4 minuty čtení

Pokud na následujících 5 otázek odpovíte 5krát "ANO", můžete se pustit do akciového investování

Investování se během současné pandemie stalo jednou z oblíbených kratochvílí, do niž lidé, kteří nepřišli o svůj příjem, vkládají peníze, jež aktuálně nemají kde jinde utratit. Ještě než vyrazíte na burzu, měli byste ale říct 5x ano na tyto otázky.

1. Jste bez jakýchkoli dluhů s vysokými úroky?

Úroky spotřebitelských úvěrů se mnohdy pohybují okolo 5-10 % a v případě kontokorentů jdou zpravidla přes 10 a leckdy i 20 %. To je problém, protože pokud se budeme bavit o průměrné roční výnosnosti nejpopulárnějšího akciového benchmarku - indexu S&P 500 - dojdeme k číslu 10 %. Jinými slovy, pokud máte na krku dluh, jehož úrok přesahuje 10 %, ušetříte v důsledku víc, pokud volné peníze použijete na jeho splacení, než kdybyste je během typického roku poslali do akcií.

2. Máte vybudovaný dostatečně velký nouzový fond?

Ještě než se vrhnete do víru akciových trhů, pořádně si spočítejte, jak velký by měl být váš nouzový fond. Na základě standardních měsíčních výdajů byste měli mít k dispozici dostatek hotovosti aspoň pro pohodlné existování na 6 měsíců. Pokud máte k dispozici méně než 6 měsíců, je na místě opatrnost.

Tříměsíční nouzový fond může být dostatečný, pokud pracujete ve stabilním odvětví a víte, že i když zítra přijdete o práci, nebude problém sehnat si rychle novou. Jestliže si ale lusknutím prstu nový příjem nemůžete zajistit, nebo jsou vaše příjmy nestabilní, je půlroční rezerva rozhodně na místě. V takovém případě byste volnou hotovost místo investic měli nejdříve umistit do dostatečných rezerv.

3. Neočekáváte žádné velké výdaje?

Nouzový fond slouží k tomu, aby vás chránil před nečekanými výdaji. Řada velkých výdajů je však zároveň velmi snadno predikovatelná. Víte-li už dnes, že se na obzoru rýsuje velký účet za svatbu, zdravotní výlohy či rekonstrukci bydlení, měly by peníze na tyto záležitosti být odloženy na nějakém bezpečnějším místě, než je akciový trh (nebo burza všeobecně).

V těchto vodách musíte totiž vždy počítat s tím, že můžete potenciálně o všechny peníze přijít. Což by následně znamenalo nutnost zadlužit se, nebo v lepším případě to, že se vaše nouzové úspory významným způsobem ztenčí.

4. Nebudete volný kapitál dalších 5 let potřebovat?

Mezi retailovými nováčky, kteří v posledních 12 měsících poprvé nakoukli za oponu investování, se obrovské popularitě těší intradenní a krátkodobé spekulativní investování. V řadách nejúspěšnějších investorů však zpravidla najdete spíš ty, kteří své nakoupené pozice drží dlouhodobě v horizontu let či dokonce celých dekád.

Proto mezi základní pravidla in vestování do akcií patří i to, že investovaný kapitál by měly tvořit jen prostředky, které jisto jistě nebudete během dalších pěti či více let potřebovat. Investovat byste ideálně měli jen tehdy, pokud si můžete dovolit zůstat v trhu se svými pozicemi dlouhodobě.

5. Neočekáváte od trhů stejné výnosy jako v roce 2020?

Loňské výnosy akciového trhu mohou popravdě být velice zavádějící. Naprostá většina nových investorů se do trhů dostala až po březnových výprodejích - v USA to do jisté míry podnítily i šeky na 1200 $, jež tehdy rozesílala americká vláda (podobně jako nyní). V aktuální chvíli se však trhy nacházejí ve zcela jiné situaci a očekávat identický trh by bylo více než naivní.

Akcie jako Zoom ($ZM) či Peloton ($PTON) navíc loni prodělaly rapidní růst způsobený především globálními lockdowny a do jisté míry již "vychladly". A třeba index S&P 500 je od oněch loňských březnových minim aktuálně v plusu o více než 40 %. Výše jsme si řekli, že jeho dlouhodobé průměrné zhodnocení je 10 % ročně, což naznačuje, jak abnormální výnosy loňský rok přinesl a proč není na místě mít dnes od trhů podobná očekávání.

#osobnifinance #investovani #dluhy #uroky #nouzovyfond #financnirezerva #vydaje #kapital #financnicile #zivotniplany #hypoteka #bydleni #zhodnoceni #trhy #akcie

Hodnocení: +35
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.