5 minut čtení

Jakou nástrahu skrývají hospodářské výsledky akciových společností za posledních 12 měsíců?

Nebude asi překvapením, když řeknu, že řada investorů vkládá své naděje do investic na základě minulých hospodářských výsledků. Problémem ovšem může být, pokud nedávné události neodráží skutečný finanční obraz podniku z dlouhodobého hlediska.

I když se vývoj akciového trhu, pokud se na něj podíváte na dostatečně dlouhém časovém horizontu, jeví poměrně jasně – neustálý a relativně předvídatelný růst – všichni víme, že realita je trochu jiná. Během růstové historie akciového trhu došlo k několika propadům, korekcím a krachům, které se však dnešním pohledem mohou zdát jako nepodstatné.

Pokud to platí pro akciový trh jako celek, pak to musí platit i pro jednotlivé akcie, že?

Občas i u nejcykličtějších podniků nastanou chvíle, kdy se jejich hospodářské výsledky neshodují s očekáváním a zklamou investory. Tato nesplněná očekávání se pak projeví v ceně akcií a krátkodobých ztrátách nejnetrpělivějších investorů.

Neexistuje pro to lepší důkaz než období od počátku momentální pandemie

Akcie s dlouholetými pozitivními hospodářskými výsledky se propadly a řada z nich stále nedosahuje předkrizových cen. Akcie v momentálně populárním technologickém odvětví naopak zaznamenaly výrazné růsty, které neodpovídají růstu ziskovosti. Některé z momentálně populárních technologických akcií dokonce nedosahují ani ziskovosti, přesto cena jejich akcií vzrostla o stovky procent. Myslíte, že rostla adekvátně i jejich hodnota?? Spíše ne.

Problémem je, že investoři u těchto investic často vychází z výsledků za posledních 12 měsíců, a navíc se snaží své investice ospravedlnit projekcí aktuálního trendu v růstu tržeb a ziskovosti do budoucna.

Podobné chování může investorům nějakou dobu procházet, ale způsobí také dlouhodobé chyby a tato pochybení budou mít své následky, které budou zaplaceny v budoucnu. Možná dříve než si většina těchto investorů uvědomuje. U řady z aktuálně nadhodnocených akcií (a že jich na americkém akciovém trhu je) můžeme nyní očekávat minimálně divoké výkyvy ceny.

Existují dvě rizika vyplívající z hospodářských výsledků firem za posledních 12 měsíců a v podstatě se jedná o dvě strany jedné mince:

1. Neudržitelné zvýšení zisků – u některých akcií způsobila probíhající pandemie snížení P/E ratia a zvýšení atraktivity těchto akcií.

2. Dočasné zhoršení ziskovosti – naopak u řady akcií způsobilo masivní nárůst P/E ratia a tyto akcie se tím pádem jeví extrémně nákladné.

Důvod, proč se P/E ratio prudce mění samozřejmě souvisí s tím, že E ve jmenovateli zlomku znamená „zisk“. Právě ziskovost některých stabilně vydělávajících společností se však mimořádnými podmínkami, které panovaly v posledních 12 měsících, výrazně změnila. Totéž bychom však mohli říct i o dalších hodnotových kritériích, jako jsou P/S ratio nebo P/FCF ratio. Na tyto parametry měla pandemie zásadní vliv.

Pozor na krátkodobý pohled na P/E ratio

Pokud tedy investoři spoléhají na akciové screeningy, které uvádějí pouze P/E ratio za posledních 12 měsíců (v horším případě odhad P/E ratia na následujících 12 měsíců), mohou hned na začátku při analýze akcií udělat zásadní chybu – pokud se například hospodářské výsledky za posledních 12 měsíců výrazně odchylují od dlouhodobého průměru. Což, co si budeme povídat, je přesně momentální situace.

Nyní a stejně tak kdykoliv v budoucnu za podobné situace je nutné, aby byli investoři více kreativní a podívali se na dlouhodobější hospodářské výsledky firem, jejichž cena vypadá příliš špatně nebo příliš dobře na to, aby to byla pravda.

Výkonnost společnosti je třeba analyzovat alespoň 10 let zpětně

Je třeba analyzovat dlouhodobou výkonnost akcií a pokud se jejich dlouhodobá ziskovost, řekněme za posledních 10 let výrazně odchyluje od ziskovosti za posledních 12 měsíců, měli byste zpozornit.

Investoři po celou dobu pandemie identifikují a investují ve velkém do společností, které měly to štěstí, že v důsledku aktuální změny zaznamenaly velké přílivy hotovosti. Když se však podíváte do finančních výkazů dále do minulosti, možná se jedná o vůbec první ziskové roky. Zvláště nyní je však nutné každou akcii zkoumat mnohem důkladněji.

Dobré aktuální hospodářské výsledky by měly být pouze takovou třešničkou na dortu, nikoliv kritériem, které musí vaší potenciální investici charakterizovat. Tento text píšu tak trochu i kvůli tomu, že jsem si uvědomil, že jsem tomuto klamu začal také podléhat a často jsem analýzu akcií zjednodušoval na příliš krátké období. 

Stavět však své investice na odhadech budoucnosti vycházejících z výsledků za poslední rok je investiční sebevražda.

Pokud byste se zeptali jakéhokoliv zkušeného investora, který se pohybuje na akciovém trhu už pár desítek let, jak dosáhl úspěchu, určitě by vám odpověděl, že zaměření na dlouhodobé hospodaření jednotlivých firem pro něj bylo po celou dobu klíčové.

#akcie #jakinvestovat #investovani #analyzaakcie #analyza #strategie #investicnistrategie #hospodarskevysledky #zisk #ziskovost #peratio #psratio #pfcfratio

Hodnocení: +21
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Analyzovat zpětně ano, ale pandemie přinese mnoho změn a některé věci už zůstanou napořád ?

    0
    • To jistě ani, na druhou stranu jsou tyto změny stále lehce spekulativní jedná se zkrátka o nejistou budoucnost. Dle mého to je obecně otázka investiční strategie - co od investic očekávat - zda chcete dosáhnout zhodnocení, řekněme 30 % z rozptylem 50 %, nebo se spokojíte s 15 % a rozptylem 20 % ...já čím dál víc vidím, že jsem spíš ten druhý případ...

      0