6 minut čtení

Tato "bezpečná, dlouhodobá a pasivní příjem produkující" akciová strategie by letos mohla být velmi úspěšná

Zatímco v loňském roce se této klasické, časem prověřené "psí" investiční strategii kvůli pandemii příliš nedařilo, v tom letošním by ji mohl čekat možný návrat na výsluní.

Popravdě jsem doposud o tomto přístupu k investování na Wall Street neslyšel, ale minimálně mě zaujal, a tak bych se o něj rád podělil. Vše se v tomto případě točí okolo segmentu průmyslu, respektive konkrétně okolo tradičního akciového indexu Dow Jones Industrial Average ($DJIA).

Pandemie koronaviru loni zamávala s řadou tradičních a vyzkoušených investičních strategií. A jednou z nich, která se z této rány stále nevzpamatovala, je strategie zvaná "Dogs of the Dow" neboli volně přeloženo "Psi z indexu Dow". V té jde o zaměřování se na konkrétní akcie z indexu Dow Jones, jež vyplácejí vysoké dividendy.

V případě, že by se však trh dokázal po úspěchu plošné vakcinace opět zotavit, mělo by i podle některých expertů opět jít o dlouhodobě lukrativní přístup k akciovému trhu. "Až se trh znovu normalizuje, pravděpodobně stále půjde o bezpečnou, dlouhodobou a příjem produkující strategii," myslí si Jeff Hirsch, autor každoročně vycházející knihy Stock Trader's Almanac (Almanach akciového obchodníka). O čem tato strategie je?

Tak trochu hodnotové investování

Jelikož jde dnes již o klasickou investiční strategii, která se zrodila na začátku 90. let minulého století, nečekejte nic složitého ani nepochopitelného. Jejím hlavním principem je v úvodu nového roku nakoupit 10 akcií z indexu Dow Jones Industrial Average, jež mají nejvyšší dividendový výnos - neboli těch, jež investorům vyplácejí vzhledem k ceně svých akcií nejvyšší dividendy.

Držte tyto akcie po celý rok, zbavte se jich a opakujte.

Hlavní myšlenkou za touto strategií je, že každoročně vybrané akcie mají zrovna vysoký dividendový výnos pravděpodobně proto, že cena jejich akcií poklesla. Avšak index Dow je známý tím, že v sobě obsahuje především vysoce kvalitní, blue-chip společnosti, jež jsou odolné a tím pádem je vysoce pravděpodobné, že se jim podaří vzpamatovat a po cestě ještě svým investorům vyplatit slušnou dividendu.

Strategii "Dogs of the Dow" lze považovat za jistou formu hodnotového investování - cílem je najít a nakoupit akcie kvalitních společností, jež jsou aktuálně nabízeny se slevou. Do jisté míry tak tento přístup k akciovému trhu minimálně trochu sousedí s filozofií, kterou svého času propagoval zakladatel hodnotového investování Benjamin Graham, nebo jeho mnohem slavnější učedník Warren Buffett.

Loňský rok byl pro psy bolestivý

V letech 2010 až 2019 vykazovala tato strategie průměrné roční zhodnocení téměř 15 %, neboli o více než procento lepší výsledek než index Dow Jones jako celek. Start do nové dekády se však příliš nepodařil. Desítka loňských akcií vypadala na podzim poměrně zuboženě a nacházela se v mínusu o 18 %, zatímco samotný Dow v tu chvíli od začátku roku ztratil ani ne 4 %. Zároveň dvě společnosti z výběru - Exxon Mobil a Pfizer - byly během loňska z indexu vyhozeny, což strategii rozhodně neprospělo.

 

Zároveň 29. září 2020 stále platilo, že ani jedna z deseti vybraných akcií pro tuto strategii nebyla v plusu. Trhy sice do konce roku nadále rostly, ale ztráty Exxonu, Walgreens a Chevronu byly zkrátka příliš vysoké. Strategie Dogs of the Dow tak v loňském roce skončila v nelichotivém mínusu 12,7 %, který jen maličko uhasily dividendy, jejichž půrměrný výnos u této desítky od začátku roku (3,90 %) vzrostl postupně na 4,76 %.

Problém nicméně je, že v loňském roce bylo těch výrazných poražených více než dost a deset akcií je tak málo, že šance na celkové ztráty by zřejmě byla vysoká i při výběru deseti náhodných akcií z jiných indexů, jako je S&P 500.

Solidní dlouhodobá perspektiva?

Druhým problémem - který i nadále přetrvává - je skutečnost, že růstové a technologické akcie v posledních letech ty hodnotové jednoznačně drtí a táhnou celý trh vzhůru. Na druhou stranu při pohledu do historie - a zvlášť do období, kdy trhy lámaly rekordy a hnaly se možná až trochu euforicky vzhůru - vidíme, že hodnotové akcie vždy dříve či později (zpravidla po výrazné korekci a splasknutí řady růstových bublin) svou vedoucí pozici přebraly zpět.

Z tohoto pohledu je tak Hirsch přesvědčen, že i když následující měsíce pro "Psy z indexu Dow" zřejmě nebudou znamenat žádný náhlý rapidní růst, z dlouhodobého pohledu - a pokud se pandemii podaří rychle potlačit, tak již do konce letošního roku - jde stále o perspektivní strategii. Zajímavý přístup - a rozhodně zdaleka ne jediný, který se zaměřuje na vysoce kvalitní dividendové akcie. Za mě bych se nebál omezovat se případně jen na 30, resp. 10 akcií z indexu Dow, ale klidně se poohlédl i mimo něj.

A druhou výtku bych možná měl k tomu automatickému prodeji všech 10 akcií na konci roku. Zajímalo by mě, jak by výsledné zhodnocení vypadalo, pokud byste odprodali jen část z desítky toho roku, ty dle vás nejlepší si nechali a přikoupili desítku akcií pro následující rok (k tomu už jsem se nedostal, navíc to bude trochu časově náročnější a zřejmě zcela subjektivní v rozhodnutí, které akcie prodat/nechat, takže i méně relevantní).

Jak vypadají letošní "Dogs of Dow"?

Jo a mimochodem, tady je letošní desítka "psů" a jejich aktuální vývoj od začátku roku (strategie vždy počítá původní data z 31.12. předchozího roku, takže pokud to chápu správně, vychází z nákupu v poslední den roku a následného držení po celých 12 měsíců zase až do Silvestra, proto nákupní cenu a výnos rovněž beru z tohoto data).

1. Chevron ($CVX)

Cena: 84,45 $

Div. výnos: 6,11 %

YTD (year-to-date; vývoj ceny od začátku roku): +18,41 %

2. IBM ($IBM)

Cena: 125,88 $

Div. výnos: 5,18 %

YTD: -5,52 %

3. Dow ($DOW)

Cena: 55,50 $

Div. výnos: 5,05 %

YTD: +6,86 %

4. Walgreens ($WBA)

Cena: 39,88 $

Div. výnos: 4,69 %

YTD: +20,19 %

5. Verizon ($VZ)

Cena: 58,75 $

Div. výnos: 4,27 %

YTD: -5,87 %

6. 3M ($MMM)

Cena: 174,79 $

Div. výnos: 3,36 %

YTD: +0,15 %

7. Cisco ($CSCO)

Cena: 44,39 $

Div. výnos: 3,24 %

YTD: +0,27 %

8. Merck ($MRK)

Cena: 81,80 $

Div. výnos: 3,18 %

YTD: -11,22 %

9. Amgen ($AMGN)

Cena: 229,92 $

Div. výnos: 3,06 %

YTD: -2,17 %

10. Coca-Cola ($KO)

Cena: 54,84 $

Div. výnos: 2,99 %

YTD: -10,67 %

---

Celkem jsou tedy aktuálně letos "psi" v plusu jen o 1,1 %.

#investovani #akcie #strategie #dowjones #dogsofdow #hodnotoveinvestovani #dividendy #dividendovyvynos

Hodnocení: +19
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.