6 minut čtení

Jakou akcii jsem kupoval tento měsíc? A co mě k tomu vedlo? Díl 2.

Přibližně před měsícem jsem poprvé zveřejnil text týkající se mé nejnovější investice. Setkal se celkem s úspěchem, proto jsem se rozhodl, že budu pokračovat a budu tvořit takový malý seriál. Tak jakou akcii jsem kupoval tento měsíc?

Na začátku února jsem kupoval akcie eHealth ($ETHT), které jsem už oproti původnímu plánu prodal (se ziskem 15 %), jaké důvody mě k investici do zprostředkovatele zdravotního pojištění vedly si můžete přečíst tady. Jak jsem popisoval, jednalo se spíše o spekulativní investici a za tímto účelem mám vyhrazenou pouze část investičního kapitálu na platformě eToro.

O investice se raději starám méně než více, i proto, že nemám příliš mnoho času na každodenní sledování akciového trhu, a tak je tato investice z trochu jiného soudku. Jedná se o dlouhodobou konzervativní investici, kterou hodlám držet celá léta. Tyto investice realizuji prostřednictvím Fio e-brokera. Nákup je zatížen poplatkem 7,95 nebo 9,95 dolaru dle počtu nakupovaných akcií, ale účet u tohoto brokera jsem si zřizoval kvůli možnosti nakupovat české akcie, a tak mi přišlo zbytečné si pořizovat další obchodní účet například u Lynx (nabízí o něco nižší poplatky). Tím spíš, že Fio banka umožňuje rovněž nákup amerických ETF, což se může taky dlouhodobému investorovi hodit.

Ale abych se vrátil ke své dlouhodobé investici… Ačkoliv jsem poměrně mladý, je pro mě u dlouhodobých investic důležitá pravidelně vyplácená #dividenda. Jednak je to zajímavý zdroj pasivního příjmu a pak to také o společnosti něco vypovídá – podniky vyplácející opakovaně zvyšující se dividendy musí vykazovat dlouhodobou #ziskovost.

Proto jsem si také stanovil jako jedno z rozhodujících kritérií pravidelnou výplatu dividendy, a protože jsem stále nebyl příliš zainvestovaný ve sféře 5G sítí, rozhodl jsem se blíže zaměřit na jednu z akcií, o které jsem už párkrát psal a využil jsem nedávného drobného poklesu ceny a nakoupil za cenu 55,7 dolaru akcie #Verizon ($VZ).

Vývoj ceny akcií Verizon za posledních 5 let. | Zdroj: finance.yahoo.com

Proč právě Verizon?

Jak už jsem psal, mým záměrem byla investice v oblasti 5G sítí, a právě Verizon je druhým největším bezdrátovým operátorem v USA po AT&T ($T). Spolu s T-Mobile US ($TMUS) tvoří tyto tři akcie na americkém trhu v podstatě přirozený oligopol, což je přesně tržní situace, kterou chcete u své investice hledat – monopolní, případně oligopolní postavení. Co se týče tržní kapitalizace, pak je Verizon jedničkou.

Verizon je obecně považovaný za konzervativní investici se stabilním dividendovým příjmem, přesně jak odpovídá mému rizikovému profilu. Jak už jsem měl možnost v minulosti zjistit, investuji-li větší objem peněz, mám problém snášet výrazné propady, a proto jsem zcela racionálně upravil i vlastní investiční strategii.

Verizon každoročně zvyšuje svou dividendu už 13 let v řadě a aktuálně se jeho dividendový výnos pohybuje okolo 4,4 %, přičemž výplatní poměr je stále na úrovni 57 %, dividenda tak může i dále růst.

V porovnání s konkurencí u mě získal Verizon body za své rozsáhlé investice do 5G technologií a skutečnost, že na rozdíl od AT&T byla společnost zisková i v loňském roce. T-Mobile pak nevyplácí akcionářům žádnou dividendu a cena konkurenční společnosti je poměrem násobku zisků vůči ceně výrazně vyšší. Pro jeho nákup byl dle mého vhodný čas cca před rokem… Verizon je oproti tomu stabilně zisková, pravda ne příliš rostoucí, společnost obchodující se za 13násobek zisků. Hlavní nevýhodou společnosti je její zadlužení a k pochopení jeho vzniku je třeba poznat stručně historii společnosti.

Porovnání některých ze srovnávacích kritérií jednotlivých společností. | Zdroj: finviz.com

Historie společnosti

Bezdrátové podnikání Verizonu, které generuje většinu tržeb, bylo původně společným projektem s britským Vodafone ($VOD). Dceřiná společnost připadla plně do rukou Verizonu v roce 2014, když byl podíl Vodafone vyplacen za 130 miliard dolarů.

V roce 2015 pak Verizon také akvíroval AOL za 4,4 miliardy dolarů a Yahoo v roce 2017 za 4,5 miliardy dolarů. Následně tyto dvě dceřiné společnosti spojil do nové jednotky s názvem Oath, která se zaměřila na online média a reklamu.

Původně ambiciózní plány s Oath však nedopadly vlivem intenzivní konkurence dle předpokladu a Verizon musel na konci roku odepsat za tuto jednotku podnikání ztrátu 4,6 miliardy dolarů. Z těchto akvizicí pramení vysoké dluhy společnosti, které se (předpokládám) budou Verizonu dařit díky stabilně generovaným peněžním tokům bez problémů splácet.

Největší poskytovatelé bezdrátové komunikace v USA. | Zdroj: Macrotrends.net

Jaká je moje exitová strategie?

V podstatě jsem při nákupu o budoucím prodeji příliš nepřemýšlel, investici budu na měsíční bázi sledovat, ale s prodejem v nejbližších letech vůbec nepočítám. Nestanovoval jsem si cílovou cenu, očekávám u Verizonu pomalý růst ceny řádově v procentech ročně a s pravidelným dividendovým příjmem. Dokud bude investice splňovat má očekávání a bude v souladu s mými dlouhodobými cíli, o prodeji uvažovat nebudu.

Slovo závěrem

Opět jsem se snažil v článku pouze nastínit důvody, které mě k nákupu vedly. Pokud by v příštích 12měsících cena akcií vzrostla trojnásobně (což je krajně nepravděpodobné), pak bych asi uvažoval o prodeji dříve, než bude splněný časový test. Jinak si ale nedovedu představit důvod, který by mě k prodeji vedl.

Cena akcií v posledních letech osciluje v rozmezí mezi 45 a 61 dolary, takže neočekávám ani výrazný propad. Ten je koneckonců díky nízkému ocenění rovněž nepravděpodobný. Pokud by však mělo k něčemu takovému dojít, budu hledat důvody propadu a pokud se bude jednat pouze o nějakou tržní paniku, rozhodně to nebude důvod k prodeji.

#akcie #aktivniinvestovani #vyberakcie #americkeakcie #fiobanka #investovani #akciovyinvestor #akciovytrh #investicnistrategie #pasivniprijem #dividendovyprijem #dividendy #konzervativniinvestice

Hodnocení: +38
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Já osobně dávám přednost $VZ před $T.

    $VZ má menší dluh a také menší výplatní poměr.

    +1
  • s Patrikem mám asi hodně podobné myšlení, už v minulosti jsem se ztotožňoval s jeho články a teď ? Verizon jsem si vyhlídl minulý měsíc a koupil, tento měsíc jsem ještě přikoupil ?? přečetl jsem výroční zprávy, různé finanční články a  nakonec koukám ještě na různé komentáře Amíků, co si o firmě myslí atd., abych si udělal obrázek ? mám samozřejmě pár let i  AT&T v portfoliu ? uvidíme co přinese budoucnost, rád bych ještě přikoupil ?

    0
  • díky za fajn článek, Verizon mám také v hledáčku pro Oblast 5G. A i přes nižší dividendu v porovnání s AT&T, této investice bych se tolik nebál, příjde mi finančně zdravější. Taky mam k ním bližší vztah...když jsem chvíli žil v Americe, měl jsem operátora právě Verzion, který mi (vím že vyloženě subjektivně) přišel na americkém trhu jako monopol. Byl levnější, dostupnější, zajímavější nabídka.. no ale to už je jen třešnička na dort k jinak lepším fin. knihám oproti AT&T.. nebo se pletu? :-)

    0
    • pokud volíte mezi těmito společnosmit je to složité.. Verizon u mě vyhrál, ale kdybych měl více peněz, možná bych také kupoval společnosti obě dvě... takže chybu asi neudáláte s ani jednou společností...

      +1
  • Podle mě je nejlepší mít v portfoliu oba giganty, tedy AT&T a Verizon.

    0
    • jak jsem psal no... investiční budget není nafukovací, musel jsem zvolit jednu, ale klidně bych tam zařadil taky obě, kdybych měl více volných peněz...

      0
    • @Karkoska Máte pravdu ,  mám radši obě a AT+T jsem koupil už v 11/2020

      0
  • Koukám ,  že máme skoro stejné cíle , já koupil před týdnem za 55,31

    0