5 minut čtení

Investice s přidanou hodnotou aneb jak vydělávat a zároveň si užívat života

Cílem investování je dosažení výnosu. Proč se ale spokojit jen s tím, když existují investiční příležitosti, díky kterým můžete vydělávat peníze a zároveň si zvýšit kvalitu života.

Jednou z možností jsou alternativní investice. Pokud jsou vaším koníčkem koně, můžete si udělat radost a pořídit si třeba dostihového koně. V případě, že dáváte přednost koním pod kapotou, můžete investovat do automobilových veteránů.

Nemovitosti v zahraničí

Tím ale možnosti nekončí. Chytrým řešením mohou být investice do nemovitostí v zahraničí. Ty v sobě spojují klasickou konzervativní investici s možností dopřát si dovolenou u moře nebo na horách v pohodlí vlastního apartmánu či domu.

Zájem menších a středních investorů se totiž obvykle upíná k nemovitostem v turisticky atraktivních destinacích, jako jsou horská střediska nebo přímořská letoviska.

Investoři v tomto případě ukládají finanční prostředky konzervativně, takzvaně do cihel. Jejich majetek tak roste spolu s cenou nemovitosti. Majitelé svoji nemovitost mohou využívat pro vlastní potřebu, pronajímat ji, nebo zvolit kombinaci obou možností (o tom, jak to funguje dále v článku). V případě pronájmu si tak navíc mohou zajistit pravidelný výnos ze svojí investice.

Onou přidanou hodnotou pak bývá dobrý pocit z pořízení něčeho hezkého a také to, že děláte něco pro sebe. Investujete také do sebe, do svých zážitků, do chvil, které prožijete se svojí rodinou nebo blízkými. Krásný chalet zasazený do malebného panoramatu horských vrcholků. Výhled z terasy vašeho domu nebo apartmánu u moře na nekonečnou mořskou hladinu spojující se na obzoru s blankytně modrou oblohou. Čas strávený odpočinkem, v bezpečí a soukromí vlastního bydlení, stranou shonu a uniformity velkých hotelových komplexů. Vlastní nemovitost vám poskytne úplně jiný zážitek i svobodu.   

Pro vlastní užití, nebo na pronájem? Možností je více

Část majitelů chce svoji druhou nemovitost využívat výhradně pro vlastní potřebu. Menší část naopak kupuje nemovitosti pouze za účelem pronájmu. Většina investorů ale preferuje kombinaci obou těchto přístupů.

To znamená, že nemovitost po několik týdnů v roce využívají pro vlastní potřebu, a po zbylou dobu ji nabízí k pronájmu. Máte obavy, že byste museli řešit starosti se zajištěním nájemníků, nedovedete si představit, jak zajistit úklid nebo předání klíčů? To vše může být zajištěno prakticky bez starostí pro majitele nemovitosti.

Společnost Rellox, která se specializuje na nemovitosti v zahraničí, má v nabídce celou řadu nemovitostí u moře i na horách, kde jsou v rámci daných resortů tyto služby zajišťovány specializovanými společnostmi. Ty se postarají o obsazenost i o potřebný servis spojený s provozem objektu.

Detaily se liší projekt od projektu, ale často lze volit i mezi smluvně garantovanou výší výnosu z pronájmu a flexibilní, která vychází z reálné obsazenosti dané nemovitosti.   

V Alpách je nejvýhodnější investovat do tzv. dvousezonních středisek. Trvalý nárůst zájmu o letní rekreaci je v Rakousku trendem posledních let. 

 Jaké jsou ceny zahraničních nemovitostí

To samozřejmě záleží na tom, jakou nemovitost a kde si budete chtít pořídit. Není ale pravdou, že by pořízení zahraniční nemovitosti bylo záležitostí pouze pro horních deset tisíc. V Česku jsou investice do nemovitostí hodně populární a dá se říci, že pokud má někdo prostředky na to, aby si pořídil investiční byt v České republice, může pro něj zahraničí být vhodnou alternativou. Nejen kvůli možnosti využívání nemovitosti k vlastní rekreaci, ale také k diverzifikaci portfolia – v tomto případě navíc i měnovému a geografickému.

I kvalitní menší nemovitosti v zemích jako je Rakousko, Chorvatsko nebo Španělsko lze pořídit již v úrovni kolem 100 000 EUR. Největší zájem se ale soustředí na reality v cenové hladině od 200 do cca 350 000 EUR.

Vedle již zmíněného Rakouska, Chorvatska a Španělska se nejvíce kupují nemovitosti v Itálii, Francii, a Švýcarsku. Z mimoevropských lokalit je zájem především o Spojené státy americké, Dubaj nebo Karibik.

Zahraniční nemovitost může být výhodou i v mimořádných dobách

Rok 2020 přinesl události, které asi jen málokdo očekával. Opatření spojená s pandemií koronaviru změnila běžné fungování světa, na které jsme byli zvyklí.

I v této době ale může vlastní nemovitost v zahraničí přinášet výhody. Odpočinek na čerstvém vzduchu je tou nejlepší cestou k posílení imunity. A pokud se můžete spolehnout na vlastní zázemí, můžete si dovolenou užívat bezpečně i v době, kdy některé hotely musely zůstat uzavřené.

Poté, co odezněl prvotní šok spojený v některých zemích s téměř absolutní izolací, bylo jako prvním umožněno cestovat do daných zemí právě lidem, kteří zde vlastnili např. nemovitost nebo jachtu. V době, kdy Česko patřilo k nejpostiženějším zemím světa, využila řada lidí možnost uchýlit se právě do svého druhého bydlení. Ostatně home office od moře má také svoje kouzlo.

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.