6 minut čtení

Pasivní příjem za hubičku? Koukněte na tyto 3 dividendové akcie ve slevě

Přemýšlíte, že byste si prostřednictvím investic vybudovali seriózní pasivní příjem? Jednou z cest jsou investice do společností vyplácející dividendu. Pokud navíc objevíte zavedené podniky obchodované momentálně za nízkou cenu, máte vyhráno.

Dividendové akcie mohou být skvělým základem akciového portfolia. Během propadu trhu vám mohou stále generovat příjem v podobě dividendy a dodat vám tak na klidu, abyste neprodávali své akciové pozice v nejméně vhodnou dobu. Vyberete-li pak vhodné investice, můžou vám vyplácet výnos, který suše pokryje inflaci, a navíc vám třeba zaplatí dovolenou.

Vhodná doba pro nákup kvalitních dividendových akcií panuje za téměř jakékoliv tržní situace, ale dnes, kdy se oči mainstreamu otáčí především k rostoucím technologickým titulům, je vhodné zauvažovat o těchto akciích možná více než jindy. Hlavní základ úspěchu spočívá v tom, že budete vybírat dividendové akcie, které budou část zisku akcionářům vyplácet stabilně a spolehlivě. Tak jako například následující tři společnosti:

1. AbbVie ($ABBV)

Hledáte-li stabilně rostoucí dividendy, pak by jedno z prvních míst na vašem seznamu měla zabírat společnost AbbVie. Ta je dividendovým aristokratem, který už 49 let nepřetržitě zvyšuje svou dividendu – navzdory všem tržním turbulencím, propadům a růstům. Při současné ceně akcií dividendový výnos výrobce léků odpovídá 4,8 %.

Někteří investoři by mohli mít z investice do AbbVie obavu. Hnací síla příjmů společnosti – nejprodávanější lék Humira využívaný při léčbě Artritidy – přijde v roce 2023 o patentovou ochranu. Můžeme tak očekávat, že rychlý pokles prodejů tohoto léku, jakmile trh zaplaví jeho konkurenční generické verze, ohrozí dividendu AbbVie? Pravděpodobně nikoliv.

Vedení společnosti zcela reálně očekává, že dojde v průběhu roku 2023 k poklesu tržeb. V následujících letech by se však měli vývoj opět obrátit. Proč? AbbVie už na trhu uvedlo dva nové medikamenty určené k léčbě zmiňovaného autoimunitního onemocnění – Rinvoq a Skyrizi, které by měly po léku Humira převzít štafetu hlavních zdrojů příjmů. AbbVie však nesází vše na jednu kartu, ve svém portfoliu má také další produkty, které mohou generovat dostatečný růst tržeb. Nejzajímavěji se přitom jeví zavedené léky na leukémii – Imbruvica a Venclexta.

Cena akcií AbbVie za posledních 12 měsíců. | zdroj: finance.yahoo.com

2. Pfizer ($PFE)

Jednou z velmi mediálně propíraných společností je další z farmaceutických gigantů Pfizer. Vakcína proti koronaviru vyvinutá ve spolupráci se společností BioNTech již byla s úspěchem podána milionům lidí po celém světě. Navzdory častým zmínkám v médiích se však Pfizer aktuálně obchoduje za poměrně atraktivní cenu, a navíc nabízí jednu z nejvyšších dividend mezi výrobci léků.

Pfizer nepřetržitě zvyšuje svou dividendu od roku 2009, přičemž aktuálně vyplácí akcionářům 4,5% dividendový výnos. Potenciální investor by měl vědět, že bude Pfizer brzo svou dividendu snižovat, není však důvod k obavám. Pfizer v listopadu loňského roku oddělil ze svého podnikání divizi Upjohn a proběhla fúze této divize s dalším výrobcem léku Mylan za vzniku nové společnosti Viatris. Jakmile bude Viatris vyhlašovat svou první dividendu, Pfizer tu svou odpovídajícím způsobem sníží. Stále by však měla zůstat na takové úrovni, aby s ní byla spokojena většina příjmových investorů.

Investoři navíc mohou počítat s poměrně zajímavými růstovými vyhlídkami Pfizeru. Vyčleněním Upjohnu společnost vyřadila ze svého portfolia několik starších generických léků s klesajícími prodeji. Vakcína proti koronaviru by na druhé straně měla být zdrojem 15-18 miliard dolarů tržeb. Za celý loňský rok přitom Pfizer vygeneroval 42 miliard dolarů tržeb. Dividendový výnos společnosti tak může v nejbližším období klesnout, měl by ho však více než vyrovnat růst ceny akcií.

Cena akcií Pfizer za posledních 12 měsíců. | zdroj: finance.yahoo.com

3. TC Energy ($TRP)

Kanadský gigant z oblasti energetické infrastruktury zvyšuje svou dividendu už 21 po sobě jdoucích let. V nedávné době pak ohlásil zvýšení dividendy pro rok 2021 o 7,4 %. To je poměrně působivý krok, vezmeme-li v úvahu, že většina z jeho konkurentů v energetickém sektoru nebyla schopná své dividendy ani udržet natož je ještě zvyšovat. Společnost tak i nyní očekává, že bude schopná v příštích několika letech svou dividendu, která momentálně odpovídá 5,6% výnosu, navyšovat.

TC Energy v loňském roce dokázala udržitelnost svého obchodního modelu tím, že navzdory neklidné situaci v energetickém sektoru dosáhla solidních výsledků. Společnosti se podařilo v roce 2020 vygenerovat čistý zisk ve výši 3,32 miliardy dolarů, což představovalo 11% růst v meziročním srovnání.  Diverzifikované a odolné podnikání se tak společnosti v loňském roce jednoznačně vyplatilo. Navzdory všem turbulencím na trhu s ropou a výraznému snížení tržeb generovaných jadernou elektrárnou TC Energy Bruce Power, kde došlo k poklesu výroby energie z důvodu započetí prací na údržbě, zisk energetické společnosti rostl. Neblahé vnější vlivy byla společnost schopná vyrovnat, a dokonce překonat, díky vyšším ziskům plynoucích z provozu plynovodů.

TC Energy byla v průběhu let velmi zajímavou příjmovou akcií a nyní už překonala 2 dekády růstu dividend. Nevykazuje žádné známky slabosti, když pracuje na několika expanzivních projektech, které by měly zajistit, že bude i v příštích několika letech nadále zvyšovat svou dividendu dle plánu – tempem o 5-7 % ročně.

Cena akcií TC Energy za posledních 12 měsíců. | zdroj: finance.yahoo.com

Kromě zajímavé dividendy charakterizuje všechny tři společnosti i nízká cena, jak bylo uvedeno v nadpisu. Všechny tři společnosti se obchodují v rozmezí 8-13násobků zisků na následujících 12 měsíců, což jsou hodnoty hluboko pod průměrem amerického akciového trhu jako celku.

#akcie #jakinvestovat #investovani #dividendoveakcie #prijmoveakcie #dividenda #dividendy #vyplatadividendy #pasivniprijem #pasivniprijemzdividend #akcioveinvestice #akciovytrh #americkyakciovytrh #abbvie #farmacie #pfizer #leky #TCEnergy #energetika

Hodnocení: +57
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Ano, tyto akcie mají potenciál a do (dividendového) portfolia rozhodně patří. Zejm. u AbbVie bych měl pokušení počkat na alespoň mírnou korekci ceny.

    +9
  • Všechny 3 společnosti mám ve svém dividendovém portfoliu a plánuji je tam nechat hodně dlouho. Pro další příkupy jsem si nastavil tyto vstupní ceny: $ABBV 100, $PFE 32 a TRP 40

    +3
  • No já nevím, AbbVie ani Pfizer mě moc nezaujali. Sice jsem si je dal jeden čas na watchlist, ale pak jsem je odebral. Něco mi na nich nesedí a přijdou mi riskantní.

    +1
  • U divi akcií mi docela v článku chybí krytí... Ano, pokud bych chtěl nakupovat, samozřejmě bych měl udělat vlastní průzkum, nicméně mi přijde, že je to stejně důležitý a základní ukazatel jako DY. Jinak supr článek, na  TC energy se asi podívám blíže, Pfizer a Abbvie v portfoliu už mám... Pfizer občas dokupuji. Abbvie by mohla ještě trošičku vyklesat.

    0
  • Díky za tip na TC Energy, sice není pravda těch 21 let v řadě u zvyšování divi, ale i tak ta společnost vypadá dobře. V nejbližší době ji nejspíš nakoupím.

    0
  • Souhlasím s AbbVie ;) na TC Energy se podívám blíž.

    0