21.03.2021 5 minut čtení

Toto je možná vůbec nejdůležitější poselství, které byste si měli vzít od Warrena Buffetta

Warren Buffett je jedním z nejlepších investorů všech dob a bezpochyby tím nejbohatším. Se jměním okolo 96 miliard dolarů jsou před ním v žebříčku nejbohatších lidí světa pouze zakladatelé globálních korporací. Co jste od něj možná ještě neslyšeli?

Každému člověku, který hodlá uspět v podnikání nebo investování, se určitě vyplatí studovat Warrena Buffetta. Skvělou zprávou je, že se Věštec z Omahy o svou moudrost rád dělí. Většina jeho lekcí souvisí s investováním, některé však lze aplikovat nejenom v této oblasti, ale i obecně v životě. Jako například následující poselství. Budete-li se ho držet, možná se vám podaří v životě dosáhnout významného posunu.

Warren Buffett na svých přednáškách v průběhu let hovořil několikrát o tom, jak moc jsme ovlivňovaní – ať už k lepšímu nebo horšímu – lidmi kolem nás. Jednou z nejnezapomenutelnějších moudrostí, kterou Buffett sdílel se svými posluchači tak byla tato:

„Je lepší trávit čas s lidmi, kteří jsou lepší než vy. Vybírejte si kolegy chovající se lépe než vy – a začnete se jim blížit.“

Buffett dále varuje:

„Pokud se potloukáte s lidmi, kteří se chovají hůře než vy, brzy vás začnou stahovat podobným směrem.“

Rovněž často studentům přednášel o důležitosti výběru správných vzorů, k čemuž říká:

„Stačí si vybrat osobu, kterou ve třídě obdivujete nejvíce, posadit se a sepsat si důvody, proč k ní vzhlížíte… Není nic jednoduššího než zjistit, jaké vlastnosti obdivujete. Jakmile se to dozvíte, můžete se jednoduše rozhodnout, že se takovou osobou stanete vy sami. Jediným způsobem, jak toho dosáhnout však je, že převezmete vlastnosti jiných lidí, které obdivujete.“

Měli bychom si uvědomit jeden fakt, sami jsme poměrně zranitelní a mnohem slabší než jako skupina. Výhradně samostatný člověk může snadno upadnout do přežitých návyků, může se nechat snadno ovlivnit negativními vnějšími vlivy a nechat jimi dramaticky ovlivňovat své myšlení a následně i finanční výsledky.

Mnoho investorů si myslí, že se musí všechno naučit sami, případně všechno dělat po svém

Mnoho lidí si myslí, že zkrátka rozumí jakémukoliv problému lépe než všichni ostatní. Částečně to také může souviset s tím, že nejsou obklopení správnými lidmi – podporujícími a povzbuzujícími. Jejich hledání je přitom stále těžší, čím úspěšnější jsou. Nemůžete však dosáhnout svého nejlepšího já, pokud budete v izolaci od světa. Potřebujete k tomu i další lidi.

Klíčem je trávení času s lidmi, kteří vás inspirují, posilují a podporují. Často se říká, že jste průměrem 5 osob, se kterými trávíte nejvíce času a něco na této myšlence určitě bude. To platí jak v osobní, tak pracovní rovině. Pojďme se však držet toho pracovního – investování a podnikání… Když se zamyslíte nad skupinou vašich nejbližších kolegů a spolupracovníků, které znáte třeba už roky a položíte si následující otázky, odpovíte si na ně kladně?

 • Pomáhají vám dosáhnout vašich nejhlubších snů a cílů a naplnění účelu vašeho života?
 • Podporují vás v neustálém zkoušení nových věcí, nebo vás nechávají sklouznout k rutině a setrvání ve vaší komfortní zóně?
 • Jsou úrodnou půdou pro rozvoj vašich nápadů a poskytují vám podněty, které vám pomáhají překonávat výzvy, kterým čelíte?
 • Podporují vás i v okamžicích, kdy čelíte složitým výzvám?
 • Inspirují vás, abyste pokračovali ve svém snažení, jak nejlépe dovedete?

Pokud ne, co uděláte, aby se to změnilo?

Nakonec je jen na vás, abyste našli a vytvořili si skupinu kolegů a spolupracovníků, která vám pomůže dosáhnout života, který chcete žít.

Americký freelance žurnalista a novelista, Chuck Palahniuk na podobné téma pronesl zajímavou myšlenku:

„Nic ze mě není originální. Jsem spojeným úsilím každého člověka, kterého jsem kdy poznal.“

Nemám moc rád takové ty motivační kecy, nicméně si myslím, že je úspěch nakažlivý. Pokud se budete setkávat s úspěšnými lidmi – podnikateli, investory – pravděpodobně se jimi také stanete. Samozřejmě, bez práce nikoliv. Je však velmi pravděpodobné, že se nakonec stanete produktem lidí, kteří vás podporovali a zbytečně vám nepochlebovali – typ lidí, který vás podpoří a možná popostrčí do výzev, které vám mohou pomoci dosáhnout více.

Najděte si možná nějakého mentora, protože člověk bez podpory se často vzdá svých ambicí, podvolí se, skloní hlavu a spokojí se s tím, co momentálně má.

Nyní nastala kritická doba, kdy je čas růst. Ale také čas přemýšlet o tom, že nevíte všechno a vždy se toho můžete naučit mnohem více, pokud se budete obklopovat těmi správnými lidmi.

#investovani #podnikani #rust #osobnirust #warrenbuffett #moudrost #zivotnilekce #mentor #návod

Hodnocení: +45
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Tohle je myšlenka, kterou jsem už slyšela nebo četla vícekrát (od různých úspěšných lidí), a jednoznačně s ní souhlasím. 👍

  +5
  • jooo určtě taky souhlasím :-) proto jsem o tom i psal...

   +2
 • Proto se snažím o networking. :)

  Ale jsem v tom strašnej. :D

  +1
  • taky to nepatří mezi mé nejsilnější stránky 😂

   +1
 • Souhlas 🙏

  +1
 • Je to vidět už od malých dětiček. Když je máte doma jsou pod vaším vlivem a je to tak v pořádku :-) Poté je pustíte do školky, školy, zájmových spolků a divíte se jak se mění :-) Prostředí člověka ovlivňuje více, než si většina z nás skutečně uvědomuje (naštěstí). Kdyby si to každý uvědomoval naplno tak se nikdo s nikým nebude chtít stýkat, protože je vždy někdo ten horší :-)))

  0
  • jednak máte pravdu a pak bych to neviděl tak pesimisticky, jde o to, co v druhých lidech hledáte, jestli to pozitivní nebo negativní 😁

   0