5 minut čtení

3 důvody, proč jsou frakční akcie skvělým investičním nástrojem

Frakční akcie jsou novinkou na kapitálových trzích, kterou může využít řada začínajících investorů. Platí to zejména ve chvíli, kdy investor disponuje pouze nižším rozpočtem a hodlá do portfolia zařadit akcie stojící tisíce dolarů.

Nesetkali jste se dosud s pojmem frakční akcie? Nevadí, není na nich nic složitého. Stačí, když si budete pamatovat, že vám umožnují koupit pouze část podílu akcie, pokud si ji nemůžete dovolit koupit celou.

Mějte na paměti, že se ceny jednotlivých akcií mohou pohybovat od jednotek dolarů až po tisíce. 200 dolarů vám tak může stačit k nákupu 4 akcií jedné společnosti, zatímco v případě jiné byste si s tímto budgetem mohli dovolit sotva desetinu akcie. Ne všechny brokeři vám nákup frakčních akcií zprostředkují, stále více však tuto možnost investorům nabízí.

Řekněme, že hodláte nyní nakupovat populární technologické akcie. Rozhodnete se nakoupit akcie #Alphabet ($GOOG), #Amazon ($AMZN), #Tesla ($TSLA), #NVIDIA ($NVDA), #Netflix ($NFLX) a #Adobe ($ADBE). I kdybyste kupovali tyto akcie po jediném kusu, každá z nich stojí stovky nebo dokonce tisíce dolarů, váš počáteční investiční #rozpočet by tak musel dosahovat alespoň nižších desítek tisíc dolarů, abyste mohli dosáhnout náležité #diverzifikace. S využitím frakčních akcií vám bude stačit podstatně nižší budget. Na platformě eToro byste za zmiňovaných 6 nákupů mohli zaplatit pouze 300 dolarů (namísto 6 800 dolarů, které byste si museli připravit, kdybyste chtěli nakoupit akcie celé).

Frakční akcie tak zpřístupňují investování na akciových trzích stále širšímu okruhu lidí. Pojďme si projít hlavní důvody, proč by pro vás mohly být to pravé?

1. Cenově dostupná investiční alternativa

Představte si, že jste provedli analýzu společnosti a nyní máte velmi konkrétní důvody, proč byste si měli koupit akcii Alphabet (Google). Problémem ovšem je, že se nyní obchoduje za něco málo přes 2 000 dolarů. Pokud nemáte dostatečný investiční rozpočet, možná můžete podlehnout pokušení a sáhnout do svých úspor. To ale není příliš vhodný krok. Měli byste mít vyhrazený pohotovostní fond, který vás ochrání před prodejem akcií ve chvíli, kdy dojde k výpadku vašich příjmů nebo se před vámi objeví nějaký nečekaný výdaj.

Skvělá věc na frakčních akciích je, že se jedná o cenově dostupnou investiční alternativu. Můžete použít v podstatě téměř jakkoliv malé množství volných finančních prostředků, a to investovat do vámi vybrané akcie, aniž byste museli sahat do úspor nebo investovali do jediné společnosti přehnaně vysokou částku.

2. Umožní vám diverzifikovat investiční portfolio

Diverzifikované #portfolio vám může v průběhu času pomoci ke stabilnímu růstu bohatství a zároveň vám nabídne určitou úroveň ochrany během volatilnějších období akciových trhů. Obecně byste měli vlastnit alespoň 10-15 (číslo se může dle konkrétní investiční strategie měnit) různých akcií z vícero tržních odvětví. Nezbytnou diverzifikaci vám samozřejmě může nabídnout i nákup ETF. Pokud však nevyhovuje žádné ETF vašim představám, můžete si sestavit takové vlastní ETF úplně sami. Například koš 10 akcií, které budete sami každý měsíc nakupovat dohromady za 500 dolarů.  

Pokud se momentální cena některých akciových titulů nachází mimo váš rozpočet, frakční akcie mohou být skvělou alternativou. S jejich využitím můžete budovat diverzifikované portfolio za cenu, kterou si můžete dovolit investovat.

3. Frakční akcie zavedených společností jsou mnohem bezpečnější než penny akcie

Nízkorozpočtoví investoři v minulosti často volili cestu investic do penny akcií, což jsou veřejně obchodovatelné tituly s cenou pod 5 dolarů za kus. Penny akcie se mohou zdát na první pohled jako zajímavé investice – jsou dostatečně levné na to, abyste z nich mohli vybudovat diverzifikované portfolio.

Zároveň však mohou být poměrně riskantní. V prvé řadě se některé z nich ani neobchodují na klasické burze ale spíše na OTC Marketu nebo formou Pink Sheets, proto ani nejsou povinné vykazovat a zveřejňovat podrobné výsledky hospodaření jako akcie na hlavních světových burzách. Proto budete mít obvykle problém s dostatečným prozkoumáním dané penny akcie.

Zapomínat byste pak neměli ani na fakt, že se většinou jedná o méně zavedené společnosti. I když mladá společnost nemusí být vždy špatná, panuje u penny stocks jako celku mnohem vyšší pravděpodobnost, že tyto „levné“ společnosti zbankrotují. Investujete-li prostřednictvím frakčních akcií do desítky let fungujících společností, můžete rovněž provést nákup za „pár“ dolarů a nebudete čelit obdobnému riziku trvalé ztráty kapitálu.

---

Chcete-li začít budovat diverzifikované akciové portfolio na vlastní pěst, tj. nevybrali jste si z nabízených ETF a nemáte dostatek finančních prostředků, jsou frakční akcie investičním nástrojem, který vám může pomoci začít.

I když pak máte už slušný investiční budget, stále mohou být některé akcie natolik drahé, že by jejich nákup nezdravě narušil celkovou diverzifikaci vašeho portfolia. Možná vám tak postačí koupit pouze polovinu akcie Amazon, namísto celé, abyste se vyhnuli nadměrné expozici vůči jedinému cennému papíru.

#akcie #jakinvestovat #investovani #frakcniakcie #pennyakcie #pennystocks #lowcostinvestovani #nizkyrozpocet #investovaniprozacatecniky #diverzifikaceportfolia #ETF #zlomkoveakcie

Hodnocení: +23
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Zlomkové akcie jsou fajn pro nejen začínající, ale i domácnosti, kde mají přiškrcený rozpočet.

    Na jednu stranu se říká investuj 10 % svého výdělku, na druhou stranu jsou tu komentátoři, co říkají, že nemáš-li statisíce na rozhazování, tak sem ani nelez.

    Adhoc když už mluvíte o zlomkových akciích, tak by byla fajn i zmínka, kde na ně narazit. Čeští brokeři (Fio) a třeba ani Degiro to například neumí. Takže dotáhněte článek dokonce a nasměrujte čtenáře k úspěšnému závěru. ;)

    +1
    • Tak to samozřejmě není. Čtěte pořádně. Já pouze vyslovil svůj názor za sebe. Neřekl jsem, že je na frakčních akciích něco špatného. Já je prostě rád nemám a nejsem sám. Ale jinak ať si každý kupuje, co uzná za vhodné. Je to přece každého věc. A už vůbec jsem nikomu neřekl, aby sem nelezl. Vy to někde vidíte? Naopak se snažím začínajícím investorům pomáhat. Článek o frakčních akciích jsem ani nepsal já.

      -1
    • @efraim  jak je napsáno v článku: "Na platformě eToro byste za zmiňovaných 6 nákupů mohli zaplatit pouze 300 dolarů (namísto 6 800 dolarů, které byste si museli připravit, kdybyste chtěli nakoupit akcie celé)." ? Tam je i sám obchoduji. Jinak nemám přehled o všech brokerech, ale je fakt, že na XTB frakční akcie taky nekoupíte. Na FIU, kde obchoduji rovněž ne...

      +1
    • @Stan1000 však pohodě. Nebuďte stahovačný. :) Já neukazoval prstem, protože takových - kdo nefandí zlomkovým akciím - je tu víc. A neměl jsem na mysli lozit semka, ale do investic.

      0
    • @PatrikKudlacek to eToro jsem v článku přehlídka. Díky. Já osobně zlomkové akcie nakupuju přes Revolut. Je to příjemný rozdíl (vidět u jiného brokera jednotky akcií a) na Revolutu vidět desítky mých oblíbených firem ve zlomcích. :)

      +2
    • Však já jsem v pohodě. Jen jsem řekl svůj názor. Neřekl jsem, že je to něco špatného. Jak říkám, každý si investuje podle svého, podle své investiční strategie. Ale plést do toho fašismus, to je tedy poněkud hloupé... Tím nemyslím vás...

      -1
    • @efraim v pohodě :-) ...mm revolut se mi osobně osvědčil, jako nástroj k převodům měny. S nakupem akcií tam zkušenost nemám...

      0
  • Také je nepoužívám a ani mi to nechybí. Lidi, kteří investují pár stovek USD a použijí frakční akcie, aby se diverzifikovali, mají zbytečné ZOO. Holt si koupím to, na co mám. Ono když máte málo peněz, tak přílišná diverzifikace je zbytečná.

    0
  • Já tedy frakční akcie rád nemám....

    -2
    • Dobrý den, jako začínající investor rád čtu Vaše příspěvky, mohl byste prosím odpověď trochu rozvést? Děkuji.

      0
    • @mujucet100  Nevím, zda byl dotaz směřován na mne. Ale odpovím. Frakční akcie znamená, že nemáte ve vlastnictví celou akcii, ale pouze její zlomek - malou část. Obdobně lze nakupovat i kryptoměny. Proč to nemám rád? Srovnejte to se životem. Je lepší si koupi celý dům nebo třeba jen desetinu domu? Co se pak lépe prodává, s čím se lépe počítá? Koupím-li si celou akcii, jsem jejím vlastníkem, mohu si s ní dělat, co chci, taková akcie je plně v mé moci, nedělím se ani o případný zisk. Ne že by nebyla možná i ta druhá varianta, ale pro mne je prostě lepší vlastnit akcii celou. Akcií je na trhu mnoho, a to i velmi dobrých. Kupuji tedy to, na co mám, přesně jak říká Tomáš Karkoška...

      -2
    • Ano směřoval jsem dotaz na Vás, děkuji ?

      0
    • Prostě jak říká moje babi: na půl je pr*el

      +2
    • Překvapila by mě spíš opačná odpověď. ? Pochopitelně to souvisí s rozpočtem. Vy k tomu důvod určitě nemáte. Můj strop je momentálně tak 1 akcie Amazon, více si nemůžu do jediné společnosti dovolit investovat, takže já je nemám problém využít...

      +1
    • @Stan1000 To co tvrdite je doslova financni fasismus a nesmysl.

      +1
    • @MR2020 Zkuste tedy svou myšlenku vysvětlit... Fakt mne zajímá, co je na mém názoru fašistického... Víte vůbec, co je fašismus?

      0
    • @Stan1000 Ano je to jednoduche. Je mi jasne ze s portfoliem 6 mio koukate na ostani z vysoka, ale vase tvrzeni ze je nutne vlastnit vzdycky celou akcii, aby to melo nejakej smysl a "tak to proste je.," je financni fasismus, vase tvrzeni nema zadnej realnej zaklad. Srovnani s domem je jako srovnavat hrusky a jablka.

      -2
    • @MR2020 Tak za prvé si nastudujte, co skutečně znamená slovo fašismus... Tím začněte, máte zjevné nedostatky ve vzdělání... Na nikoho zvysoka nekoukám, odpovídám každému, snažím se naopak začínajícím investorům pomáhat. Nikdy jsem neřekl, že je nutné mít akcii celou, to mi vkládáte do úst něco, co jsem nikdy neřekl. Řekl jsem jen, že pro mne je to lepší. To je velký rozdíl, ale nevím, zda to dokážete rozpoznat... A na svůj názor snad nárok ještě mám. Také jsem nikomu nikdy neřekl, aby nekupoval frakční akcie. Vy to snad někde vidíte? Já tedy ne. Investování je druh podnikání, tady jede každý na vlastní triko, každý si investuje podle svého. A srovnání s domem je naopak podle mne velmi výstižné, ale je to můj názor, vy máte třeba jiný. Já vám svůj nenutím, vy nenuťte své názory mně. A nepoužívejte slova, kterým zjevně nerozumíte, zbytečně se tu shazujete...

      +2