20.03.2021 6 minut čtení

Máte volných 100 000 Kč? Tyto 3 akcie můžete dnes koupit a držet je třeba desítky let

Následující tři akcie nabízejí skvělou kombinaci růstu a stability. Navíc působí v oblastech, od kterých si může investor slibovat dlouhotrvající růst. Pokud přemýšlíte, kam nyní investovat dlouhodobě, tohle může být správná cesta.

Od dlouhodobých investic byste si měli slibovat stabilitu a pokud možno udržitelný růst, na který se budete moci spolehnout nejlépe v dalších několika desetiletích. Na takhle dlouhém časovém horizontu je poměrně náročné odhadovat, co se bude dít. Existuje však několik kritérií, která by měla taková dlouhodobá investice splňovat.

Kromě kombinace růstového potenciálu a stability by se mělo jednat o lídry odvětví s výraznými bariérami pro vstup nových konkurentů. Tyto odvětví by pak měly splňovat předpoklady dlouhodobého růstu. Od jakých trendů si nyní můžete slibovat dlouhodobý růst? Bez pochyby se jedná o celou řadu technologií – cloud computingem začínaje, přes kybernetickou bezpečnost až po analýzu dat. Lídři v těchto oborech zde budou působit velmi pravděpodobně ještě několik následujících desítek let, a proto se jednoznačně vyplatí o nich zauvažovat jako o dlouhodobé investici.

Pokud tak nyní hledáte místo, kam investovat například zmiňovaných 100 000 Kč, mohli byste zvážit například následující tři akcie.

1. Amazon ($AMZN)

Amazon asi není třeba blíže představovat už toho o něm bylo napsáno dost, to ovšem neznamená, že by se nehodil jako kandidát na dlouhodobou investici. Zvlášť když se cena jeho akcií už téměř půl roku pohybuje stranou a drtivá většina analytiků vidí jeho aktuální cílovou cenu o přibližně 33 % výše. To je však pouze krátkodobý výhled, proč byste měli investovat do Amazonu z dlouhodobého hlediska?

Amazon momentálně ovládá téměř 50% podíl amerického e-commerce trhu. I když růst tohoto odvětví výrazně urychlila pandemie, neznamená to, že by měl být u konce, spíše naopak. Řada lidí se naučila nakupovat online a už se jim nebude chtít opět vracet k off-line nákupům. Amazon má přitom obrovskou konkurenční výhodu ve skvělém logistickém systému, síťovém efektu, silné značce a možnosti dosahovat úspor z rozsahu.

To však není všechno. #Amazon se v nedávné době začal soustředit na cloud computing a rychle si vybudoval vedoucí pozici na tomto hi-tech trhu. AWS přitom momentálně tvoří už 30 % tržeb společnosti, přičemž cloudové podnikání charakterizuje mnohem vyšší marže. Odvětví navíc v blízké budoucnosti velmi výrazně poroste díky zřetelné digitální transformaci. Ačkoliv konkurence nespí a zejména #Microsoft plně pochopil potenciál tohoto trhu, minimálně pár následujících let si Amazon své vedoucí postavení udrží (pokud ho vůbec někdy bude schopný Microsoft dohnat).

Aby toho nebylo málo, Amazon se stává důležitým hráčem i na poli streamování. Jeho služba Prime pro sdílení filmů, pořadů, hudby i živých sportovních přenosů již má 150 milionů předplatitelů – jenom pro srovnání, #Netflix má momentálně něco přes 200 milionů předplatitelů. Jen těžko tak budete hledat společnost, která by byla jedním z dominantních hráčů v tolika rostoucích odvětví.

Cena akcií Amazon za posledních 9 měsíců. Zdroj: finviz.com

2. Veeva Systems ($VEEV)

#Veeva nabízí cloudové softwarové produkty a služby, zaměřuje se však na velmi úzkou a specializovanou tržní niku. Mezi její klienty patří více než 900 společností z oblasti biotechnologických věd. Její produkty a služby jsou tak nezbytné pro fungování řady farmaceutických a biotechnologických společností. Zprostředkovaně se tak podílí nejenom na klinických zkouškách léků, ale i správě dat, dodržování předpisů, kontrole kvality a řízení vztahů se zákazníky. Ve své úzké oblasti dominuje na trhu cloudových CRM systémů, což tuto společnost staví v příštích letech do skvělé pozice.

Veeva je z hlediska tradičních oceňovacích měřítek drahá, po nedávné korekci ceny se však nyní obchoduje 30 % pod její cílovou cenou. Tržby společnosti v posledních 3 letech rostly o více než 25 % ročně a neexistuje pádný důvod, proč by měl tento růst nyní ustrnout. Farmaceutické i biotechnologické firmy se budou nadále rozvíjet a růst, přičemž technologie budou v jejich fungování hrát stále důležitější roli.

Analýza dat a umělá inteligence mohou pomoci těmto společnostem minimalizovat výdaje na vývoj a marketing produktů a prodejci těchto technologií budou z těchto trendů prosperovat. Veeva nabízí biotechnologickým a farmaceutickým společnostem disruptivní softwarová řešení. Toho dosahuje díky neustálému výzkumu a vývoji i akvizicím menších společností. Její dominantní podíl na tomto specializovaném trhu v následujících letech těžko někdo ohrozí. Proto by mohla být tato akcie skvělým místem, kam byste mohli dlouhodobě investovat své peníze.

Cena akcií Veeva Systems za posledních 9 měsíců. Zdroj: finviz.com

3. Salesforce ($CRM)

#Salesforce je dinosaurem na poli CRM systémů, to ovšem neznamená, že by se neposouvalo dopředu. Společnost momentálně nabízí širokou sadu cloudových nástrojů pro správu vztahů se zákazníky. Je přitom obchodním partnerem podniků všech velikostí a jeho globální tržní podíl 20 % je větší než podíl čtyř největších konkurentů dohromady, mezi které patří mj. #Adobe nebo #Oracle.

Salesforce si navíc udržuje důležitou konkurenční výhodu – nabízí širokou řadu nástrojů SaaS pro marketingové účely, které jsou nesmírně důležité při tvorbě prodejních strategií v řadě podniků. Data, která Salesforce ze svých spoluprací schraňuje, jsou ve světě, kde získává analýza dat na stále vyšší důležitosti, stále hodnotnější.

Akcie Salesforce se rovněž neobchodují za nejnižší cenu, ale po nedávném propadu se opět nacházejí hluboko pod cílovou cenou analytiků. Růst tržeb společnosti se pak drží dlouhodobě okolo 25 % ročně a vzhledem k velkému náskoku před konkurencí je velmi pravděpodobné, že bude Salesforce růst i nadále. Hodnota společnosti by tak časem měla „dohnat“ její vyšší ocenění, i když to možná bude chvíli trvat. To vás však na dlouhém časovém horizontu nemusí příliš trápit. Opět se jedná o podnik, který je nezpochybnitelným lídrem v rostoucím odvětví s budoucností a nákup těchto akcií by se vám měl z dlouhodobého hlediska vyplatit.

Cena akcií Salesforce za posledních 9 měsíců. Zdroj: finviz.com

#akcie #jakinvestovat #investovani #americkeakcie #akciovytrh #dlouhodobeinvestice #technologickeakcie #cloud #cloudovetechnologie

Hodnocení: +52
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Proč vlastně Amazon nesplitoval své akcie? Ta absolutní cena za jeden kus pro retail moc není....aneb přestanu půl roku přikupovat akcie a za našetřený peníz si koupím jednu akcii Amazonu :-), byť to může být dobrá investice....

  +3
  • Taky mi to nejde do hlavy. Proč neudělají split, tím by se nahrnulo vice investorů.

   0
  • Bezos se nezajímá o cenu akcie - viz. videa na Youtube. Vysoká cena zabraňuje retailu kupovat opce - tím se sníží volatilita akcie.

   +1
  • @jakubKoutny přesně tohle jsem si říkal tak, pozice na dlouho prostě kopuju o Fio a tam můžu kupovat jenom celé akcie a ty 3 000 dolarů, jsou pro mě trošku moc no..takže to syslím, u eTora jenom frakční podíly, ale moc mi to nevyhovuje...eToro mám na spekulace...

   0
  • Ten důvod, proč nesplitovat akcie, je, aby si je právě nekupovali ti "malí", kteří způsobí volatilitu.

   0
  • @vaclavpe já bych to ale držel dlouhodobě 😁 no nic počkám si a po příležitosti se podívám zatím jinde...

   0
 • Za me rozhodne $AMZN, jen skoda te ceny, zatim budu setrit a pockam na nejakou vetsi korekci.

  +1
 • 1. Amazon má PE kolem 70

  2. Veeva má dokonce PE 110. 

  3. salesforce má sice jen cca 48, ale i tak je to dost

  Netvrdím, že PE je jediný údaj, který je třeba posuzovat. Věřím ale, že všechny akcie se v dlouhém horizontu vrátí ke své skutečné hodnotě. Krátkodobě se cena může pochopitelně chovat jakkoliv. V dlouhém horizontu ovšem u těchto firem cena akcií klesne nebo budou muset firmy zvyšovat své zisky o desítky procent ročně. Jak je to u těchto firem pravděpodobné, musí posoudit každý sám.

  +1
  • já určitě souhlasím. Obecně záleží, jaké je vaše zaměření jako investora. Sám nakupuju spíše podhodnocené akcie, kde se na P/E ratio hodně koukám (samozřejmě i další měřítka), ale pak tam mám v portfoliu i výjimky jako Amazon a právě Salesforce, kde se zaměřuju i na trochu jiné věc - růst... vhodnost zařazení konkrétní akce do portfolia je ale samozřejmě na posouzení každého jednotlivce, jak říkáte...

   +1
 • Super článek a díky za fajn tipy! Amazon již mám v portfoliu, rád bych samozřejmě jeho pozici ještě zvětšoval. Ostatní akcie hodlám přikoupit taktéž, dávají určitě smysl.

  +1