Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
25.02.2021 8 minut čtení

Bitcoin na vzestupu

Korporace nakupují bitcoin. Jaký to bude mít dopad? A jak bitcoin pomůže těmto korporacím být nezávislý na státu?

Vlády po celém světě zvýšovaly dluh a způsobovaly strukturální finanční problémy, ještě předtím, než svět zasáhl COVID. Jakmile však COVID rozpoutal ekonomickou destrukci, vlády se zapojily do bezprecedentních operací tisku peněz jak na fiskální, tak na úrovni měnové politiky. 

 

„Ve Federálním rezervním systému je nekonečné množství peněz“ - Neel Kashkari 22. března 2020 (prezidentem Fedu v Minneapolis)

S celosvětovým ekonomickým výhledem začaly mít korporace a další podniky obavy o svojí budousnost a do konce roku 2020 se jim povedlo hromadit hotovost ve výši 2,5 bilionu USD. Se zvýšenou akumulací kapitálu však začaly již před 10 lety, velmi pravděpodobně po hypoteční krizi v roce 2008. 

Společnosti drží hotovost na ochranu před nejistotou, zajišťují si svou schopnost financovat kritické projekty a soutěžit s konkurencí na trhu. Nyní se však vedení společnosti probouzí do reality, kdy tato fiskální a měnová politika povede k masivní devalvaci jejich hromady peněz.

V roce 2020 Michael Saylor, generální ředitel MicroStrategy, otřásl světem, když oznámil, že vezme miliardu dolarů, které MicroStrategy měla v hotovosti, a vloží je do bitcoinu.

Boom!

Bitcoinu je pouze 21 000 000 kusů a jeho množství je nezměnitelné. Je to nejvýkonnější aktivum posledního desetiletí, které získalo téměř 9 000 000%. Díky tomu je to neuvěřitelně atraktivní způsob, jak zachovat (spíše násobit) kupní sílu vašich peněz.

Pokud má vaše společnost ve svých rozvahách peníze a to přímo ve fiat měnách, jako jsou eura a dolary, každý rok ztrácíte asi 15% své kupní síly “- Michael Saylor

Brzy poté, co Michael Saylor překonal tento "rizikový" krok (z pohledu kariérního rizika), začaly se hromadit další společnosti. Toto hnutí dosáhlo v pondělí vrcholu, když Tesla oznámila, že kupuje bitcoin za 1,5 miliardy $. 

„V rámci naší investiční zásady můžeme část hotovosti investovat do určitých specifikovaných alternativních rezervních aktiv. Proto jsme v rámci této politiky investovali celkem 1,50 miliardy dolarů do bitcoinů. “ - Tesla

 

A minulý týden se zúčastnilo ~ 7 000 společností itcoinová konference Michaela Saylora, který s nimi krok po kroku prošel způsoby, jak mohou společnosti používat bitcoin ve svých rezervních účtech jako hedge. Množství bitcoinů držených institucemi je nyní 56 miliard USD.

Zajímavou analýzu provedl @yassineARK  Odhaduje se, že cena bitcoinu by vzrostla na 400 000 USD, pokud by bylo alokováno pouhých 10% hotovosti společností S&P 500.

 

To je obrovský okamžik pro bitcoin. Nejen, že je to obrovské potvrzení narativu „Zlato 2.0“ nebo „Uchovatel hodnoty“, ale také je stále obtížnější ho zakázat. Pokud by mnoho velkých společností koupilo bitcoiny a pak by například vláda USA snažila zakázat, akciový trh by se propadl, retailoví a institucionální investoři by se rozzuřili a politici by nebyli znovu zvoleni.

 

Císař je nahý

 

Důvěra ve stát se rozpadá. Pandemie COVIDU to odhalila se špatnou lékařskou a fiskální / peněžní reakcí vlád na celém světě. 

"..Primárním problémem konvenční měny je veškerá důvěra, která je nutná, aby vše fungovalo. Je třeba důvěřovat centrální bance, aby neznehodnocovala měnu, ale historie nekrytých měn je plná porušení této důvěry. Je třeba důvěřovat bankám, že budou držet naše peníze a převádět je elektronicky, ale půjčují je ve vlnách úvěrových bublin se sotva zlomkem rezervy. Musíme jim důvěřovat se svým soukromím, důvěřovat jim, že nedovolí zlodějům identity vyprázdnit naše účty. “ - Satoshi

Pandemie COVIDU jen částečně představuje politickou / finanční elitu zcela odtrženou od reality. Příklady:

„Kryptoměny jsou obzvláště znepokojující. Myslím, že mnohé se používají - alespoň v transakčním smyslu - hlavně k nedovolenému financování. “ - Janet Yellen

„Mým zaměřením na kryptoměnu č. 1, ať už jde o digitální měny nebo bitcoiny nebo jiné věci, je to, že se chceme ujistit, že nejsou používány k nezákonným činnostem.“ - Steven Mnuchin

Celkové pokuty zaplacené velkými bankami za praní peněz, manipulaci atd. Za posledních 10 let: 330 904 834 105 $.

Máte pravdu, 330 miliard dolarů. A kolik šlo do vězení? Skoro nikdo. Ale jistě, bitcoin je „problém“. 

 

„[Bitcoin] vysoce spekulativní aktivum, které vedlo k "zábavným obchodům" a zajímavým a naprosto trestuhodným praním špinavých peněz.“ - prezidentka ECB Christine Lagardeová

Lagardeová byla předtím odsouzena za finanční trestný čin v roce 2016 (kdy byla francouzskou ministryní financí), zatímco byla výkonnou ředitelkou MMF. Stejně jako všichni dobří politici / byrokrati však unikla trestu a uchovala si práci.

Pokrytectví největšího kalibru.

Finanční lídři po celém světě jsou vystrašení a bezradní. Vedoucí pracovníci společnosti to vycítí. Všichni to cítíme. "Čím zjevnější je, že se systém blíží ke konci, tím váhavější lidé budou dodržovat jeho zákony." - The Sovereign Individual

Korporace (megakorporace) jsou společnosti, které jsou obrovským konglomerátem. Jsou tak mocné, že mohou ignorovat zákony, vlastnit své vlastní ozbrojené soukromé armády, být provozovateli privatizovaných policejních sil, držet „suverénní“ území a dokonce jednat jako přímé vlády. 

 

I když to zní jako sci-fi, existují skutečné korporace (např. Koloniální éra), které dosáhly statusu megakorporace různými způsoby: Nizozemská východoindická společnost provozovala 40 válečných lodí a měla 10 000 soukromých vojáků, kteří dohlíželi na  její říši a obchod s kořením. Britská východoindická společnost ovládla velkou koloniální říši a v polovině 19. století udržovala armádu 300 000 silných vojáků, než byla společnost rozpuštěna a její teritoria pohlcena Britským impériem. Společnost Hudson's Bay byla kdysi největším vlastníkem půdy na světě a ovládala své území známé jako Rupertova země, které v jednom okamžiku sestávalo z 15% severoamerické pevniny.

Velké technologické sbory: Facebook, Apple, Amazon, Alphabet jsou nové megakorporace s ještě větší populací (např. Facebook má 2,8 miliardy aktivních uživatelů měsíčně). Ovládají převážnou část obchodu (Apple a Alphabet představují obrovské % všech smartphonů) a mají větší hodnotu než samotné země.

Například kombinovaná tržní kapitalizace čtyř nejvýznamnějších veřejně obchodovaných společností je ~ 5 bilionů $ (k červenci 2020), což z nich činí v porovnání se zeměmi agregátně třetí největší HDP na světě. 

 

Bitcoin je poslední krok ke skutečné nezávislosti na vládách: kontrola nad penězi. Správně uložený bitcoin je téměř nemožné zabavit (zejména při nastavení více podpisů ((multisignature)) v různých geografických oblastech). 

V knize „The Sovereign Individual“ se předpovídalo, že občané a společnosti se osvobodí od vládního útlaku (napsáno v roce 1996). 

K tomu by došlo prostřednictvím „Informační revoluce“ internetu + šifrování, která by změnila dynamiku moci u vlád. Stejně jako předchozí průmyslová revoluce vedla k rozpadu spojení církve a státu.

 

Proč je toto důležité? Podniky nakonec řeší problémy lidí. Proto za služby / zboží platí jiné podniky a lidé. Volný tok kapitálu k řešení problémů je naprosto zásadní pro lepší kvalitu života celého lidstva. Bitcoin je klíčovou součástí přechodu na „Informační revoluci“, která je v knize předpovězena. Vzhledem k tomu, že je těžké ho přirozeně zabavit a jednoduše měnit transakce, bitcoin odolává systémovému přesahu světových vlád v obchodu. 

Již vidíme, že některé korporace deklarují svou nezávislost na vládách, včetně dalších společností Elona Muska - SpaceX (a potenciální spin off - Starlink).

Například Starlink by mohl umožnit serverům operovat na neregulovaných a nenárokovaných územích, které nelze snadno zničit. A pokud to extrapolujeme do vesmíru, pak jsou tyto korporace mimo fyzickou ruku těchto vlád založených na Zemi, jak naznačil SpaceX: 

„Pokud jde o služby poskytované na Marsu nebo při tranzitu na Mars prostřednictvím hvězdné lodi nebo jiné kolonizační kosmické lodi, strany uznávají Mars jako svobodnou planetu a žádná vláda na Zemi nemá nad marťanskými aktivitami autoritu ani svrchovanost,“ - zákon o Marsu.

 

Bitcoin je posledním krokem k osvobození jednotlivců a společností od fyzických omezení státního systému. Bitcoin je klíčovým prvkem potřebným k uskutečnění Informační revoluce a vzestupu megakorporací.

Zdroj: 

 

#bitcoin #corporation #suverenita #freedom #state #defundthestate

Hodnocení: +18
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím