Realitou je, že většina z nich je buď součástí marketingu, nebo snahy vzbudit ve vás dojem, že abyste s penězi mohli dělat cokoliv jiného, než je vydělávat a utrácet, potřebujete armádu odborníků, expertů a analytiků. A to i v případě popravdě zcela elementárních a nenáročných finančních rozhodnutí.
Pojďme si projít pětici mýtů, o jejichž pravdivosti lze s úspěchem pochybovat - a abych je jenom nekritizoval, ukážeme si zároveň u každého, jaká je skutečnost.
Mýtus č. 1: Investování je pro obyčejného člověka příliš komplikované
Pravděpodobně jeden z nejrozšířenějších mýtů. Ne že by investování nemělo být ani trochu složitým, ale nakonec bude jen tak složitým, jak složitým si jej sami uděláte. Respektive tak snadným, jak snadným si jej uděláte.
Máte-li chuť věnovat čas, peníze a energii studováním jednotlivých akcií, hledáním vhodných opčních pozic, objevováním nových finančních derivátů nebo přehrabováním se v různorodých alternativních investicích, dveře jsou vám otevřeny dokořán. A pokud budete opravdu dobří, můžete si za své úsilí odnést nadstandardní zhodnocení.
Faktem nicméně je, že pro velkou většinu populace může být (a v jejich vlastním zájmu by i mělo být) investování výrazně snazší. Minimálně stejných, ale spíš mnohem lepších výsledků totiž dosáhne, když se místo roků vzdělávání, výběru individuálních akcií a snah o časování trhu rozhodne dlouhodobě investovat do pasivního, nízkonákladového indexového fondu.
Mýtus č. 2: Chcete-li začít spravovat své peníze, měli byste si na to někoho najmout
Jste-li multimilionářem, kterému by se hodila pomoc s tím, jak si poradit s daněmi, jak svůj nemalý majetek smysluplně a diverzifikovaně investovat a na jaké portfolio v dnešní době s milionovým investičním kapitálem cílit, je zřejmě na místě poradit se s odborníky typu právník, finanční poradce, daňový poradce atp.
Jste-li ale někdo, kdo si může dovolit investovat v řádech tisíců korun měsíčně, přičemž cílíte na dlouhodobý investiční horizont a držení portfolia, o které se nemusíte každý týden aktivně starat, můžete se s klidem naučit vše potřebné zcela sami. Což možná bude stát trochu víc času, ale mnohonásobně se vám to vrátí na ušetřených poplatcích a komisích ve výši pár procent vašeho celkového kapitálu, které byste jinak za jeho správu vašich financí museli ročně platit.
Na první pohled se to zdá jako nic, ale dlouhodobým placením takové procentuální sumy si reálně můžete posunout odchod do důchodu třeba o celou dekádu dozadu. Nemluvě o tom, že solidní investiční základy dnes lze získat i samostudiem zcela zdarma online. Stačí se držet kvalitních zdrojů. A na cokoliv, co vám není jasné, se vždycky můžete zeptat v Diskuzi. ?
Mýtus č. 3: Na akciovém trhu mohou obchodovat pouze majetní lidé
Kdepak. Samozřejmě existují brokerské společnosti, aktivně spravované podílové fondy nebo experti na asset management, kteří se s vámi nebudou ani bavit, pokud na stůl nepoložíte konkrétní sumu peněz, kterou jste ochotni obchodovat.
Na druhou stranu však dnes na trhu existuje celá řada brokerských společností, u nichž si můžete založit účet i skrz mobilní telefon bez jakékoli asistence zcela sami. Jinými slovy, doslova každý si dnes může otevřít obchodní účet a pustit se do investování - třeba do nějakého toho indexového fondu.
Jasně, tohle je trochu zjednodušený popis vstupu do investování, ale faktem je, že i takovýto zcela elementární a zřejmě nejjednodušší možný přístup k investování bude s vysokou pravděpodobností nakonec pro vaše bohatství lepší, než kdybyste nikdy neinvestovali ani korunu.
Mýtus č. 4: Aktuálně není vhodná doba k nákupu akcií
Možná si ještě vzpomenete, jak loni v březnu po propadu trhů spoustu lidí říkalo, že si počkají, až trhy spadnou na úplné dno a až pak začnou investovat. Takoví čekají dodnes a mají smůlu, protože k loňskému dnu jsme se od té doby nepřiblížili ani co by kamenem dohodil.
Snaha za každou cenu časovat vstupy do trhů je bohužel statisticky - stejně jako výběr individuálních akcií - pro většinu investorů nevhodným přístupem k investování. Dalším problémem je, že nikdo nemá křišťálovou kouli a nikdo neví, co trhy zítra udělají. Dnes se sice ve velkém hovoří o tržní bublině a možném propadu akcií, ale nikdo vlastně neví, jestli se tak stane příští týden, nebo trhy zvesela ještě rok, dva, nebo tři porostou.
Pokud chcete investovat dlouhodobě a máte jasně daný plán, je lepší pustit se ihned do práce a nečekat na to, až přijde další burzovní kolaps. Taky byste se totiž nemuseli dočkat, přičemž by vám utekly roky tržního zhodnocení z růstu či dividend.
Mýtus č. 5: Na vytvoření diverzifikovaného portfolia potřebujete velký kapitál
Představa, že aby váš kapitál byl v bezpečí, musíte mít zainvestováno aspoň v desítkách různých akcií, segmentů, případně i odlišných geografických regionech, může být pro řadu drobných investorů přímo děsivá. Přitom existují ETF, jež pokrývají například všechny evropské či americké akcie, nebo naopak všechny neamerické akcie či dokonce všechny americké/neamerické indexové fondy.
Do těchto titulů můžete investovat již od velmi malých částek, přičemž vaše diverzifikace bude masivní. Zároveň své diverzifikované portfolio můžete držet třeba jen v 3-5 jednotlivých investicích a jeho správa či rebalancování v závislosti na okolnostech nebude ani zdaleka takovou noční můrou, jako v případě portfolia 100+ akcií ze 100+ různých mikrosektorů.
---
Nejlepší ochranou proti investičním mýtům je jako v případě jakýchkoli jiných mýtů vzdělání - v tomto případě finanční vzdělání. Jakmile máte v rukávu základní principy, mechanismy a možnosti finančního světa, žádné zavádějící informace a mylné představy si na vás nepřijdou. Investovat proto čas - a případně i peníze - do toho, abyste pochopili základní investiční principy, jež platí bez ohledu na to, co se zrovna na trzích děje, tak může být vskutku k nezaplacení.
#investovani #osobnifinance #fakenews #myty #polopravdy #vzdelani #teorie #akcie #financniexpert #poradce #aktiva #spravapenez #bohatstvi #akciovetrhy #strach #diverzifikace #portfolio #etf
Super článek! :-)