přichází bezkonkurenční flexibilita 3D tisku, který se zdá být ideálním doplňkem dnešní pulzující technologické doby, jež je schopná produkovat nové inovace jako na běžícím pásu, avšak tradiční výrobní procesy už tomuto tempu leckdy nestíhají.
Jednou ze společností, která se snaží jít této Achillově patě dnešního výrobního procesu naproti, je Proto Labs. Ta si svůj byznys model postavila na základě schopnosti dodávat klientům na zakázku vyrobené součástky s dosud neslýchanou rychlostí. Firma takto v loňském roce obsloužila přes 18 tisíc individuálních produktových designérů a rozhodně neplánuje zpomalit.
Tento přístup $PRLB je dnes možný díky technologii 3D tisku, v níž jsou komponenty postupně vytvářeny skládáním materiálu do předem připraveného designu, což je přesný opak tradičního postupu, kdy začínáte s hromadou materiálu a nakonec většinu z něj odstraníte. Výsledkem je levnější a rychlejší výrobní metoda, která své nesporné výhody prokázala i v rámci pandemie, kdy společnost Proto Labs dokázala vyrábět nové součástky a pro ventilátory a diagnostická zařízení zcela bezkonkurenční rychlostí.
Hezky vypadající potenciál Proto Labs dnes kazí jediná věc - skutečný růst společnosti. Loňské příjmy dosáhly 434 milionů dolarů, což je o 6 % méně než v roce 2019, přičemž za meziroční pokles není možné nutně vinit pandemii. Příjmy z roku 2019 totiž byly meziročně ve srovnání s rokem 2018 vyšší jen o 3 %. Problém bude jinde a na jeho vyřešení si nyní společnost našla nového lídra.
Po 7 letech ve vedení společnosti odešla do důchodu Vicki Holt, kterou tento měsíc nahradil Rob Bodor. Jeho vizí je nabídnout klientům společnosti mnohem přívětivější uživatelské prostředí a také výrazně expandovat nabídku služeb, které je $PRLB schopná realizovat. Cíl je jasný - pořádně letos nakopnout prodeje. V listopadu v Evropě a v únoru v Americe byla spuštěna nová faceliftovaná uživatelská platforma Proto Labs 2.0. A nový CEO slibuje, že během letošního roku společnost plánuje postupně představit zákazníkům řadu nových možností, kterými budou $PRLB pro své potřeby moci využívat.
Za zmínku rovněž stojí nedávná akvizice společnosti 3D Hubs, která Proto Labs přinesla cennou databázi potenciálních výrobních partnerů pro zakázky, jež není firma sama schopna přijmout. I přes velké plány se očekávání managementu pro letošní Q1, jež by mělo svými výsledky kopírovat roky 2019 a 2020, staly pro investory studenou sprchou a akcie od lednových maxim ztratila již 50 % své hodnoty.
Je patrné, že akcionáři jsou vůči $PRLB aktuálně lehce netrpěliví a rádi by viděli explozivní růst podobný tomu, který předvádí řada jiných disruptorů. Za to pro dlouhodobé investory, kteří se dívají až za současný horizont, by mohlo jít o velmi zajímavou slevovou akci.
#akcie #technologie #biotechnologie #crispr #genetika #genovaeditace #dna #leky #protolabs #3dtisk #vyrobniproces #efektivita #inovace #disrupce #revoluce
V obou vidím velkou budoucnost, jen to bude déle trvat. O CRISP asi není třeba příliš mluvit - přesná medicína je velkým příslibem do budoucna. A PRLB jsem shodou okolností dnes tak trochu studoval - je to neuvěřitelná společnost s obrovským výrobním potenciálem, bohužel stále velmi brzděna Covidem. Sám nějaké akcie vlastním, zatím si tedy příliš dobře nevedou, ale právě proto, že v nich vidím velký potenciál do budoucna jim věřím a ponechám si je.
@Stan1000 ?
PRLB dnes "krásných" dalších15% dolů.... Nevím nevím.... Za 1 rok velký mínus
Doporučit někomu nákup se slovy "problém bude jinde, společnost si našla jiného lídra" a ani ten lídr nestojí za další zmínku mi nepřijde moc seriózní.
@petrkucera Jak to myslíte? Je zmíněn hned v dalším odstavci.
@tomasdurcak Omlouvám se, četl jsem to na malé obrazovce a nějak mi ten další odstavec ujel.