Palantir tento týden zveřejnil své výsledky hospodaření za 4. kvartál, jež investorská komunita aspoň soudě dle pohybu ceny zpočátku vyhodnotila jako zklamání. Sešup ceny trval celkem 6 obchodních dní a skončil ve čtvrtek poté, co se k výsledkům přidal i konec zákazu obchodování, který uvolnil pro možný prodej 80 % (1,8 miliardy) všech akcií v oběhu. A někteří investoři samozřejmě přistoupili k výběru zisků.
Od chvíle, kdy Palantir v úterý 16.2. zveřejnil své výsledky, tak cena do čtvrtka ztratila přes 16 %. Jenže tento výprodej očividně přilákal také pozornost aktuálně zřejmě nejznámější online investiční komunity, kterou už loni proslavilo pumpování ceny akcií Tesly - WallStreetBets (WSB). Po letošních útocích na silně shortované akcie GameStop a AMC už ji ale zná úplně každý, kdo investování aspoň trochu sleduje.
Při pohledu na stránky, jež trackují zmínky jednotlivých společností a tickery napříč džunglí příspěvků na subredditu WSB, je jasné, co s velkou pravděpodobostí stojí za včerejším růstem $PLTR o více než 15 %.
Dle SwaggyStocks dosahuje objem komentářů zmiňujících Palantir téměř 4000, zatímco stálice GameStop pouhých 1400. Včera přitom Palantir dosahoval objemu cca okolo 2500, což značí významný nárůst zájmů téhle komunity o společnost. Pro pořádek přidávám ještě další tracker WSB od quiverquant.com, kde $PLTR rovněž dominuje.
Co to znamená? Že lidé jako @milan, kteří akcie Palantiru drží (byť si pamatuju, že když bylo před IPO loni zveřejněno, kolik má Palantir klientů, nebyl z toho příliš nadšený ?), by si příští týden měli maličko hlídat cenu, kdyby se klukům a holkám z WSB zase splašily hypotéky a vkladní knížky od rodičů. ?
První trefa do černého?
Jak si možná někteří pamatujete, s útokem na GameStop a AMC ze strany WSB jsem souhlasit nemohl, jelikož jsem před oběma firmami varoval už 9. ledna.
Při druhém útoku na konopné akcie to bylo víc 50:50. Je to rozhodně perspektivní obor, který má v USA obrovský růstový potenciál. Jenže ten je velmi úzce svázán s politickým bojem, politickou lobby, citlivou legislativou a mořem případných regulací, takže navzdory potenciálu hned zítra nějaký zajímavý růst čekat nelze.
A nyní, do třetice, je tady Palantir, což je cíl, s kterým jsem poprvé ochoten se ztotožnit. Je docela dost dobře možné, že WSB si tuhle společnost vybralo z nějakého relativně povrchního důvodu - je to cool tajnůstkářská firma a spoluzaložil ji Peter Thiel, což je bývalý kolega jejich milovaného Muska. Jenže pod touhle slupkou lze najít velmi zajímavý byznys - i vysvětlení toho, že ten poslední výprodej s jeho hodnotou a potenciálem neměl nic společného. Tady jsou za mě klíčové argumenty:
1. Rostoucí marže značí, že Palantir jednou může být tiskárnou na peníze
Očištěná hrubá marže, příspěvková marže (neobsahuje příjmy, náklady na marketing a akciové kompenzace) i provozní marže v loňském Q4 i celém roce solidně poskočily.
Zatímco v roce 2019 šlo o 71 % (hrubá marže), 21 % (příspěvková marže) a 45 % (provozní marže), v loňském roce se tyto metriky podařilo zvýšit na 81 %, 54 %, respektive provozní marže klesla 17 %.
Meziroční kvartální výsledky nicméně poskočily ve všech třech případech: Hrubá marže o 12 %, příspěvková marže o 29 % a provozní marže o 1 %. Z růstu těchto čísel lze odhadovat, že Palantir má v rámci nacenění svých produktů stále prostor a existuje tady smysluplná cesta k dlouhodobé stabilní ziskovosti. Ta je mimochodem už dnes solidní, jen to z oficiálních čísel není na první pohled patrné.
2. Momentální výdaje zkreslují skutečnou ziskovost
Palantir podobně jako řada jiných rychle rostoucích technologických společností zaměstnancům k platům přispívá akciovým kompenzačním programem, aby si tak mohla ponechat na účtu vyšší hotovost. Tento kompenzační program loni meziročně narostl více než 3krát a během 4. kvartálu dosáhl hodnoty 241,8 milionu dolarů, což představuje 75 % příjmů společnosti.
Akciové kompenzace zpravidla dosahují relativně vysokých hodnot poté, co společnost vstoupí na burzu - a to i v případě, kdy jde o přímý vstup, nikoliv tradiční IPO, což byl případ Palantiru. Postupem času, jak společnost dále roste, však tyto kompenzace zpravidla zažívají rapidní pokles.
Pokud bychom však celý tento program, s ním spojené mzdové daně i náklady na přímý vstup na burzu z 3. i 4. loňského kvartálu odečetli, získáme najednou místo ztráty 148,3 milionů dolarů provozní zisk ve výši 104,1 milionu dolarů - oproti ztrátě 70,1 milionu dolarů z roku 2019. Jinými slovy, hroutit se z toho, že $PLTR nedosáhl v Q4 na očekávanou ziskovost, rozhodně neznamená, že by zisky rostly nedostatečně nebo je společnost nedokázala dostatečně navyšovat.
3. Příjmy od klientů rapidně rostou
Během posledních 3 měsíců loňského roku Palantir získal 21 nových zakázek, jejichž hodnota dosahuje 5 a více milionů dolarů. 12 z těchto kontraktů svou hodnotou dokonce přesahuje 10 milionů dolarů. A celoroční průměrné příjmy generované z jednoho klienta meziročně vzrostly o 41 % na 7,9 milionu dolarů.
Průměrné příjmy z 20 největších klientů společnosti loni stouply o solidních 34 % na 33,2 milionů dolarů. Jinými slovy, Palantiru se očividně brilantně daří nejen získávat nové zákazníky, ale zároveň z nich následně získávat skrz nabídku dalších svých služeb stále větší a větší příjem.
Vzhledem k tomu, že mezi nejnovější klienty se řadí třeba Rio Tinto, PG&E, BP, americká armáda, americké letectvo, Úřad pro kontrolu potravina léčiv (FDA), britská NHS či čerstvá obrovská spolupráce s IBM, nebál bych se toho, že by se Palantiru nepodařilo z těchto velkých společnosti a institucí rovněž postupně dostávat stále víc peněz. Třeba americká armáda již s firmou spolupracuje delší dobu a jen loni s ní podepsala dvě úplně nové zakázky a jednu končící obnovila. Kdepak, tyhle zdroje příjmů, podobně jako stále silnější pouta s úřady typu FDA, jen tak nikam nezmizí.
4. Na vzestupu jsou jak vládní, tak komerční příjmy
Když se Palantir dostal na burzu a jeho cena zhruba po dvou měsících zdvojnásobila svou hodnotu, vyrojili se kritici, kteří začali upozorňovat na to, že byznys s vládními zakázkami už nemá prakticky žádný další prostor k růstu. A druhá výtka mířila pro změnu na komerční byznys, kde medvědi viděli potenciál Palantiru růst a oprostit své příjmy od závislosti na vládních kontraktech rovněž skepticky.
Jenže v loňském roce $PLTR navýšil své příjmy z vládních zakázek o nemalých 77 % na 610 milionů dolarů, přičemž tvořily 56 % všech hrubých příjmů. A komerční příjmy, jež dnes proudí primárně z platformy Foundry určené pro podniky, loni vzrostly o 22 % na 482 milionů dolarů. Konkrétně komerční příjmy pouze v rámci USA pak vzrostly více než dvojnásobně.
---
Ohledně ceny akcií a valuace lze vést jistou polemiku. Valuace okolo 54 miliard dolarů znamená, že akcie má aktuálně cca 28krát vyšší hodnotu, než jsou očekávané příjmy pro rok 2021. To je poměrně vysoké P/S na společnost, která letos očekává zpomalení růstu příjmů na 30 %. Nesmíme rovněž zapomínat na to, že na trhu existuje nepřímá konkurence v podobě dalších data zpracovávajících firem, jako je například Salesforce ($CRM) nebo Alteryx ($AYX).
Jenže $PLTR již ukázal, že se ve svých odhadech hospodaření rád drží trochu zpátky. Loni na podzim společnost například odhadla, že její příjmy v roce 2020 porostou o 42 %, ale realita byla nakonec o 5 % vyšší. Pokud by tak odhad pro rok 2021 v následujících kvartálech vzrostl, mohla by se akcie vůči očekávaným příjmům najednou stát poměrně levnou. Zapomínat také nesmíme na to, že společnost si za léta spolupráce získala u vládních úřadu velmi dobrou reputaci, kterou bude prakticky jakákoli konkurence porážet jen velmi těžko.
Představa, že by se z Palantiru mohla jen tak na trzích stát z pohledu ceny "krádež", je možná trochu naivní. Společnost zajímá až příliš mnoho investorů, kteří jakýkoli propad s chutí nakoupí (viz páteční výsledek). A je možné, že až opadne zájem Redditu, akcie se ještě jednou sklouzne níž.
Spíš než důvod k obavám bych to ale vnímal jako šanci pro investory, kteří loňský růst zaspali a chtěli by si rozšířit o $PLTR portfolio za rozumnější cenu než lednových 45 dolarů za akcii.
#wallstreetbets #palantir #twitter #akcie #hype #hospodarskevysledky #q4 #2020 #ipo #ziskovost #investovani #bigdata #buythedip
Bezva článek, díky! Pokud jsem jej správně pochopil, je očekáván poměrně rychlý růst krátkodobý (nejen kvůli WBS) i dlouhodobý. Ostatně zmíněná čísla tomu nasvědčují...
Osobně mi trochu vadí, že PLTR zřejmě (?) pracuje s daty trochu ve stylu "big brother is watching you". Váhám, jestli tohle podporovat (podobně jako u zbrojních či cigaretových akcií), byť z toho kouká slušný balík peněz. No, asi je to každého svědomí (už se to tu dříve také řešilo)...
Mám i zbrojaře a nestydím se za to. Až za pár let vypukne válka o nerostné suroviny ve vesmíru, poletí jejich akcie na Měsíc :))
@Dalibor007 Otázka morálky/etiky je hodně individuální, a to do té míry, že si to každý musí (měl by si) určit sám a nikdo mu do toho nemůže moc mluvit. Je pravděpodobné, že spolupráce s armádou či letectvem asi nebude jen křišťálově čistá... na druhou stranu oficiálně nic negativního neexistuje, jde většinou o domněnky a spekulace. Takže jak říkáte, každý si musí priority srovnat sám.
@tomasdurcak To by člověk dnes nemohl investovat do ničeho, pokud ať už produkt "zabíjí" na přímo a během sekund (střelné / výbušné) nebo dlouhodobě ničí planetu, faunu a floru (hlavně tu která není vidět) (Třeba Petky od CocaColy). Jsem toho názoru, že pistol sama o sobě nikoho nezabije, vždy je k tomu potřeba člověk.
@MBlack Souhlasím s vašimi komentáři. Byla to jen taková "poznámka pod čarou".
??????
A s čím vlastně souhlasíte?
@R72 S tím, že nákup Palantiru dává smysl a není to jenom nějaká vymodlená společnost, která by mohla růst, protože "lol pojďme to full yolo nakoupit, ať je sranda".