8 minut čtení

Hledáte nové zdroje příjmu? Tady jsou 4 reálné možnosti, do kterých se může pustit většina z vás

Pandemie koronaviru donutila prakticky každého z nás, aby se trochu zamyslel nad zdroji svých příjmů. Někdo musí, neboť o svůj zdroj přišel, jiný zvažuje další zdroje pro případ, že by ten hlavní nečekaně skončil. Jaké jsou možnosti i v lockdownu?

Vytvořit si vedle hlavního příjmu ještě nějaký vedlejší není vůbec špatná myšlenka bez ohledu na to, jak to zrovna vypadá venku. I bez pandemie dává nějaká ta "zlatka" navíc z pohledu finanční gramotnosti smysl. Zvlášť když vám taková vedlejší činnost dává kromě peněz navíc i něco dalšího (baví vás to, získáváte praxi, učíte se novým věcem, budujete si malý vlastní byznys atp.).

Peníze navíc můžete:

  • Využít na budování nouzového fondu.
  • Zalepit s nimi případné výpadky hlavního příjmu.
  • Navýšit své pravidelné investování.
  • Reinvestovat do vedlejší činnosti za účelem její expanze.

Jelikož nás ale nyní čeká další tvrdý lockdown a nedělám si iluze o tom, že hromada lidí seriózně přemýšlí nad tím, jak získat pro jistotu do kapsy pár korun navíc, pojďme se podívat primárně na zdroje příjmů, které lze provozovat i z domova:

Prodej předmětů online

Jedním z nejpopulárnějších a nejdostupnějších způsobů, jak získat peníze navíc, je prodej předmětů skrz e-commerce platformy. Vsadím se, že naprostá většina z vás by doma našla nejednu věc, kterou vůbec nepotřebujete a zřejmě byste ji mohli slušně prodat. V dnešní době už víme, že i zapomenuté kartičky hokejistů či Pokémonů z dětství v sobě mohou skrývat hotový zlatý důl.

Možná je tak lockdown ideální příležitostí, jak si doma udělat v těchto věcech pořádek a zbavit se prodejem všeho, co stejně nepoužíváte nebo už ani nevíte, že to někdy ve skříni, pod postelí nebo na půdě máte. Míst, kde můžete všemožné předměty následně udat, existuje hned několik:

  • Aukro je renomovaný online aukční portál, o kterém jste už někdy určitě všichni minimálně slyšeli. Prodat zde lze téměř cokoli, nicméně z pohledu úspěšnosti bych se orientoval především na oblečení, elektroniku a sběratelství. Co se týče prodeje větších věcí jako jsou kola, lyže nebo rovnou auta, zamířil bych spíš na některý z níže uvedených portálů.
  • Sbazar / Bazoš.cz jsou další velmi dobře známé a populární online portály, kde lze prodat prakticky vše od špendlíku po automobil. Češi tyhle stránky milují a velmi rádi se jimi "probírají". Na rozdíl od Aukra tady nejde o aukci, ale klasické inzeráty. Pokud se vám tedy nedaří předmět udat na Aukru, tohle jsou rozhodně nejlepší alternativy.
  • Facebook Marketplace je jedno z nejmladších online míst pro inzerenty, avšak jelikož náš národ Facebook jakožto sociální síť zbožňuje, jde rovněž o vhodné místo pro prodej všemožných předmětů. V dnešní době se rovněž hodí, že zpravidla zájemcům nabídky ukazuje dle jejich geografické podoby, takže je pravděpodobnější, že najdete kupce, který bydlí ve stejném obvodu či okresu.
  • eBay je celosvětově známé online tržiště, kde lze opět prodat doslova cokoliv, co vás jen napadne. Nevadí-li vám tedy vysoká pravděpodobnost, že si zde předmět koupí s vysokou pravděpodobností někdo ze zahraničí, jde pravděpodobně o nejlepší možnou volbu, kam libovolný předmět, který chcete prodat, umístit.

Každé online tržiště či místo pro inzeráty má zpravidla dané podmínky prodeje, které je vhodné si na úvod přečíst. Některé portály si účtují část prodané částky jako poplatek, anebo budete nuceni platit poštovné ze svého. Na druhou stranu existuje nespočet případů lidí, kteří si na podobných stránkách pouhým kupováním a následným přeprodáváním předmětů dokázali vydělat slušné kapesné. Viz třeba tenhle 18letý milovník LEGA

Nabídněte své služby jako freelancer

Další možností, jak si přivydělat, je nabídnout své schopnosti či znalosti druhým. Může jít o soukromé online výukové lekce, psaní, překládaní, organizaci produktů v eshopech, grafickou práci, programování, marketing atp.

Inzertních portálů pro podobné nabídky a poptávky je zřejmě u nás více, ale osobně mám nejlepší zkušenost se stránkou Webtrh. A to tak dobrou, že jsem vlastně nikdy žádnou jinou stránku hledat nemusel bez ohledu na to, zda šlo o hledání práce či vhodných lidí pro online práci. Samozřejmě je to někdy o tom pravidelně nabídky sledovat, protože o ty lukrativní je zpravidla velký zájem, ale mám odsud vesměs jen dobré zkušenosti.

Jezděte pro Uber nebo Liftago

Z řady automobilů se kvůli vládním nařízením ve všech menších městech staly prakticky pouze nákupní košíky. Na druhou stranu taxislužby a smluvní přepravní služby mají stále zelenou a napříč okresy větších měst nikdo šlapat pěšky nebude. 

A nepochybně se najde dost lidí, kteří třeba nechtějí jezdit MHD, ale potřebují se dostat na druhou stranu města. Máte-li tedy vůz, proč toho nevyužít a nezkusit se získat nějaký příjem skrz přepravní služby, jako je Uber nebo Liftago?

Tato možnost s sebou samozřejmě nese riziko toho, že budete potenciálně v kontaktu s hromadou cizích lidí a podstupujete tak riziko nákazy koronavirem (zvlášť v uzavřeném voze). Pokud se tedy pro tuto možnost rozhodnete, měli byste pro vlastní dobro dodržovat několik bezpečnostních opatření:

  • Vždy mějte hygienickou ochranu dýchacích cest a to samé vyžadujte i po všech pasažérech (dnes toto ostatně nařizuje i sama vláda).
  • Ideální je vozit pasažéry pouze na zadních sedadlech, které od předních oddělíte fyzickou ( např. plastovou a průhlednou) bariérou.
  • Mějte při jízdě otevřená okna - byť by to v zimě mělo být jen úplně minimálně, malý prostor automobilu, kde vzduch neustále cirkuluje, je nutné neustále větrat.
  • Na konci každé "směny" vnitřní prostory vozu vydezinfikujte nebo otřete vodou s mýdlem.

Možnosti tvorby pasivního příjmu (velmi individuální)

Na závěr tady mám ještě dvě alternativy, skrz které je možné vytvořit si bokem dokonce pasivní příjem. Nejde ale o varianty, do nichž se může pustit úplně každý:

  • Vytvořte online kurz: E-commerce se dnes již dávno netočí okolo prodeje předmětů, ale stále víc do tohoto segmentu promlouvají také různorodé služby. A pokud se v nějakém oboru skutečně orientujete, je na zvážení, zda byste své vědomosti nemohli předat druhým formou placeného online kurzu. Ten si lze vytvořit na vlastním webu (náročné, nákladné), anebo využít již existující platformy typu Udemy, které jsou již zaběhnuté a zřejmě vaše know-how dokáží mnohem lépe prodat. Dalším předpokladem, který se rozhodně hodí, je být schopen kurz vytvořit v angličtině, která nabízí nesrovnatelně větší trh potenciálních klientů. (Mimochodem, pokud vás láká freelance práce online, stojí za zvážení investovat pár dolarů do populárních kurzu třeba na Udemy, Coursera či Udacity, kde se můžete naučit programovat, pracovat s grafickým software, editovat videa atp.)
  • Pronajměte svůj majetek: Alternativou Uberu může být také sdílení vašeho vozu s někým, kdo jej dnes možná na rozdíl od vás využije. Více info zde. Pronajmout druhým ale lze i řadu jiných věcí od těch praktických, jako je nářadí, až po váš iPad, který vám stejně leží v šuplíku a nepoužíváte ho. Pro tyto účely koukněte na stránky Sharygo, Rentijo nebo Pujcim.to.

Ať už si vyberete jakoukoli možnost generování dodatečného příjmu, vždy je dobré mít na paměti jednu zásadu - chovejte se k dané činnosti jako k vlastnímu byznysu. Bez ohledu na to, co budete pro druhé dělat a jak jim za úplatu pomůžete, chcete odvést co nejlepší práci a učinit pro ně celý proces bezproblémovým. A kdo ví, možná uděláte dojem a jednou (brzy) se znovu vrátí. Takhle ostatně vznikl prakticky každý byznys, který začínal jen jako koníček či boční přivýdělek. Hodně štěstí!

#osobnifinance #prijem #online #lockdown #prodej #ecommerce #aukro #sbazar #bazos #facebookmarketplace #ebay #freelancer #webtrh #uber #liftago #pasivniprijem #onlinekurz #udemy #carsharing #pronajem #sharygo #rentijo #pujcimto

Hodnocení: +87
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.